Delfinasi jucausi de iulie-august (98)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare dragelor!

Eu am supravietuit cam greu in ultima perioada. Frig, intuneric mult, munca multa multa. Am reusit sa fac febra acum o luna intr-un we si dupa aceea la 2 we brusc duminica dupa amiaza am inceput sa am niste dureri tare nasoale de cap si simteam ca nu pot respira bine. Mi-am revenit cu Paracetamol, Voltaren, spirt in cap (nu radeti ) si a doua zi pe baricade la servici ca aveam predare vineri si trebuia sa ma mobilizez. Ei, si am reusit sa intru intr-o stare de agitatie/stres maxim chit ca nu-mi revenisem complet (am fost dupa 2 zile la Oslo si in taxi inspre aeroport mai ca mi s-a facut rau, iar nu puteam respira). Partea buna e ca am terminat raportul cu o zi lucratoare amanare (de vineri pana luni). Nasol e ca nu pot sa ma controlez si inconstient ajung in stres mode cand sunt foarte eficienta dar nu ma pot detasa de munca. Veneam seara acasa la 10 si in loc sa adorm compuneam in gand texte/explicatii de scris in documente.
Dupa ce s-a mai dus din nebunie la serviciu am reusit si sa ajung la doctor si a vrut sa-mi dea niste pastile de inima iar eu am zis ca nu le iau asa ca s-a apucat sa-mi scrie un medical pe care trebuie sa-l efectuez acum vreau nu vreau. Azi am stat acasa sa ma relaxez. Numai bine ca am facut cumparaturi toata dimineata, dus/luat copil de la gradi, am mai stat si prin bucatarie si iaca a trecut ziua iar eu tot obosita sunt.
M-am lasat de cafea si e asa de greu. In we dorm la pranz, de rad copii de mine ca ele nu dorm niciuna. Asta este.

Sa o laud putin si pe Iulia daca tot am intrat. A renuntat la scutec si e tare mandra ca merge la olita. Dupa ce face ne striga si ne spune ca a facut un crocodil sau ca i-a dat drumul in apa ca vrea la plimbare. Ea nu facea noaptea in scutec deci teoretic era pregatita. Pana acum noaptea nu a avut accidente, doar ziua si nu foarte multe. Adica a mers chiar bine treaba.
Vorbeste mult si bine, canta, danseaza si stie cam toate schemele Anei. Si are nite texte "e delicioasa" sau daca radem de ea spune "nu e amuzant". Imi povesteste ce a facut ziua, ca a fost la fjord sau la magazin. Poeziile le spune cu o viteza ametitoare de nu se intelege nimic. Suntem toti la degetul ei mic

Paula, ma bucur ca ti-a iesit bine amnio. Te-am citit la odisee si m-ai uimit cum ai stiut ca bb e baiat inainte de amnio si mai aveai si carut roz la semnatura dupa ce asa ti se spusese la eco. Ce sa mai, esti super tare !
Mycya, te imbratisez si iti doresc sa treci cat mai usor prin incercarea aceasta grea ce ti-a fost data. Eu stiu ca esti o luptatoare si sper ca vei incerca din nou. Pe forumul acesta am citit multe experiente pozitive si vreau sa cred ca asa va fi si pentru voi.
Cristina, Puiutz, va tin pumnii sa fie bine balanta financiara.
Baby, cred ca baietii au o feblete catre Mickey asa cum sunt fetitele cu Hello Kittty. La ziua Elisei copii si-au ales maimutoi care sa-i umple cu puf. Au fost doi baieti si ei au ales Mickey si un altul care n-a mai venit in ultimul moment e mare fan al lui MM.
Ma bucur ca la voi viata in patru e asa reusita . Unde pot vedea si eu poze cu fratiorii?
Alina, iti spun eu cum va fi pe termen lung. O sa fie relaxant daca si numai daca esti in concediu de maternitate . Servicul meu cam asa a fost din primul an cum este si acum. Diferenta este ca eu am trei copii acum si chiar daca e mama aici acum tot sunt unele zile critice.
Tu esti plina de energie ceea ce e foarte bine. Young and restless. Si exact cum spui, e sansa ta. E greu cu un servici solicitant dar e si mai greu sa nu ai serviciu. Parerea mea evident.
Adriana, multa putere sa termini ce ti-ai propus. In cazul tau e de bine ca ai mult de munca pentru ca tin minte ca asa iti doreai ca sa fie bugetul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_goga spune:

Buna dimineata!!!!
Multa vreme a trecut. Cand zicea ca am si eu un pc de tmp ete ca s-a trezit mandra si deja urla. Va pup si va doresc o zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Ce imi place sa am ce citi!! Demult nu am avut aceasta bucurie, ca numai eu scriam

Cristina, imi pare rau de magazin. Se va ivi imediat alt spatiu. In comert cel mai important lucru e vadul comercial, dupa parerea mea.

