O radiografie a invatamantului din Romania

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Culmea ca si aici in Olanda, atat la liceu cat si la scoala primara exista intrarea profesorilor, separata de cea a elevilor+parintilor. Aici nu e vorba de necomunicare, ei spun ca pentru bunul mers la scolii. Acolo vin secretarele e o usa mica, ce da uneori in holul cu copiatorul si arhiva, deci nu prea e folosibila.

Bine asta sa fie chiar toata problema invatamantului romanesc, ca in rest merge struna.

Si pe mine m-a socat cat pot sa care copii in Romania, caiete, carti. Aici cartile raman la scoala. Bine scoala se termina pe la 3 ziua, deci nu mai stau sa faca acasa decat teme fara sa se consulte cu manualele, si intr-un fel mie una mi se pare foarte logic, asa se vede ce ti-a ramas in cap din ceea ce ai invatat la scoala sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Stii cum e asta, nu-ti ajunge timpul sa faci educatie si copiilor, si parintilor. Tu ai datoria de a te ocupa de educatia copiilor, cand, de fapt, ar trebui sa incepi cu parintii.

Mama s-a "luptat" cat a putut sa o tina in clasa pe o fetita de tigan. Degeaba, tot in Italia sau Spania a ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Art. 77. -
(1) Absolventii invatamantului liceal primesc diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational, care atesta finalizarea studiilor liceale si care confera dreptul de acces, in conditiile legii, in invatamantul postliceal, precum si dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat.

(3) Absolventii invatamantului liceal care sustin si promoveaza examenul national de bacalaureat dobandesc si diploma de bacalaureat, care le da dreptul de acces in invatamantul superior, in conditiile legii.

Eu de-aici inteleg ca exista bine mersi absolventi fara diploma de BAC. Prin urmare, normal mi se pare ca procentul de promovabilitate al examenului de BAC, procent in functie de care se stabileste cat de eficient sau nu este liceul respectiv sa fie calculat in functie de absolventi, nu in functie de cei care se inscriu la acest examen. Adica daca tot i-au trecut cu prostomolul pana in ultima clasa, macar asa sa se vada cata carte i-au invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui oxalis

Citat:
citat din mesajul lui flaviutza

Mda, la fi mea la scoala mai nou nu mai intri deloc. nici pe la intrarea profesorilor, nici pe la intrarea elevilor. Temoporar cica, pana ni se vor elibera legitimatii cu poza, tot tacamul .



Dar voua vi se pare normal sa existe intrari separate pentru profesori si elevi? Pentru ca mie nu mi se pare deloc normal. E posibil sa fi fost 'contaminata' de mentalitatea tarii in care locuiesc, dar zau ca oricat as incerca, nu reusesc sa inteleg care e motivul pentru care elevii si profesorii nu pot folosi aceleasi intrari in (multe din) scolile din Romania. Lucrez intr-o scoala aici, in Finlanda, si toate cele patru intrari sunt folosite in egala masura de elevi, profesori, alti angajati ai scolii, parinti si vizitatori. Si nu i se pare nimanui ciudat sau nepotrivit. Din contra, e o atmosfera placuta, o atitudine deschisa si relaxata si o invitatie la comunicare si apropiere.


Mie, da, mi se pare normal. Ce nu mi se pare normal este sa ridicam democratia pana la un asemenea nivel, incat sa o scapam de sub control. Ceea ce deja se intampla, de altfel.

Mama mea a fost diriginta unor copii care scoteau usa clasei din tzatzani si fugeau cu ea pe coridor sau care, fiind clasa la parter, sareau pe geam pentru a iesi in curte, in loc sa foloseasca usa/intrarea. Copiii aia nu se respectau nici ei intre ei, ca si colegi. Fix acces egal cu profesorii le lipsea.



Democratia nu are nici o legatura cu niste copii scapati de sub control. Cred ca problema acelor copii provine din lipsa educatiei si a implicarii parintilor / profesorilor, nicidecum din sosirea democratiei pe plaiurile romanesti. Sistemul de invatamant romanesc e atat de putred si plin de doctrine comuniste, incat nici mama democratiei nu il va salva vreodata daca si noi, generatia mai tanara, imbratisam doctrinele si mentalitatile celor care au fost educati in epoca comunista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Art. 77. -
(1) Absolventii invatamantului liceal primesc diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational, care atesta finalizarea studiilor liceale si care confera dreptul de acces, in conditiile legii, in invatamantul postliceal, precum si dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat.

