Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Legat de bagat copilul in apa din chiselnita. Eu zic sa vorbiti cu preotul dinainte cum va proceda si sa ii spuneti ca vreti sa ii toarne apa in cap si nu sa il bage cu capul in apa. La Bia la botez a vorbit nasul cu el si i-a pus apa in cap. De regula el scufunda copii cu totul.
Daca e intelegere se poate si fara bagat copil cu capul la fund.

Celena Sati fie de bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetele, stiti ceva despre Dostinex, medicament pentru oprirea lactatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor am fost azi la controlul pediatric de 3 luni;
Ivan are 6910 gr si 63 de cm..e ditamai grasanu'..de la mama natura ca inca e alaptat exclusiv :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetor, sunt foooooarte suparata. Sambata am si botezul, e si ziua meaiR eu am febra 39, frisoane si ma dor toti muschii si oasele din cauza angorjarii sanului drept care doare si el inr-un mare fel. Imi vine sa plang de ciuda ca nu voi fi in forma la petrecere, sper sa ma pot da jos din pat!
O sa ma duc azi la Filantropia sa ma mulga acolo cu mana poate poate ajuta, intre timp stau cu antibiotic si antitermice.
Gata, vreau sa inchei cu alaptatul acesta la pompa, de fapt in incercarea de a rari pompatul a intervenit necazul.
De aceea intrebam de Dostinex, ca mi l-a recomandat doctorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, imi pare rau ca ai probleme, dar cum ai incercat sa renuntin sa mai alaptezi? Cam cat de brusc? Cel mai bine e sa inlocuiesti cate o masa cu lp la cateva zile. Asa organismul intelege sa produca in ce ince mai putin si nu e un soc nici pentru tine, nici pentru bebe.
Dar vrei sa renunti de tot? Nu vrei sa mai alaptezi macar seara, cand vii de la serviciu?

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Lacramioara eu am luat Brocriptin parca pentru oprirea lactatiei la V. Avea niste efecte averse aiurea dar le-am luat doar 3 zile asa ca nu a fost rau. Bea 2-3 cani de ceai de salvie pe zi, pune frunze de varza pe sani si scoate laptele la dus sau punand un prosop caldut pe sani. Atentie mare cu febra aia!
sa fie totul bine pana sambata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Lacramioara La fel zic si eu ca Selena. Renunta pe rand la mese daca vrei sa opresti alaptarea. Sau dai sa suga la fiecare masa cat sa scada tensiunea din sani si nu mai baga pompa. Completeze masa cu LP, apoi inlocuiesti cate o masa. De preferat cele din perioada cand esti la munca. As pastra totusi alaptatu de seara si dimineata.

Multa santate.

Mami Ce grasan ai tu acolo. \

Corinuta a gangurit aseara pentru prima data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragele mele, mtumesc de raspunsuri. Achim nu a supt niciodata, va ziceam eu ca si gura sansa sa pape lapte de al meu a fost sa pompez la trei ore zi sii noapte.
Voiam sa aj g ca atunci csnd voi merge la munca sa mai pompez doar seara si dimineata motiv pentru care am inceput sa pun pompa la intervale tot mai mati astfelcs am ajuns sa pompez la8 ore(acest proces a durat cam 3 saptamani) cand am patit necazul (mentionez ca si la o luna dupa nastere mi s -a intamplat la fel, febra frisoane, abia am scapat cu antibiotic.)

De aceea zic ca imi vine sa o las balta cu totul ca numai probleme am, acum pana nu trece episodul asta nu ii mai pot da laptele oricum si dupa aceea ma intorc deja la birou.
E ca naiba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Neata fetelor!

Lacramioara imi pare rau pt problema cu sanii! Incearca sa te mulgi singura cu mana, apucand doar mamelonul, nu si restul sanului, sub dus, sau dand cu apa calduta. Ca sa mai scada din durere poti sa pui si comprese reci dupa. Mie dr mi-azis cand amfacut mastita, la Sara, sa evit chestiile reci pt ca inhiba lactatia, dar inteleg ca tu te gandesti chiar sa intrerupi complt alaptatul. Totusi si eu iti sugerez, ca si fetele sa mentii macar masa de dimineata si cea de seara. Imi amintesc ca tu spuneai insa ca bb nu suge si tu doar te mulgi, asa ca decizia de a continua sau nu sa ii dai lapticul tau tine si de psihicul tau - daca rezisti sa te mulgi in contiuare. La Sara si eu am folosit pompa la greu pt ca ea nu sugea eficient, iar acum am o adevarata fobie fata de ea si o evit cat pot.

Mami, ce dolofan ai tu acolo! Sa-ti traiasca micutul crestin!

Eu azi trebuie sa merg la birou. M-au chemat colegii sa dau o mana de ajutor la o intalnire si am niste emotiii!

Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Buna! Am si eu o "minune de noiembrie" si mi-am petrecut dimineata citind experientele voastre. Sunt egoista dar mi-a facut tare bine sa vad ca nu sunt singura care a trecut prin intamplari si stari asemanatoare: transpiratii, dureri de spate, sani durerosi, bebelus plangacios dar si zambitor nevoie mare, colici etc.
Baietelul meu Nicholas, s-a nascut pe 10 noiembrie, prin cezariana, la o clinica din Targu Mures. A avut 3060 g si 53 de cm. Acum, la 3 luni, are 5500 g si 62 cm. Cred ca e in grafic avand in vedere ca e numai alaptat.
Lacramioara, doctorita ginecolog mi-a spus ca durerea de spate o am de la anestezie si va trece in timp - mult timp. S-a diminuat de cand nu mai alaptez culcata dar reapare daca stau mult cu bebe in brate. Transpiratia a trecut, asa cum s-a mai spus, de la dieta - saraca in prajeli si grasimi (carne de pasare fiarta, supe etc., legume, fructe) si multa apa. Ceaiul de stimulare a lactatiei de la Fares a fost bun dar in cazul tau...nu mai merge.
Pentru colici am folosit Espumisan si Bonisan. Acum am ramas numai cu bonisan.
Acum ne confruntam cu o problema legata de pielea sensibila. Am facut un tratament cu Fucidin H si folosim emulsie de spalare si lapte de corp Trixera de la Avene. Sunt foarte bune desi trebuie sa-i dau de 4-5 ori pe zi ca sa ma asigur ca nu i se usuca pielea (mai ales pe burtica si la incheieturi).
Foarte frumoase si utile experientele voastre in ceea ce priveste botezul. Si noi ne pregatim - sambata viitoare, pe 23 va fi.
Gata, s-a trezit Nicholas. (Salutam celalalt Nicholas!)
Va salutam si revenim cu intamplarile noastre!

Mergi la inceput