Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~34~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

Eu mi-am luat semn de gravi si mi l-am pus in geam asa ca la magazine parchez pe locurile de handicapati (cand era gheata decat sa risc sa alunec...)oricum ii intrebam pe paznici daca au locuri de parcare pt gravide si ma lasau in pace cand vedeau burta.La case niciodata nu am avut prioritate nici macar la cele pt gravi, si uneori ma lasau picioarele de oboseala :(
Constipatia:eu acum cateva sapt am avut probleme si am luat 1 dulcolax.Si-a facut efectul dupa cateva ore, ce-i drept am avut dureri si crampe de credeam ca nasc, dar in cele din urma am reusit.Mi-am propus totusi data viitoare sa iau 2 dulcolax si daca dau in cealalta extrema sa bag ceai de menta fara zahar.O alta chestie care pe mine ma ajuta la digestie este salata, zilnic 1 salata, dimineata cam la aceeasi ora ma trezesc sa beau cafeaua cu lapte si sunt ceas cu mersul la toaleta.Poti sa incerci sa faci cure de cateva zile cu Activia, dar am inteles ca daca bei mult timp, prinde organismul dependenta si nu mai poti fara.Alte idei nu am sa-ti sugerez.

21+ Ingrid Maria

[url="http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna dimi!

Ne-am trezit si noi, amandoua , de dimineata. De fapt, bebelusha mea a fost cam agitata asta noapte, m-a trezit si ma tot intrebam ce-o fi apucat-o, dar mi-am adus aminte ca aseara tarziu am mancat 3 trufe si deci...
Ma bucur ca totusi am reusit sa dorm pana la 8.05, dar asta fiindca m-am culcat tarziu, altfel as fi baut cafeaua cu Irinuka, ce a fost matinala rau.
Elyana ma bucur ca te-ai trezit mai ok azi, sper sa fie si la mine o zi mai buna ca ieri m-a enervat un client, apoi m-am ciondanit cu tata si apoi cu sotul ca sa inchei ziua bine si sa ma pun cu lacrimi in ochi in pat.
Flafi, felicitari ca ai incheiat cu bine sesiunea.

Acum imi beau cafeluta cu lapte, dar am asa o lene de cred ca o sa mai lenevesc putin in pat.

fetele

happy 25 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Buna dimineata fetelor,beau cafeluta in timp ce citesc ce ati scris voi,apoi plec la tara!
Sa aveti o zi frumoasa!

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna dimineata! De constipatie ce sa mai zic ... daca nu dispare cu cate ati zis pe aici, ultima solutie supozitor sau mini clisma din aia...e mai bine decat sa ajungem la contractii de la atata impins. Azi noapte m-am trezit iar pe la 3-4 sa ma duc la baie si m-a luat insomnia si foamea , am obs ca dupa ce am papat ceva am putut sa adorm la loc imediat, pe cand alaltaieri m-am incapatanat sa nu mananc si am stat 2 ore jumate cu ochii pe pereti. Oare ii era asa foame la bb ?

Mami de Bianca 07.05.2008 si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen1985
... am obs ca dupa ce am papat ceva am putut sa adorm la loc imediat, pe cand alaltaieri m-am incapatanat sa nu mananc si am stat 2 ore jumate cu ochii pe pereti. Oare ii era asa foame la bb ?



Exact asa si la mine, la fel ma incapatanam sa nu pap(cica ca nu vreau sa ma ingras)

Chiar azi noapte am patit iar si de data asta chiar m-am ridicat din pat si am papat(ora 2-3 de noapte), enervata zicandu-mi "da-o incolo de silueta ca mi-e foame si vreau si sa dorm!" (mie cand mii foame devin nervoasa) si dupa aia am dormit asa de biiineeee, ca nici la wc nu am mai simtit ca treb sa ma duc



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

24+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Neata asa pe la amiaza





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

24+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Neatza! de fapt "Buna ziua" ca deja e ora pranzului.

Trebuie sa beau si eu putina cafeluta ca-mi pica ochii in gura si nu vreau sa dormitez toata ziua.

Piticutz si be_one, bine ati revenit.

