Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Camys, si noi tot de la Alt-fel luam tortul, compozitia Black& White, o sa-ti spun cum a fost duminica, daca mai ai nevoie
Prajituri bune eu stiu la Maria in Aviatiei si Cafina in Damaroaia. Am auzit de bine si despre Alice. Oricum, votul meu e pt Cafina, clar.
Mai fetelor, citeam nedumerita despre durerea asta intre omoplati, adica la cocoasa, nu? Ca si pe mine ma doare, cam de cand l-am luat pe pici sa mai doarma langa mine si credeam ca e din cauza pozitiei, pentru ca atunci cand mai doarme in patutul lui nu ma mai doare atat de tare. Dar acum, ca mi-am dat seama ca suntem mai multe "lovite" nu stiu ce sa mai cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Sa traiasca micutii crestini si sa fie sanatosi! Ce frumos povestiti de botez, ma bucur ca au iesit toate bine!
Noi o botezam pe Riana pe 16 martie, pe 8 zburam spre casa cu catel si cu purcel.
Sincer obiceiul cu baita nu il stiam, noi suntem din jud Alba si acolo nu prea se face. Insa nasa vrea sa-i faca asa ca fac cum zice ea:)
Nu avem prea multi invitati, o sa fim vreo 30 de pers, familia mai mult.

Riana e bine, din fericire nu a luat si ea gripa ce am avut-o noi. Seara nu prea mai am lapte si se enerveaza rau, uneori ii fac completare cu lapte praf, dar nu imi fac mustrari prea mari ca nici sa o las sa planga de foame nu pot. Asa am patit si la Robin cand avea 3 luni si am inceput sa ii fac completare seara la ultimul supt. pe el l-am alaptat pana dupa 7 luni, apoi nu am mai avut. Acuma vreau sa alaptez macar 6 luni.

Riana e mai precoce decat a fost baiatul, la 3 luni apuca jucariile cu ambele maini, rade cu hohote, "povesteste" cu noi . De intors singura de pe o parte pe alta nu se intoarce, noaptea doarme pe spate cu mine in pat.

Am si eu durerea aia de spate, ce ciudat. Eu o pun pe seama pozitiei ciudate in care stau noaptea cand alaptez... De transpirat si eu transpir si am si un miros ciudat, asa am avut si cu prima nastere si pana la urma cam dupa un an abia am scapat de transpiratiile ciudate.

Abia astept sa treaca iarna! Asta ca ma sperie toti virusii adusi de Robin de la gradi.
Sanatate tuturor si asteptam poze de la botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

hello fetelor!

Citind cum a fost la botezurile puiutilor vostri, de abia astept sa-l crestinam si noi pe Victor. Mai avem insa putin de asteptat, cred ca vom fi printre ultimii...noi si Cellena, nu?

Mami de 2, sa va traiasca Ivanel, si sa jucati la fel de frumos si la nunta .

Camys
, si Victor a avut ambii sani inflamati in primele saptamani. M-am alarmat la inceput dar apoi am citit ca e normal si a trecut de la sine. E vb de criza genitala a nou nascutilor.

Nicoleta, chiar ieri a avut si Victor o "criza" cum spui tu- laptic era, insa, fiind seara sanii s-au mai golit, trebuia sa munceasca mai mult, si se enerva, plangea, iar incerca sa suga...si uite-asa ne-am chinut vreo ora dupa baita pana ce a capitulat si a adormit. Noroc ca peste noapte se strange mult laptic si are puiul destul si...vine cum ii place.

Cat despre soacre, si a mea e sfatoasa si ii place sa-si impuna punctul de vedere, tare mi-e teama ca o sa inceapa cu sfaturile cand mergem acasa, iar eu daca n-am avut pe nimeni aici sa-mi spuna cum sa fac, sau ca e mai bine intr-un fel sau altul, le-am facut pe toate cum am simtit eu ca-i e mai bine puiului, asa ca nu sunt obisnuita si cred ca o sa ne ciondanim...
Cu toate astea, mi-e dor de ea si de toti de-acasa si de caaaasa, de nu va pot spune. Mai e putin si venim si noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Mai fetelor, vad ca nu sunt singura clienta a transpiratiei nocturne si a durerii intre omoplati.
Posibil sa fie de la pozitie, o sa atiu mai bine dupa radiografie si va spun care e treaba.
Doctorul mi-a zis sa iau paracetamol cand ma diare rau. Si ma doare atat de rau ca dimineata nu ma pot ridica din pat decat cu mare dificultate, parca ma trec toate sagetile din lume .
Dar vorba ta, Aschiutza, fiecare ne-am procopsit cu ceva dupa nastere. Noroc cu piticii ca ne uitam la ei si ne trec toate.

Aaa, mi s-au inflamat si mie sanii rau de tot. Eu am inelut incet incet sa raresc pompatul pentru ca la 1 martie revin la munca, si azinoapte s-a inflamat unul din eii urat de tot. Doare de vad stele verzi. Intrucat vreau sa intarc nici nu am voie sa pun pompa des si sa golesc deci e ca la balamuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Lacramioara Chiar ai dureri mari de spate dupa cum spui. Eu am dureri de articulatii. Ma doare constat, dar suportabil, cotul stang si calcaiul stang si coloana noaptea cand maridic din pat la fata.
Spatele cred ca ma doare din cauza pozitiei in care alaptez.

Pyaoliang Si eu tot in vara fac botezul.

Ina Ma bucur ca Riana a scapat de raceala. domnisoarei vesele si jucause.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Buna dimineata/ziua fetelor!

Eu sunt tare bine dispusa in dimineata asta, desi de somn nu prea am avut parte azi noapte. In primul rand pentru ca m-am urcat pe cantar si am 2 kg mai putin decat ultima oara cand ma cantarisem, acum vreo 2 saptamani. Stiam eu ca e ceva la mijloc, pentru ca zilele trecute am incaput in niste pantaloni pre-pregnancy . Nu-mi vin la fel de bine, inainte imi erau putin larguti,dar sunt multumita, se pare ca nu am renuntat la ciocolati si paine prajita cu unt in van
Plus ca simteam ca am nevoie de o schimbare, asa ca aseara m-am vopsit... rosu Imi place de mor, e o culoare foarte indrazneata. Ma simt tare curajoasa :)))
Dar apropo de transpirat noaptea la cap, asa rau am transpirat azi noapte, ca am patat fata de perna de la vopsea (am citit ca asa o sa fie, dar nu m-a dus capul sa pun si eu un prosop pe fata de perna).
Acum profit ca e Ema cumintica si ma duc sa mai spal niste rufe, sa mai fac ceva de mancare, chestii clasice de gospodina.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

PS: Noi prajituri bune luam de la cofetaria Minimal. Sunt cele mai bune prajituri pe care le-am mancat in ultima vreme.
Si am mai comandat de pe site-ul Casa Antonie (cautati pe google, ca sa nu para ca fac reclama) si mi-au placut.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

chiar frumos vorbiti despre botez.sa va traiasca copii si sa fie sanatosi. si noi suntem la coada cu botezul...

de obiceiul cu baita eu nu stiam. la noi nu se face. nasii la fel, asa ca om mai vedea ce si cum.daca nu e un obicei din zona nu ma trage inima, ca nu il inteleg...

CELLENA felicitari pentru schimbare.sigur te prinde de minune culoarea. si bravo si pentru cele 2 kg pierdute.

LACRAMIOARA sa iasa botezul asa cum va doriti. nu mai avea emotii, ca vezi ce bine a iesit la toata lumea.
PYA, TNICOLETA, ASHIUTZA,ANGIUTA, INA,MAMI, BUBU, ONUTZ .
majoritatea va plangeti ca transpirati, eu nu mai pot de frig....noaptea dupa ce ii dau sa manance mi se face frig...de nu am cuvinte.si in casa sunt 22 de grade. eu pun pe seama oboselii, ca altfel nu imi explic...ma incalzesc tare greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Hello fetele!!

Profit d eun moment de liniste,dorm amandoi:D.
CU tranpiratiile si la mine e durere..bine,eu unt si cam cu multe kile in plus.si pe noi ne mai chinuie colicii,abia astept botezul.incercati sa ignorati sfaturi de soacre si alte persoane binevoitoare.multi nu vor sa faca rau,dar pur si simplu simt nevoia sa dea sfaturi.soacra-mea si acum la aldoilea copil incearca sa dea sfaturi,dar o ignor.
EU de data asta stau lamngha copil la botez ca sa-l imbrac/dezbrac.La C amavut numai povesti.bunica sotului se baga in fata,aprobat cu mana apa din cristelnita, da-i caciulita,pune hainuta, se baga peste nasa...de data asta, gata.nu mai zic ca tot bunica sotului a fost faorte uimita de tort si e pozata cu fix degetul deasupra tortului cand se canta la multi ani.Iar cu ce se pune in baita, nu va alarmati, sunt cantitati mici,noi am pus un ban de argint si un inel de aur si copilul a fost bine mersi sanatos.EU unanu sunt adepta dezinfectatului mai ales cu diverse solutii, eu prefer spalatul pe maini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Ziua buna dragele mele!

