Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/fir-ar-sau-fi-r-ar/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

"diacritica" nu-i tocmai normativa, DAR si in discutia din linkul dat numita "diacritica" afirma ca:

"diacritica spune:
29/12/2010 la 10:31 am
a: Eu mai sus nu zic, ci întreb.
#351;i be: E “fir-ar”, din motive explicate pe-ndelete mai sus (inversiune de la un condi#355;ional arhaic, format cu infinitivul lung: a fi – fire – fire-ai – fir-ai; a da – dare – dare-ar – dar-ar). Vrei s#259; pricepi #351;i s#259; bagi la cap, bine. Nu – s#259;n#259;tate #351;i virtute, da-n cazu’ #259;sta du-te de colind#259; pe la alte u#351;i."

traducere - ca nu mi-am permis sa umblu la citat:
"diacritica spune:
29/12/2010 la 10:31 am
a: Eu mai sus nu zic, ci întreb.
si be: E “fir-ar”, din motive explicate pe-ndelete mai sus (inversiune de la un conditional arhaic, format cu infinitivul lung: a fi – fire – fire-ai – fir-ai; a da – dare – dare-ar – dar-ar). Vrei sa pricepi si sa bagi la cap, bine. Nu – sanatate si virtute, da-n cazu’ asta du-te de colinda pe la alte usi".

edit: nu voiam sa par asa acida, chiar am crezut ca exista pe undeva forma si eram curioasa care e sensul lui -r-. citatul e acid din motive cunoscute numai diacriticii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

ok, merci de lectia de gramatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

lor sa le fie = fir-ar sau fi-r-ar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

fi-le-ar

edit Chiar nu vroiam sa sune asa naspa... dar ma intereseaza subiectul (pe partea de gramatica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Indiferent de cum se scrie, pe mine nu ma deranjeaza...ca de fapt despre asta se discuta, cat de deranjant ori ba e acest cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

N-am fost ironica.... pe bune iti multumesc, imi mai trebe cate un reimprospatare din cand in cand, daca nu le folosesc des , le uit....asta e , memorie mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

N-am fost ironica.... pe bune iti multumesc, imi mai trebe cate o reimprospatare din cand in cand, daca nu le folosesc des , le uit....asta e , memorie mica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Problema este, si asta m-a determinat sa postez subiectul, ca nu trebuie sa ne subestimam copiii!
Ei stiu cand injura mama la volan si de ce o face asa cum stie ca nu o va face never raportat la el, stie ca sunt filme la care nu are voie sa se uite si unde se tot porcaiesc pe toate limbile actorii dar... la desene animate unde este universul lor imaculat si care ar trebui sa ramana asa pana la adanci batraneti, nu au loc replici murdare, nepotrivite.
Noi suntem ff. atenti la povestile citite si la filmuletele de desene pe care le au la dispozitie.
Acum in copilarie se formeaza caracterul lor si isi construiesc un miez de inocenta dar si de putere care ii va urmari toata viata!

Da, toate povestile trebuie sa se termine cu Binele care invinge Raul, da, cel bun si darnic este personajul care te atrage, cel care este pozitiv si cum il invingi ...aici avem noi probleme cu tigaile si bombele lui Tom si Jerry sau ale altora ca ei si de aceea sunt prohibite.
Nucleul dur care se formeaza in copilarie este reperul la care se va raporta toata viata lui!
Asa cum chiar daca fizicul nu este punctul forte al copilului tau trebuie sa-i spui zilnic ca este frumos (si nu neaparat cel mai!), se descurca (chiar daca este neindemanatic!) si destept pana incepe si el sa se convinga!

Incercati sa faceti o regresie in copilaria voastra incercand sa va amintiti ce desene animate sau ce povesti v-au ramas in memorie, de ce si mai ales, cum!
Este posibil sa fiti si acum marcati de unele dintre ele!
"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


acum am inteles de ce esti asa suparata! eu una cred ca universul copiilor nu ar trebuie sa fie desenele animate ci din acel univers ar trebui sa faca parte mama si tata sau frati, surori, pisici, catei, broaste testoase, fiecare ce are prin casa . parerea mea este ca desenele animate sunt un univers virtual si in nici un caz imaculat.

de cand am inceput sa citesc despre astfel de nemultumiri referitoare la povesti si desene animate , am inceput sa ma sperii singura, zau ca imi e frica sa ma gandesc ce intelege fie-mea din "alba ca zapada si cei 7 pitici" ( o ramane pe viata convinsa ca soacrele vitrege vor cu tot dinandisul sa isi ucida nurorile?!)
noroc ca la varsta respectiva, cand aveam nevoie de povesti si de desene animate nu gandeam ca astazi si sunt convinsa ca nici ea nu gandeste ca mine acum.

eu cred ca de multe ori uitam ca un copil nu se raporteaza la "fir-ar" ala asa cum ne raportam noi adultii.
auzi tu, tunete si fulgere pe barca piratilor! pai mai bine sa atraga tunete si sa moara vreun pirat fulgerat de cat sa zica fir-ar ea sa fie de treaba, de lopata, de barca, de undita s.a.m.d?
( adica unde e obiectul ala pe care nu-l gasesc taman atunci cand am nevoie de el)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:


Citat:
ca imi e frica sa ma gandesc ce intelege fie-mea din "alba ca zapada si cei 7 pitici" ( o ramane pe viata convinsa ca soacrele vitrege vor cu tot dinandisul sa isi ucida nurorile?!)

alina, ai gresit povestea,...e mama vitrega, nu soacra vitrega

Mergi la inceput