Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

maru, in opinia mea

darn it = damn it = la naiba = fir'ar

stiu ce spui ref la ton. mai nou, fiu-meu pt orice face si greseste / sau nu face ...dar ceva minor...nimic complicat, spune:"ce vrei, nu sunt perfect".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:


suuuper amuzant fetele,dar chiar,e bunica sau nu???
in legatura cu ecolalia,sunt pe langa subiect,dar despre micii "papagali" care repeta tot ce aud,doar pentru ca e "cool"(nici asta nu cred ca stiu mititeii ce inseamna) si au impresia ca,gata,sunt mari daca folosesc vorbe"mari",pot sa spun ca am trecut cu totii prin aceasta faza,in "tineretile" noastre
doar sa nu se lipeasca vocabularul "colorat" de ei,dar aici ar trebuii sa intervenim noi,ca parinti.
ce baiat inteligent,a gasit scuza "perfecta",oare cine i-a sugerat-o???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88


suuuper amuzant fetele,dar chiar,e bunica sau nu???
in legatura cu ecolalia,sunt pe langa subiect,dar despre micii "papagali" care repeta tot ce aud,doar pentru ca e "cool"(nici asta nu cred ca stiu mititeii ce inseamna) si au impresia ca,gata,sunt mari daca folosesc vorbe"mari",pot sa spun ca am trecut cu totii prin aceasta faza,in "tineretile" noastre
doar sa nu se lipeasca vocabularul "colorat" de ei,dar aici ar trebuii sa intervenim noi,ca parinti.
ce baiat inteligent,a gasit scuza "perfecta",oare cine i-a sugerat-o???

Doamne, Iarta-ma! Este sinistra postarea ta!
Ecolalia este cea mai neagra situatie in care se pot afla niste amarati de parinti care au copii autisti!
Nu ai inteles si daca eu sunt vinovata imi declin vina si imi asum responsabilitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

nu e vina ta pentru ce inteleg altii(ma includ si pe mine)
se pare ca Doamne Doamne nu a gasit in mine parintele acela puternic,de care are nevoie un copil cu astfel de problema,si mi-a dat o fetita sanatoasa,tocmai de aceea am si zis ca sunt pe langa subiect.
nu ma intelege gresit,nu vreau sa iau in ras problemele altora doar pentru ca eu nu ma confrunt cu ele,pe mine m-a amuzat confuzia facuta de maru,nu vad unde-i partea sinistra??? nu suntem pe un topic despre autism,dar si daca am fi,nu cred ca sunt interzise zambetele,avem nevoie de ele sa putem continua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Chiar, care-i faza cu ecolalia?








Uite care "este faza" cu ecolalia si este clar ca am o problema cu comunicarea si probabil de aceea am sa o cam raresc pe aici pt. ca nu doresc sa se discute nici macar in trecere despre mine ca persoana, copii, meserie, etc.!
Ecolalia a fost corect definita aici si a fost o faza trecatoare in evolutia gemenilor mei care se manifesta in momente de stress.
Nu chiar la ea ma adresam dar m-a furat jocul de cuvinte cu numele userului Lali asa cum se poate observa in raspunsul meu.
Doream sa atrag atentia ca sunt copii si copii si printre acestia sunt unii care iau ad literam ceea ce aud si repeta ceea ce aud in mod automat.Dar mai grav este ca se poate sa perceapa anumite imagini, replici, evenimente, etc. altfel de cat o facem noi!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


b.nica, fetita mea a avut ecolalie, de asta intrebam. Eu nu mi-am dat seama de ea, si-a dat seama psihoterapeuta si ne-a avertizat. Fetitei mele nu-i plac deloc acele activitati de gradinita care presupun trasarea de puncte si linii, unirea punctelor pentru a forma o linie. Dupa ce ca nu-i placeau, nici nu avea incredere in ea ca poate duce la indeplinire cu bine o astfel de sarcina. Incepea sa planga, se necajea rau, se speria ca ne suparam pe ea, si o dadea in ecolalie. In loc sa raspunda la intrebari, repeta intrebarile, de-l turba pe ta-su de cap si ajungea asta sa spumege. Pana cand ne-a lamurit psihoterapeuta ce se intampla.

Ecolalia ei avea explicatie emotionala, dar nicio legatura cu vreo expresie mai mult sau mai putin licentioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

nu am avut rabdare sa citesc toate postarile, intrucat multe dintre ele mi s-au parut exagerate. in discutia asta mi-a amintit de un copil drag sufletului meu.
pentru ca s-a decretat ca exista si vorbe frumoase si vorbe urate, cand se facea pana, cand se spargea o farfurie, se varsa laptele, se oprea apa... whatever, replica adultilor era "mama, ce-as spune ceva urat!". a urmat, desigur, dialogul:
"de ce sa spui?"
"ca m-a enervat cutare sau cutare lucru"
"pai spune atunci, de ce nu spui?"
"pai daca-i urat... eu nu vorbesc asa."

ei si uite-asa, ajunse printul in clasa intai si intr-o zi nefericita a fost nevoit sa marturiseasca un suficient "ca doamna este proasta". mama a facut crize (din motive de limbaj, nu de calificativ), el a ascultat-o pana la capat, apoi i-a raspuns "sa stii ca nu inteleg de ce te-ai enervat. sa stii ca stiu si cu p mic si cu p mare, dar stiu si ca nu-i frumos".
no comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va rog, off-topicele, la subsol. Sterg de aici tot ce nu e la subiect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

B,nica.....e chiar soft rau expresia.......a mea mai zice si sfinte sisoe,dar nu abuzeaza.Sa vezi insa cum se urca in masina,incepe.Ca si Ingrignen,eu mai injur la volan...dar ea repeta dupa mine...si atat.Nu le-a folosit niciodata,ca nu i le-am "tradus."

Mai tare e fiica nepoatei mele care cum se aseaza in scaunel...incepe"p...m...cine ti-a dat pelmishu` b..." si de astea....mori de ras,iar cand coboara din masina e o doamna.

E inevitabil sa auda si expresii de astea,ca in borcan nu-i putem tine.



Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


e inevitabil sa auda expresii de astea de mai sus ? spuse de o copila care habar nu are ce vorbeste dar coboara o doamna din masina? tu te auzi cand vorbesti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai, pe mine nu ma uimeste nimic la eumada. Imaginea ei de doamna injurind ca un cocalar de la inaltimea volanului unui X3 sau Q7 negru, care iese cu bita de baseball la alti automotoristi si striga porcarii dupa domnisoare pe strada ... Cam cu ce imagine de limbaj credeti ca se potriveste? Normal ca pe ea o amuza un copil vorbind cu p...m...

Mergi la inceput