Si noi tot in pregatiri pentru botez. Aseara am fost cu al meu sa imi cumpar rochita cat tot ce aveam acasa imi este mic pe sani. De dat jos, mai am 1kg fata de cat aveam cand am ramas insarcinata si vreo 3-4 ca sa fie totul ok. Dar ma apuca uneori o foameee de lup. Incerc sa mananc cat mai putine dulciuri si paine, da uneori e f greu.

Puiul meu are de vreo luna si ceva program de somn noapte, cu mici exceptii. ultima noapte e la 22 - 23 si apoi doarme pana la 7-8 dimineata. Apoi mananca din 3 in 3 ore, eventual cu o pauza mai mare la pranz, dar depinde de cat de linistit e la somn.

Cu lapticul eu nu stau minunat, desi iau toate stimulentele posibile. Atata doar ca nu folose sc pompa. Am capatat fobie la ea de la Sara. In plus, cand o folosesc, nu curge absolut nimic. Dar reusesc sa alaptez primle 2-3 mese exclusiv, apoi cu completare. In zilele cele mai bune primeste completare doar la ultima masa de seara. Dar asta e. Si la Sara tot atat lapte am avut, asa ca multumesc lui Dumenzeu ca e si asa.

Lacramioara si eu am avut transpiratia asta abundenta acum vreo luna si incet incet a disparut fara sa fac ceva deosebit. E hormonal. S-ar putea sa ma fi ajutat lichidele multe - vreo 4 litri pe zi. Apropos de asta eu am inceput sa miros a schinduf
Si pe mine ma doare spatele. E de la pozitia in care il tinem pe bb la supt - care presupune spate tensionat, si de la caratul lui in brate. Pe mine ma ajuta sa dorm fara perna, pe spate - imi indreapta spatele si reduce din durere. fetele sa treaca!

Legat de botez, va rog sa nu dati cu pietre, eu sunt mai traditionalista asa, si imi plac lucrurile astea, facute desigur cu bun simt si bun gust. Si la nunta si la Sara am vrut sa respectam cat mai multe, asa ca le-am adaptat in asa fel incat sa fie dragute si sa ne simtim bine.
Asa cum zicea si Angiuta, baita e pt a sterge mirul de la biserica, si dupa il da nasa pe bebe cu ulei (de regula tot mir). Ca sa va simtiti mai linistite, banutul poate fi fiert inainte si sterliat. Noi am vut la Sara un banut de argint, pe care il puneam de regula ravas in placinta cu branza de revelion.
Iar cu bagatul puiului cu capul in apa, cred ca depinde foarte mult de experienta si indemanarea preotului. Pe Sara a botezat-o preotul cel mai batran de la noi din parohie. A luat-o in brate si a bagat-o usurel in apa ca sa nu se sperie, a udat-o cu apa pe corp ca sa se obisnuiasca, apoi i-a astupat cu o mana urechile si cu cealalta ochi, nasul si gura si foarte scurt a bagat-o de trei ori cu capsorul in apa, dar fara sa o scoata din apa. Pe moment a tipat putin si gata, asta a fost tot. Nu s-a speriat si nici n-a ramas cu teama de apa. Cred ca e foarte importanta si temperatura apei, mai ales cum ii botezam noi iarna sau oricum cand e destul de frig. Apa nu trebuie sa fie prea calda ca sa nu fie diferenta de temperatura prea mare si sa faca soc termic.
La David vom face la fel si sper sa fie ok si de data asta. Din nou, nu dati cu rosii, este doar parerea mea.
Pentru baita si noi vom avea doar un bufet rece, in special din lipsa de spatiu: avem doar 2 camere mici in care noi, parintii si nasii abia avem loc sa ne miscam, asa ca nici vorba de ciorba, desi dupa masa copioasa de la botez, poate ca ar fi binevenita.

fetele!

Mergi la inceput