Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, si eu sunt din acelasi film cu tine si cred ca daca nu esti de acord cu anumite lucruri care ar putea sa-l afecteze pe Luci (de exemplu tot haosul), sa te impui.
Eu am avut mari certuri si cu mama si cu socrii, care venisera la distractie maxima cand asta mica avea o saptamana si nu puteau pricepe de ce nu e bine sa urle prin casa, sa nu stea toti calare pe ea, sa n-o ia in brate daca sunt dati cu tone de parfum, sa nu zdrangane oale si cratiti dupa ce adormise pitica si multe altele. Si-asa o obosisera in ultimul hal cu tot circul pe care-l facusera. Eu inteleg ca erau fericiti toti ca sunt bunici, dar te mai gandesti si la binele copilului, nu doar la fericirea ta. Mi-au zis ca sunt in fel si chip, si nebuna si exagerata si cate si mai cate, de m-au facut sa si plang, dar pana la urma au facut ca mine si s-au potolit. Si i-a fost si Emei mai bine, ca in prima zi a urlat saracuta tot timpul, iar a doua zi a fost mult mai domolita.
Eu eram foarte moale de felul meu, dar de cand sunt mama, m-am schimbat. Nu mai precupetesc nimic cand e vorba de binele copilului.

Iar despre baita asta de care povestiti voi, o s-o facem si noi, dar doar pentru ca vor nasii. Din fericire, sunt de varsta cu noi, au si ei o fetita de 2 ani jumate si nu sunt deloc fixisti. Asa ca sper sa ma inteleg cu ei din prima cand o sa le zic ca nu vreau in apa niciun ou spart, niciun ban plin de microbi si bacterii, niciun zahar sau miere care s-o lipiceasca de tot. Cat despre alte mese si alte distractii, n-o sa fac nimic deosebit. O sa fac un bufet suedez si atat. Nu mai stau sa intind iar mese, sa chem iar pe toata lumea, sa facem iar circ, sa agitam iar copilul.
Din fericire, sotul e de aceeasi parere.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cellena ma regasesc perfect in descrierea ta dupa ce l-am avut pe V. Acum la al 2 lea sunt mult mai relaxata.
Nici eu nu am fost si nu sunt de acord cu pusul banilor in apa. Eu am pus doar simbolic lucrurile alea in apa, de exemplu doar o picatura de miere, un paharel mic-mic ( din ala de tarie) de lapte, oul intreg, 2 fulguleti mici si cateva margarete atunci cand am scaldat-o pe finuta mea.

Eu stiam ca baita de a2a zi se face nu pentru a mirui nasa copilul ( nici nu-mi amintesc sa fi facut asa ceva) ci pentru a spala urmele de la miruitul de la biserica. De aceea nici nu se arunca oricum apa respectiva.
Dar cum am mai zis, fiecare zona a tarii cu obiceiurile ei..
La noi de exemplu moasa vine acasa impreuna cu nasa de botez si ia copilul. Moasa il duce, nasa il aduce. Cand se intoarce acasa nasa bate la usa si-i da copilul mamei si-i zice de 3 ori peste pragul uasii " Ti-am luat un pagan si ti-am adus un crestin" si lumanarea de botez se stinge de tocul usii iar la scaldatul de a 2a zi se aprinde iarasi lumanarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, inteleg ce spui cu parfumul. Toata lumea vrea sa miroasa frumos pana la coltul strazii dar nimeni nu tine cont de bebelus...
Angiuta, si eu vreau la fel, sa puna ce vor ei dar in cantitati f mici si dupa ce sunt atent verificate de mine
Dupa baita nasa mai miruie o data copilul, zau daca inteleg de ce, astfel: pe la subtiori sa nu transpire, pe la zona genitala ca sa nu se opareasca, pe calcaie ca sa nu-i crape si alte stupizenii d-astea. O sa va dau un exemplu si de culmea stupiditatii, cica cineva are calcaiele crapate din cauza ca nu l-a miruit cum trebuie nasa lui. Nu dau nume, sa nu se supere nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna ziua dragi mamici,

Va multumesc pentru ca v-ati rapit din timp sa imi spuneti cum ar trebuie sa mearga lucrurile la botez si ce trebuie facut.Noi avem biserica la 2 si restaurantul la 4 deci ne vom intalni la biserica si vom face o masa a doua zi la baita.Si mi-e mie frica ca se va speria si nu va mai sta cumintel la baita,el adora sa faca baita.
In alta ordine de idei analizele ne-au iesit la fel si maine avem programare la dr.Maine vom lua si cadou la nasi.

Pya ma bucur ca te-ai mai linistitE un scump Victor cu degetelul in gurita.

Angiuta

Dana am repetat analiza si a iesit la fel din pacate,vom trece si peste asta cu ajutorul lui Dumnezeu.

A.C ma bucur ca au mers lucrurile bine la botez.

Bioana lui Irinica cumintica.