Otilia, chiar mi-a fost dor de voi si nu stiam unde ati disparut!! Dar tb sa faci cumva sa te odihnesti!! Cat ti-a dat concediu? Dar ce repede a sarit dr cu pastilute de inima!! Poze cu fetele cand ne mai pui?

Raul e fara pampers si fara suzi. De vreo 2 sapt nu mai face nici noaptea, dar inca mi-e teama sa il scot deloc. Stiu mamici care trezesc copilul odata pe noapte sa-l duca la pisu, dar nu mi se pare prae ortodox si corect, asa ca inca ii mai las pampersul.
Fara suzy avem 1 sapt jumate. I-am aratat eu niste rechini cu dinti urati intr-o carte si i-am zis ca rechinii i-au luat suzy si chiar nu o mai cere, dar de cate ori vede rechini spune ca i-au luat suzy.
Si vb multe, multe, am inceput si noi sa vb codat in casa, pe litere, ca a inceput sa povesteasca tot pe unde merge. Sau ii ziceam intr-o seara lui Cosmin ca vreau inghetata, 1 ora mi-a miorlait ca vrea inghetata.
Nu l-am mai dus la cresa, ca am fost tot racita eu, si acum a racit el, si dupa ce ii trece, incepem iar.

Eu cresc, cresc si nu ma mai opresc. Deja am 9 kg+, ceea ce nu e ok, dar si burta mi-e f mare. Si e agitat bb2 , ca si Raul, incontinuu misca. Si bineinteles ca nu stim ce nume sa-i punem

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 20+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Paula, am doar 20% medical, ori muncesc mai putin zilnic (ceea ce nu s-a putut pana acum ), ori imi iau o zi la saptamana. Mai am de luat o zi saptamana viitoare. Pe mine nu ma incanta ideea de a avea medical pentru ca am lucrat multca de obicei si nu am putut ponta. Asta este.

Va pup si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Otilia sanatate multa! Felicitari ca te-ai incadrat in timp sa faci lucrarea ....Esti o mamica cu super puteri
Am incercat sa pun poze pe grupul de yahoo dar imi spune ca este o eroare si sa revin....O sa revin, pun si te anunt


Mie personal imi place mai mult forumul asta decat orice FB sau altceva.....


Ieri la gradi un baietel l-a muscat pe Tudor de mana de i s-a inegrit...Educatoarea era speriata si nu stia cum sa imi spuna...I-au pus gheata..crema ...si baietelul a fost pedepsit mai ales ca nu este la prima abatere......Aseara i-am faut lui T instructaj...ca daca mai vine baietelul ala sa nu il mai lase sa il muste ...sa il impinga de langa el si sa ii spuna ca este rusine i sa il lase in pace...De dimineata il duce sotul meu la gradi si Tudor comenta...Merg la gradi...merg la gradi s...il imping pe Alexandru..(baietelul resoectiv)........El a luat ce i-a convenit...Al meu sot a vorbit cu el si i-a spus ca il impinge doar daca vine sa il muste....Radeam amandoi gandindu-ne cum intra el in clasa si se ducea direct la baietel sa il bata si cum ar fi spus educatoarei ca mamica lui l-a invatat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Otilia am incarcat cateva poze cu strumfii pe grupul de pe yahoo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Va doresc din suflet o primavara minunata si calduroasa!!!!


Azi baiatul meu mi-a facut o surpriza minunata! Cand m-am dus sa il iau de la gradi mi-a daruit un martisor facut de manutele lui!!!!! Nu va pot spune cat de topita am fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Sa aveti o primavara frumoasa!

baby, a reusit sa tina secretul pana acum??? Elise se scapa si-mi zice imediat cand organizeaza vreo surpriza (suntem bine cu totii, Elise cu scoala, Bea cu progrese si cu nervi garla de-mi vine sa ma tot duuuuuc. Asteptam caldura)

In Bucovina, pe 1 martie primesc martisoare barbatii, femeile pe 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Neatza mamici!
Sa aveti o primavara frumoasa si calduroasa, plina cu martisoare si floricele frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

O primavara frumoasa!

Baby, as vreau sa am super-puteri si sa rezolv tot i ntimp util si rezultatul sa fie multumitor. Senzatia mea e ca ma tarai cu toate cele in loc sa am control deplin si acasa si la munca.

Inca n-am decoperit care e contul de yahoo. Mai caut prin capitolele vechi.

Am dat pe pozele puse de Paula de la ultima intalnire si am vazut ca s-au jucat piticii cu iepurasul Jojo. Si noi il avem. Il cam chinuie Iulia dar important e ca ii place jucaria.

Denis, Tina, voi nu mai scrieti nimic?
Ma bucur ca ai scris Sorina. Creste Elena, in curand nu mai tipa ci te striga "mama"
Crissy, eu n-am retinut decat partea buna, adica cea cu progresele delfinasei

Mergi la inceput