Strengari de 2012 - 24 LMA Mihaela!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

la multi ani ANDREI si sa ii dai la mami multa fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

monna3-stiam de FB, dar a fost o perioada cand se scria (mai mult)si aici....credeam ca v-ati ''intors''. Nu stiu daca eu o sa reusesc sa va scriu pe FB, aici pot sa vad ce mai faceti si sa va mai scriu si eu cand apuc (micutul e un raut si jumatate ).
Haydee- si eu am acelasi sentiment legat de monotonia zilnica, ma gandesc ca-mi lipseste viata agitata pe care o aveam inainte sa devin mamica. Dar o ora departe de puiut imi pare o vesnicie, nici nu stiu cum rezisti. Meriti toate incurajarile si felicitarile mele .
La Multi Ani !!!! pt. toti strengareii care au implinit 1 an. Sa aveti parte de multi anisori frumosi :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Buna mamicile. Am si eu o intrebare, in special pt. mamicile care nu alapteaza. Ce lapte praf le dam la puiuti de la 1 an? Eu i-am dat Nan1, apoi nan2 si acum nu stiu daca trebuie sa-i dau nan3 sau junior. Voi ce stiti despre acest lapte praf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Adi eu nu stiu sa-ti raspund la intrebarea asta. Pe FB cred ca ai primi mai multe raspunsuri ca acolo citesc mai multe fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

adi noi am trecut treptat pe lapte de vaca chiar daca sunt uni care recomanda lapte praf pana la 3 ani .am vazut si pe fac ca sunt mame care deja le dau la pte de vaca la copilasi si unde mai pui ca peste cateva luni trecem pe lapte de capra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Si noi am trecut tot la lapte de vacuta (peste 2 saptamani mergem la pediatra si discutam, dar tare cred ca asa ramanem)

Cu alaptatul mie mi-e tare ciudat: Lavi nu mai papa laptic de la mine de vreo 3 saptamani deja, dar am in continuare lapte (din fercire nu doare, n-am probleme...dar e ciudat); ma gandeam ca daca tot mai e laptic sa ii mai ofer sa vad ce zice; a umflat-o rasul si s-a pus sa se joace cu sanul meu cu manutele, dar clar nu-l mai declara comestibil.


Daca tot suntem in perioada in care multi stregarei si multe strengarite isi aniverseaza ziua de nastere, un "LA MULTI ANI !" mare de tot, din suflet!

haydee, bine ai revenit!
Nasol cu jobul, ce-i drept...

Ita, felicitari pt primii pasi!


Despre noi ...sa spunem ca aspectele esentiale sunt ok - suntem toti bine, sanatosi, fetele sunt vesele....
Daca discutam insa si de detalii...

Ne-am mutat; dar e inca un santier, si pare aproape imposibil sa gasesti pe cineva care sa se si tina de cuvant, sa termine la timp, sa faca un lucru de calitate si sa nu te tapeasca in final cerandu-ti mult mai multi bani decat era stabilit initial. Nu vreau sa intru in detalii, dar e tare enervant. Si pana sa si finalizam cu mutatul va mai trece vreme lunga, cel putin o luna .

Si am o problema serioasa - am impresia ca am facut o mare prostie si nu stiu cum sa o rezolv.
Am fost la gineco la control si dr insista ca in cazul meu (tinand cont de pobleme de circulatie venoasa, de varsta, greutate etc etc.)steriletul e ideal (chiar si daca mai vreau copii mai inclo si e doar pe o perioada mai scurta); m-a lamurit ca pilule nu-mi prescrie sub nici o forma si a insistat atat de mult ca asa e cel mai bine, ca pot avea incredere, ca oricum daca apoi nu-mi convine se poate scoate oricand, ca sunt atatea utilizatoare super multumite si ca de rgula reactia e ca ce rau le pare ca nu l-am folosit mai devreme... bla bla bla bla bla iar eu ca proasta am zis ok.
Am avut niste dureri crunte ...dar crunte dincolo de orice imaginatie - cica am colul foarte sensibil...apoi am avut dureri nasoale toata ziua, si am in continuare (dupa o saptamana) dureri destul de nasoale - sa zicem gen premenstruale, dar la cu totul alta intensitate; mai degraba gen inceput de travaliu - nu chiar constant, dar cateva ore pe zi, zilnic. Si mi-e horror, sunt depresiva, cand doare parca nu ma pot concentra la nimic si nu mai pot incorda un muschi. Cateva zile am luat medicamente care am mai calmat durerle...dar nu pot sa le iau pe perioada lunga.
Habar n-am de ce am reactii de genul asta, dar le am si mi-e o ciuda de mor, ca eram convinsa 100% ca nu vreau asa ceva, chiar daca nu reuseam sa explic logic de ce anume (un presentiment poate?). Cum naiba m-am lasat convinsa????
Ma gandeam ca la controlul de 2 luni ii spun ca ajunge si renunt la el (bine ca e reversibil), dar pe zi ce trece mi se pare ca n-o sa reusesc sa rezist nici 2 luni. Am momente in care imi vine sa ma iau sa merg la urgente sa scap de el si de tot.
Ca efect contraceptiv e intr-adevar impecabil...nici macar nu mai pot sa ma gandesc la sex imi vine doar sa stau sa zac intr-un colt departe de lume si sa plang sperand ca poate dispare durerea sau macar se atenueaza.
(si cand ma gandesc ca cel mai probabil si procedura de scoatere a obiectului va fi probabil la fel de dureroasa...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Aoleu, Dia, nu mai sta asa!!! Du-te si scoate-l, chit ca doare pe moment, dar macar trece dupa! Nu mai sta!

Bafta multa! Si mersi ca ne-ai zis, ee n-am inceput sa ma gandesc inca, dar dupa ce nasc sigur o sa ma interesez si eu, si e bine de stiut ce se poate intampla..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Vai Dia la fel spun si eu, de ce mai stai? Daca oricum vrei sa-l scoti la controlul de 2 luni de ce sa te mai chinui sa-l suporti atat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

neataaaa!
Adi, multumesc de incurajari!
si eu ma gandesc sa trec pe lapte de vaca si apoi de capra; nu mai stiu unde am citit, se pare ca cel de capra e mai bine tolerat decat cel de vaca; am sa discut cu pediatrul la urmatoarea intalnire
Dia, si eu zic la fel, mergi si scoate-l, nu are rost sa te chinui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dia, scoate-l, nu te mai chinui asa! Si spune-i doctorului tau sa te bage la cateoria ”utilizatoare nemultumite” si sa-si modifice statisticile!




La multi ani David de a_d_i!!!
La multi ani Edu de Chitosenia!!!




Mergi la inceput