(3) Absolventii invatamantului liceal care sustin si promoveaza examenul national de bacalaureat dobandesc si diploma de bacalaureat, care le da dreptul de acces in invatamantul superior, in conditiile legii.

Eu de-aici inteleg ca exista bine mersi absolventi fara diploma de BAC. Prin urmare, normal mi se pare ca procentul de promovabilitate al examenului de BAC, procent in functie de care se stabileste cat de eficient sau nu este liceul respectiv sa fie calculat in functie de absolventi, nu in functie de cei care se inscriu la acest examen. Adica daca tot i-au trecut cu prostomolul pana in ultima clasa, macar asa sa se vada cata carte i-au invatat.


Pai de ce sa se calculeze promovabilitatea la BAC in functzie de numarul absolventzilor de XII clase,care nu trebuie sa fie obligatoriu egal cu numarul inscrisilor la BAC?

Sunt absolventzi care nu tzin neaparat sa dea bAc-ul,asta fiind in mod normal calea spre invatzaintul superior!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Elle_seb, eu sunt de acord cu intrarile separate, indiferent daca sunt de factura comunista sau nu.

Comunism? Care elev, in comunism, isi permitea sa se comporte, la scoala, asa cum dovedesc multe imagini si filmulete de pe youtube si din alte parti? OK, in comunism, elevii si-o luau de la profesori. Acum e invers, si-o iau profesorii de la elevi. Atunci, era din cauza comunismului, comunismul permitea asta. Acum, din ce cauza e?

Am vazut un filmulet in care o gagicuta de 16-17 ani il stimula sexual pe colegul de banca, de aceeasi varsta, in timp ce colegii radeau si filmau. Sunt lipsiti de educatie, acei copii? Nu stiu. Dar lipsiti de respect si dornici de teribilisme sigur sunt.

Copiii aia, carora li se acorda mult mai multa libertate decat am avut noi, vor deveni, la randul lor, parinti. Ce repere au ei si ce repere vor transmite? Reperele din gama "cool"?

Numai saptamana trecuta ce am vazut, in maxi-taxi, doua pustoaice de maximum 14 ani. Butonau in draci iPhoanele. iPhonul E unul dintre reperele copiilor de acum.

Eu, si sa vreau, nu-mi permit un iPhone.

Sunt de acord ca sistemul de invatamant din Romania de azi s-a imputit rau. Pe de alta parte, copiii devin tot mai dezinteresati fatza de scoala si ar trebui vazut de unde provine acest dezinteres.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si completare:

DE CE au ajuns copiii de liceu din ziua de astazi sa considere ca e normal ca, la scoala, sa te manifesti precum intr-un cadru privat, intim? DE CE ajung in mediul virtual poze si filmulete cu fete de liceu pozate pe banci si langa banci si la tabla in ipostaze sexy, mai exact, cu fesele la vedere?

Mie mi-ar fi rusine sa ma vada parintii sau profesorii asa. Copiii astia fac din asta o mandrie, un titlu de glorie.

De asta am adus vorba de democratie. OK, nu ai voie sa le adresezi cuvinte jignitoare, nu ai voie sa ii lovesti. De acord.

Dar cu chestiile de mai sus ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

democratia nu s-a inventat acu doojde ani. parol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Din '89 incoace, pentru Romania, parca asa circula vorba.

Dar nu de inventat e vorba, ci de interpretat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uau, pe bune, romania n- a avut perioade democratice inainte de 1989? uh, o fi cumva scoala de vina pentru lipsa de informatii?

intre democratie si lipsa de bun simt nu exista vreo relatie de cauzalitate, indiferent de modul de interpretare a democratiei.
ca sa ma exprim mai stiintific, te afli intr-o eroare de tipul post hoc, ergo propter hoc
iar putinatatea orelor de logica in curricula scolara poate fi o cauza a faptului ca comiti o astfel de eroare

.: poate ca scoala pe care o deplange o parte a participantilor la subiect nu a fost ceea ce trebuia sa fie

iar dezastrul scolii de acum e cladit pe dezastrul scolii din epoca anterioara + cateva alte ingrediente ca sa fie un dezastru total.

edit. democratia e o notiune abstracta. interpretarea democratiei este facuta de niste oameni, oameni care au fost formati la scoala prin care au trecut. (+ familie etc, dar scoala a avut si ea oaresce rol)

Mergi la inceput