Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, si a mea se trezea foarte des. Adica avea un somn de 3 ore dupa baita, apoi se trezea dupa 2 ore, iar dupa 2 ore si apoi din ora in ora, dar de vreo 3 nopti s-a petrecut minunea si se trezeste la 3 ore (azi noapte a avut si un somn de 4 ore). Dar fix pe ceas, stii cum? S-a culcat la 10 jumate si s-a trezit la 2 jumate, apoi la 5 jumate, apoi la 8 jumate. Cand arata ceasul :30, era cu ochii cat cepele

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna seara, sunt foarte mandra de irina mea.tocmai ne-am intors de la cursul de masaj(irina doarme...)a mea fata era cea mai mare de acolo!!!! erau 11 bebei, toti mai mari decat ea.majoritatea aveau intre 3 si 3 luni jumatate. ea la 2 luni si 12 zile era cea mai mare si mai inalta!!!am facut exercitii, eu intinsa cu genunchii ridicati si irina asezata pe picioarele mele si apoi 30 de minute de masaj. s-a purtat de nota 10. a inceput sa gangureasca ca radea matroana...asta pana ce am ajuns la masajul de spate...orice numai sa nu stea mai mult de 3 minute pe burta.am primit si o cutie cadou plina de produse pentru bebe-scutece dodot(nr 2...noi am trecut deja la 3!!!),servetele dodot, toata gama de mustela,un biberon de suavinex mostre de detergent pentru bebe,reviste si tot felul de oferte...si o foaie de exercitii.pacat ca dureaza doar 2 saptamani. cum am ratat saptamana trecuta merg saptamana viitoare cu celalalt grup.abia astept....il asteptam pe tati sa ii povestim.
pupam toti bebeii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Onutzsi multi pupi la Luci, sa fie linistit si curajos la botez!hai ca mai e un pic!

Angelique, noi am facut baita ieri (o minunatie!, o salatzica de baie)hi hi, asa ca uite ce trebuie pus in ea:grau, sare, lipici, o lingurita sau un ban de argint, verigheta nasei,petale de trandafir sau o garoafa sau orice floare frumoasa ai la indemana, fulgi (eu am jumulit niste geci), ulei, miere, (sa ai la indemana o crenguta de busuioc si un betisor de urechi, pe care sa il foloseasca nasa sa il miruiasa pe Stefanut), un ou(intreg, nespart), apa sfintita, lapte,o pietricica.

Tu o sa ao ajuti pe nasa sa il spele, usurel, frumos si tandru.
Puiul o sa fie multumit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bioana, ma bag eu in seama: poti sa scrii ce brinza pui la rosiile umplute? Multzam!

Noi am pus in baita flacaului aur, argint, lapte, miere, o floare. Sunt sigura ca am mai pus ceva, dar acu nu imi aduc aminte sa ma pici cu ceara .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ASCHIUTZA mie imi plac cu branza de vaci....

eu sunt din judetul cluj,campia turzii dar eu nu stiu de obiceiurile astea.... sora mea nu a facut asa ceva...suna bine insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bioana, Cellena, multumesc pentru idei
Angelique, cel mai probabil noi ne vom intalni cu nasii si restul lumii la biserica. Avem exact acelasi program ca al Danei0000, biserica la 2 si restaurantul la 7. N-am idee ce facem intre... probabil sedinta foto cu familia. Oricum, vreau sa avem facute niste aperitive, de asta am intrebat. A doua zi vin la noi socrii si nasii pentru a doua super baita, pe care o face nasa. Se pun in apa aur, argint, zahar sau miere, orez, fulgi, un ou (spart, a subliniat soacra-mea), petale de flori... si cam atat stiu de la soacra-mea. Cica le aduce nasa pe toate si daca vrea ii lasa ceva baiatului in cadita (daca vrea sa-i faca un cadou). Apoi stam la masa, unde meniul, alcatuit de soacra-mea, este: ciorba (ea va gati de burta), friptura, cozonac, sarmale. Imi vine rau numai cand ma gandesc. Dupa atata mancare la restaurant, urmeaza asta. Ma rog, au stabilit ea cu mama, eu dormeam, ca nu dormisem noaptea de dinainte si femeile astea si-au facut de cap...
Dana0000, noi avem acelasi program si eu am acelasi scenariu in cap: Luci urland in bratele nasei care nu are copii si nu stie sa-l tina, el nu e obisnuit cu ea...
Despre program: baita la 19.30, de obicei doarme la 20.30. Se trezeste pe la 2 si apoi la 2-3 ore pt tzatzica. Trage de 5-6 ori si adoarme. Trezirea e la 8.30. Mai doarme cel putin o data pana la 12 si inca o data sau de 2 ori inainte de baita
Alina, pupici nurorii mele crestine, surorii ei dulci si parintilor minunati
Va las, ca in seara asta Lucian a dormit o ora, s-a trezit si il pazesc si acum, ca tot ziceam de program

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Ioana, deci nu sunt singura care nu stiu de obiceiul cu baita, nu??? Hai ca m-am linistit! Eu sunt din Sibiu, si nu i-am facut baita finutei mele! Nici nepotica mea nu a facut acum 7 ani...deci inseamna ca la noi nu e obiceiul asta.
De asemenea, la fel ca si la nunta, la noi masa la restaurant e imediat dupa biserica, adica incepe la pranz si pana la ora 23-24 e gata!
Acum, nu stiu ce sa fac...obiceiul cu baita mi se pare tare frumos, iar nasa lui Victor e din Bucuresti, poate va vrea sa-l pastram...mi-ar placea!
Pe de alta parte, si eu imi fac griji cum o sa se comporte Victor la botez! Acum e super sociabil si zambaret, dar atunci va avea aproape 6 luni...