Bubu

Onutz dar ai soacra nu gluma,si a mea incearca sa ma invete cum sa ii fac baie mai bine desi ieri a asistat la baita prima data pana acum m-am descurcat singura,imi tot zice sa ii pun caciulita copilului si multe altele,insista dar ea zice si eu ma fac ca nu inteleg si fac tot ca mine.Stie ca e greu cu mine sa incerce sa imi impuna ceva.

Ca tot vorbeati de programul de somn, al meu a dormit aseara la 22 si jumatate dupa ce a plans si s-a tot marait si s-a trezit la 5.Nu imi venea sa cred ca a dormit atat,a supt un pic a adormit pana la 7,l-am pus pe burtica mea ca se tot scremea si a dormit pana la 10 si jumatate.A fost obosit ca ieri a atipit cate 20 de minute in vreo 3 reprize si a fost tare marait si plangacios,vroia numai in brate.Acum face nani iar, s-a trezit plangand de nu puteam sa il mai opresc si a adormit la loc.Sper sa o tina tot asa si sa doarma bine noaptea.De obicei se trezeste din 3 in 3 ore si adoarme maxim la 23.

OOOOpsss merg la el ca a facut ochisori



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Sunt de acord cu voi fetelor, se va pune in apa de baita ce ,,trebuie,, in cantitati mici si numai atent verificate de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumesc fete ca ati scris obiceiuri de la botez. Nu am fost la niciunul deci sunt pe dinafara. Tare mi-as dori sa nu vad bani pe copilul meu. Floarea, mierea , 2 fulgi sunt altceva. Sper sa nu se sperie ca e multa lume la noi atunci si sa planga... Si mai am o problema... Botezul. Nu vreau sa imi bage copilul cu fata in apa. Cu riscul de a-mi lua rosii in cap spun ca mi se pare o barbarie... Nu sunt deloc de acord cu asta

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, si mie mi se pare la fel. Dar sa stii ca sunt biserici si biserici, daca vrei sa fii sigura intreaba inainte
Stiu pentru ca anul trecut si-a botezat verisoara-mea teroristu' si popa doar i-a turnat putina apa pe cap. Nu vorbisera nimic inainte, pur si simplu asa se fae acolo. In schimb am o prietena care a botezat la biserica pentu care ne-a hotarat si noi si mi-a spus ca pe fetita ei a bagat-o-n apa de 3 ori, conform super traditiei
Eu ma gandesc cu groaza exact pentru a mi-e teama sa nu prinda frica de baita. Cred totusi ca-mi fac griji degeaba, nu am auzit pana acum sa prinda vreun copil frica de baita dupa botez. Dar suntem mamici si nah, stim toate cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Mena, si mie mi se pare la fel. Dar sa stii ca sunt biserici si biserici, daca vrei sa fii sigura intreaba inainte
Stiu pentru ca anul trecut si-a botezat verisoara-mea teroristu' si popa doar i-a turnat putina apa pe cap. Nu vorbisera nimic inainte, pur si simplu asa se fae acolo. In schimb am o prietena care a botezat la biserica pentu care ne-a hotarat si noi si mi-a spus ca pe fetita ei a bagat-o-n apa de 3 ori, conform super traditiei
Eu ma gandesc cu groaza exact pentru a mi-e teama sa nu prinda frica de baita. Cred totusi ca-mi fac griji degeaba, nu am auzit pana acum sa prinda vreun copil frica de baita dupa botez. Dar suntem mamici si nah, stim toate cum e...

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM




Nu am o problema cu bagatul in apa ci cu bagatul cu fata in apa, cu capul la fund

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Nici eu nu cred in supertii si astept lamuriri de la cel care imi spune ca trbuie musai sa fac asa.
Si pentru ca suntem la sfaturi. Daca in timpul petrecii colilul e agitat, plnge si nu mamnca, e din cauza agitatiei si trebuie sa il duceti intr-un loc linistit, eventual chiar acasa. Nu e deochi, nu e vreun lucru de-al lui uitat pe nu stiu unde dau vreo ursitoare rea.
Ca eu pe tema asta si acum ma cert cu socrii.

Onut, soacrata o fi prietena cu a mea.

Angeliq, sanatate lui Stefanut.

Cellena Eu dupa ce am nascut-o pe Bia am spus ca nu voi vizita niciodata o proaspata mamica. Pentru ca ea are nevoie de odihna si timp de acomodare cu bb.
Cand am venit cu Corina acasa, soacramea mi-a bagat toti nepotii in dormitor, si mai erau si raciti.Asa ca m-am luat de al meu si i-am zis sa puna interdictie sa mai vina in dormitor la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Banul pt baie puteti sa il dezinfectati inainte. Un pic de zahar la ditamai cada nu o va face lipicioasa. In schimb ou spart eu nu as pune dn cauza de salmonella.

E bine sa va luati in casa dezinfectant de miini. Mai ales daca duceti alt copil la cresa sa va dati cind va intoarceti acasa. Noi am luat atitia crocozauri de la Flo, nu va vine sa credeti . Noi avem si manusi de unica folosinta pt cazurile de enterocoolita, dar tot ne-am infectat de fiecare data

Mergi la inceput