Bifez si eu 5-6 kg + deocamdata din fericire nu se prea vad, a inceput sa se vada burtica dar mi-e frica sa nu mi se depuna pe coapse si fese, ca atunci imi mai gasesc sa pantaloni care sa-mi vina si care sa-mi stea bine fix nu

Si nu pot sa zic ca m-am indopat, dar nici nu mi-am luat de la gura, daca mi-a trebuit ceva am mancat. Mai putin mancare cu grasimi sau carne grasa, ca aia nu-mi place. Numai de la cola si pepsi m-am mai abtinut, ca daca beam de fiecare data cand pofteam, o agitam prea tare pe saraca bebelina si mai primea si o groza de chimicale Ufff!

Si ma enerveaza persoanele care au impresia ca stiu ele mai bine. Am un vecin care imi eplica faptul ca nu-i mare lucru sa nasti, ca nevastasa o nascut in 3 ore. Si a nu doare tare. Bai, parca el o nascut! Data viitoare ii ic sa mamai scuteasca, ca eu stiu mai bine, si gata!

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Meh, Monik, lasa-i sa vorbeasca, la urma urmei cu ce te afecteaza? Eventual iti mananca din timp, te scuzi si tu frumos, ii spui ca te grabesti si gata.

Cine stie, poate chiar nasti usor in 2 ore, nu 3 dupa aia

Trebuie sa recunosc ca pana acum nu mi s-a facut foame noaptea. Ma trezesc de sete sau pt ca tipa vezica.

Eu in curand voi bifa +10kg. Huh, m-am resemnat, am vazut mai mult de atat fara sa fiu gravi. De slabit, slabesc eu cumva. Imi doresc insa sa nu pierd prea mult din masa musculara. Ultima oara cand am slabit (vreo 15kg intr-un an) nu mai aveam nici abdomen nici fund

Eu m-am plictisit de stat in pat, tocmai am terminat o salata de ton si ma pregatesc sa ma intorc... in pat. Nu pot sa adorm ca ar fi mai usor de suportat

20+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna ziua !
lillyas si eu am probleme cu constipatia.M-am mai plans pe aici ,nu am gasit o reteta care sa mearga ca unsa.Uite ce fac eu dimineata ca sa nu am probleme.Beau o cana mare de ceai de musetel cu miere multa si 1/2 lamaie stoarsa in ea ,apoi pun 2 linguri de tarate de psyllium pe care le inghit cu suc de portocale sau cu un pic de lapte(cu apa mie mi se par gretoase) dupa aceea mananc 6 prune uscate si deabia la ora 10.00 imi iau micul dejun.
Seara iau 1 lingura de psyllium iar si 1 pastila de magneziu.
De cele mai multe ori functioneaza dar am zile cand nu merge cum vreau eu.Ah si la pranz mananc salata verde cat cuprinde si neaparat beau min 2l apa/zi.
Eu m-am obisnuit ,ca la mine e ceva normal in sarcina, asa am patit si la primele sarcini ,orice as face nu reusesc sa scap de constipatie si balonare.
Eu nu ma risc sa iau laxative ,medicul mi-a interzis ,am mai folosit supozitoare cand nu-mi reusea cu nimic.
piticutz ma bucur ca ai mai dat pe la noi !
Flafi felicitari pentru examene !


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Sincer, pur si simplu ma enerveaza faptul ca unii isi permit sa-si dea cu parerea neintrebati si ca imi pun din start eticheta de "ii tanara si nu stie" doar pentru ca sunt la prima sarcina, chit ca eu am crescut cu bebe mic in casa de la 12 ani.
Faza e ca eram la barul din zona si schimbam pareri cu o prietena care o sa nasca si ea in mai si respectivul s-o bagat in seama fara sa-l intrebe nimeni.
Si prietena mea il asculta cu mult interes ... si ea mi-o zis niste chestii pe care sincer nu le-am mai auzit nici unde! Diversicicare de la 3 luni!? C'mon! Si cica i-ar fi zis medicul ginecolog si a citit si in nush ce carte!

20+ cu

Mergi la inceput