Cat priveste programul de somn: adoarme pe la 20.30-21 (dupa baita si papa), se mai trezeste la 03-03.30 si apoi la 05-05.30 si mai doarme pana pe la 07.30. Oricum, ideea e ca are un somn mai lung inainte de 12 si apoi cam la 2-3 ore se trezeste pt. papa. Dar cand se trezeste papa si adoarme la loc. Peste zi nu are program de somn...uneori nu doarme deloc, alteori mai prinde cat-o repriza de 2 ore, mai pe dupa-amiaza. Afara doarme cam 1 ora din cele 2 cat stam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Si eu stiu de baita de dupa botez. Eu stiu ca se spune ca e baita de mir. Dupa ce se pun toate cele in apa se scalda colilul in ea. Fara sapun sau sampon apoi se unge cu uleiul sfintit in biserica exact cum a facut preotul. Nici nasa Corinei nu are copii si nu stie cum sa se poarte cu unul, dar mi-am propus sa o invit pe la noi mai des si sa o invat ce trebuie sa faca.

Programul ei este asa: baita seara 8-8.30 apoi papa san si somn de la 9.30-10 pana la 2.30. Asta e fix pe ceas. Papa un san si somn pana la 5.30 si se mai trezeste la 7-7.30. Peste zi mai are 2 reprize de somn de 1-2 ore.

Ioana dai Irinei ca a fost cuminte la masaj.

Dana Nici eu nu ii dau mereu picaturi daca nu are nimic. Oricum eu beau ceai de chimen cu anason si asta o ajuta sa nu aibe colici. Dar cand vad ca nu poate nici sa ragaie si nici part nu trage ii dau Sab simplex.
Mi s-a intamplat si mie sa zic ca ma odihnesc dupa o zi agitata dar nu m-am potrivit la program cu ea. Atunci avea chef de vorbe sau era agitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Bubu eu stiam ca garoafa nu se pune la scaldatul copilului pentru ca garoafa e considerata floare pentru morti ( la inmormantare se duc garoafe). Acum cred a depinde din ce parte a tarii esti.

Da, de ou uitasem. Insa eu stiam ca se pune intreg. Asa am pus cand am botezat eu si tot intreg l-a pus nasa si in baita lui V.
Tot ce se pune in apa are o semnificatie, mie imi spusese bunica mea de ce se pune fiecare lucru in apa dar am uitat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Angiuta, parerea mea e ca nimic nu e batut in cuie. Eu stiam ca florile de dus la morti sunt calele (n-am idee de ce). Totusi, multe mirese isi fac buchetele din cale si sunt absolut superbe. Cred ca garoafele sunt sau erau considerate astfel pentru ca sunt printre cele mai ieftine flori si cine se ducea la un priveghi ducea garoafe, ca deh, erau mai ieftine. Din nou, parerea mea.
Personal, cred ca garoafele sunt niste flori f frumoase, ca si ghioceii, zambilele, narcisele etc si nici o floare nu e banala. Sunt innebunita dupa garofitele alea mici si parfumate
In baita de la mir cred ca vom pune cateva din floricelele de la lumanare, care sunt surpriza, pt ca a insistat nasa sa o comande ea.
Si o sa ma lupt cu soacra-mea sa nu punem petale, ci floarea intreaga (dupa ce ca o rupem o mai si jumulim), asa cum o sa lupt si pt oul intreg, nu spart, cum insista ea. Asa, de principiu. Are femeia asta o indarjire stupida cand vine vorba de unele lucruri. Habar n-are de le trebuie sa le facem, dar sigur trebuie
Daca ar fi dupa mine nu ar exista baita de mir. Pai ori miruie popa copilul ori il miruie nasa. Hai sa mai organizam 10 baite d-astea, macar sa miruie toata lumea copilul. Bine, mie nu-mi place nici sa stea toata lumea gramada pe Luci, daca erau altfel poate nu eram atat de impotriva. Dar te pui cu familia, care asa a apucat traditiile, si e vai si amar daca nu le respectam?...
Asta e , o sa treaca. O sa zapacim copilul 2 zile si pe urma revenim la rutina noastra, sper, fara probleme. N-am gasit un aliat nici macar in sot, asa ca...
Oricum, e invatatura de minte, daca mai facem un copil vom avea alti nasi, mai de varsta noastra si mai deschisi la minte. Am zis sa nu se supere nasii de cununie, vaaai, dar acum e vorba de copilul meu si ma deranjeaza ca trebuie sa ma supun unei majoritati care habar n-are de ce, dar respecta niste superstitii. Cred ca se intelege ca eu nu sunt superstitioasa. Si nu cred in "minuni".
Ma scuzati ca m-am intins, aveam si eu un of...


Mergi la inceput