Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:


recunoasteti!!!
nu cred ca nu ati vazut situatii(uneori in propria familie)in care,un pici de 1-1,5 ani,care de-abia stie sa vorbeasca,scoate din gura niste "porumbei" ,iar audienta se tavaleste pe jos de ras
maaare greseala
ce-i in mintea copilului??? pai,logic,daca vorbele lui au starnit rasete(aprobari),le va tine minte si nu va ezita sa le mai foloseasca si a 2-a oara,chiar daca habar nu are ce inseamna.
sunt multe persoane(printre care soacra si cumnata mea) ce considera "delicios" un copilas mititel cu un limbaj...de zile mari
argumentul cum ca,odata cu trecerea timpului si aparitia sentimentului de rusine,copilul va inceta sa vocifereze ca un sofer de tir,la mine nu sta in picioare
dupa parerea mea,"trecerea timpului" cimenteaza obiceiurile dobandite in copilarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

izabela...de la a auzi/vedea pana la a te hai de ras in calitate de mama si "mare doamna", aproband 100% si incurajand asta....e cale lunga....ca de fapt de aci is ochii aia cascati ai mei....cred ca si mada a inteles ca ceva e putred in Danemarca din mom ce mesajul ei s-a "evaporat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ha?Ce mesaj?Ca e la pagina 2,bine mersi.Pareera mea e ca inevitabil vor auzi...doar trebuie gestionata situatia....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

a, ma scuzi....chiar nu l-am vazut, batranetile maica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io recuno-sc. Au fo-st situatii in care a-m ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Io I-o recuno-sc. Au fo-st fos-t situatii in care a-m ma-m ras.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







4, treci la loc!
Jur ca stiu ca-s off topic, dar mi-a fost exagerat de greu sa ma abtin.
Selene,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Io I-o recuno-sc. Au fo-st fos-t situatii in care a-m ma-m ras.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...










4, treci la loc!
Jur ca stiu ca-s off topic, dar mi-a fost exagerat de greu sa ma abtin.
Selene,

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007





de ce se scrie i-o si nu io - eu cred ca selene a vrut sa spuna "io" = "eu"

si on-topic: si copilul meu scapa niste cuvinte mai urate auzite din stanga-dreapta, insa nu am ras ci i-am explicat ca nu e frumos.
si cand mai scap eu sau tati cate un cuvintel urat, ne atrage atentia - desi in marea majoritate a timpului ne controlam limbajul.
acel "fir-ar" nu mi se pare deloc a fi un cuvant urat...


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Giulia, se scrie "io", dar violeta l-a "corectat" in joaca...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Exact, dia.
Giulia, glumeam, toate corecturile le-am facut in joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

imi retrag off-topicul cu scuzele de rigoare


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput