Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~33~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna dimineata! Da Flory e buna ideea Elyanei , si noi intentionam sa facem la fel pt ca eu nu am lucrat. Asa aveti si salariul si insertia aia si alocatia normal. Vio si mie mi-e foame intr-una , m-am saturat de facut mancare si mancat am luat si eu 2 kg in 2 sapt , dar cred ca le-am pus pe bb ca mi-a crescut doar burta. Eu nu pot sa-mi amagesc foamea , mi se face rau daca nu mananc .

Mami de Bianca 07.05.2008 si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Buna burticutelor!

Vio, eu zic sa mananci daca ti-e foame. Stiu ca suna impotriva oricarui principiu nutritionist, dar cand ti-e foame cu adevarat si simti ca esti letargica, pur si simplu mananca alimente datatoare de enrgie rapida (si anume carbohidrati...din pacate...gen cartofi, paine, paste).
Am incercat si eu sa iau gustari (gen migdale, alune de pom, banane etc.) dar asta nu a insemnat neaparat ca mi-am diminuat foamea. Asa ca am ramas fidela prietenilor mei cartofii.

Atata timp cat nu mancam prosteste (adica sa mananci fara sa iti fie foame, sau doar asa ca esti gravi si iti permiti orice), nu ar trebui sa avem mustrari de constiinta. Abtinerea de la a manca cand ti-e foame duce la scaderea glicemiei, brusc...si nu cred ca bebe e prea fericit daca se ajunge la asta.
Eu am remarcat la mine ca atunci cand il simt pe bebe (probabil cand se trezeste el din somn), in urmatoarele 10 minute maxim mi se face foame. Nu stiu ce relevanta are, dar la mine e deja o regula.


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Fetelor, ca tot spuneti de foame mare...ganditi-va ca eu asa sunt de cand am ramas insarcinata..
Flory, chiar asta ar trebui sa faci, sa isi faca cerere pe 1 an de CIC si apoi cerere de revenire, dupa 1 luna si va lua si stimulentul..Am un coleg care a procedat asa si a fost foarte bine..


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Ohh fetele ce harnicute sunteti, abia tin pasul cu voi
Multumim pt capitol nou, sa fie unul numai cu vesti bune


Citat:
citat din mesajul lui fluturashhh

Buna de dimineata .Foarte de dimineata.Se pare ca eu-s cu datul cafelei azi.Micutza m-a lasat sa dorm, dar m-am trezit ca nu ma puteam intoarce pe cealalta parte si de adormit la loc nici gand.Apoi am inceput sa ma ingrijorez ca ieri n-a facut decat foarte putin bumtzi bumtzi, dupa care au inceput gandurile rele.A inceput sa miste dupa mica noastra discutie , dar tot ingrijorata sunt.Sper sa-mi treaca.


21+ Ingrid Maria

[url="http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]"


Ce matinala esti .
Mi-am facut planul de cateva zile sa ma trezesc de la 6, si daca mi-e somn in timpul zilei mai fac nani la pranz 1-2 ore. Dar iaca nu-mi iese ca eu tot la 10-11 ma trezesc, nustiu cum sa mai fac, dar mi-e asa de somn dimineata ca nu ma pot trezi si basta(seara ma culc si mai devreme, la 21-22 si tot ).
Si eu ca tine am intrat ieri si azi dimineata in griji si ganduri rele ca nu se mai misca bebitza. Ma plang la tati ca hai sa facem un eco ca nu se mai misca fetita. El calm cum e, ma convinge "ai incredere in Dumnezeu ca fetita e bine, doarme mititica pt ca creste, de ce vrei sa o trezesti?"
Eu nu am pace pana la urma si ma pun intr-o pozitie care stiu ca nui place si hop 1-2 suturi

Mai stiu si metoda cu apa rece-rece, ca gheata, sa vezi ce tumbe fac bebeii acolo in burtici
Am aplicat-o si pe asta, dar pe langa tumbe am simtit si contractii nedureroase. Si nu mai fac asta



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

24+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Da Vio ma intorc la munca dupa cele 126 zile. Banuiesc ca asta ar fi solutia macar sa beneficiem de stimulentul acela care oricum e infim fata de cat as fi luat eu indemnizatia ca ar fi fost 3000 ron, asta e.. viata merge inainte. Si acum vorbeam cu contabila pt ca nu mai pot sa imi iau prenatal sa incerc sa imi iau medical 2 luni, acum sa vedem daca si cum se poate face treaba asta.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna!

Flory, imi pare rau! Poate totusi gasiti o solutie.

Elyana, felicitari pt vestile bune! Legat de col - cred ca prin stat in pat poti sa reduci presiunea care se exercita pe el din cauza sarcinii cu gemeni.

vio, eu profit ca a aparut salata verde, ridichile si ceapa verde si mananc cat de multa pot, plus cereale cu fructe si iaurt. Dar mai fac si exceptii - aseara am papat sarmale - ce sa fac :(( daca imi era pofta :D

Nu pot sa intru sa vad pozele de pe telefon :(( abia astept sa prind laptopul.

dudutza, noi vom face botezul la un restaurant/terasa cu loc de joaca. Nu o sa avem multi invitati pt ca majoritatea au venit la botez la Matei, acum doar familia si prietenii apropiati. Dar nu ma risc sa fac acasa pt ca toata grija o sa cada pe umerii mei si ai sotului si nu-mi doresc sa ma stresez inutil.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 22s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Flory, dar ce legatura au fondurile europene cu indemnizatia?
Ai lege ceva prin care nu ti se acorda? Esti sugura ca asa e?

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Pt ca am luat fondurile pe numele meu ma oblig prin proiectul respectiv sa nu imi suspend activitatea pe 5 ani, daca nu imi suspend toate activitatile nu pot lua indemnizatia. Ar trebui sa duc adeverinta de la Registrul Comertului ca am suspendat activitatea pe inteprinderea individuala.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Elyana felicitari pt vesti bune de la eco.

Ce mi-e dor sa o vad si pe a mea , dar cu greu il conving pe tati sa mergem la eco, si urmatoarea programare la gineco e tocmai pe 1martie, de martisor


Maddie, frumoase pozele , eu consider ca burtica ta este ceva normal, asa este corpul tau, mai ales daca te-ai si ocupat cu sportul, asa observ din poze (mai multe abdomene la burtica, e clar, ai muschii tari).
Si pe youtube gasesti o gramada de filmutele "I Didn't Know I Was Pregnant", sa vezi acolo gravide ce nu stiau ca sunt gravi, pe langa simptomele "nesimtite", nu aveau burtica, ca si tine . Si au nascut bebe sanatosi


Eu la pompa de muls, la aspirator nazal, concediu la mare/munte cu bebe mic, nu ma pricep . Stau cumintica si va citesc, invatand de la voi pt sfaturi din experientele voastre





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

24+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Chestia e ca nu am probleme in a ma abtine de la dulciuri dar nu mai pot sa ma abtin de la paine ,pana acum nu aveam problema asta.
Cred ca Hellie are dreptate ,imi cere glucide bebe.
Ma amagesc cu samburi si migdale ,fructe mananc putine din cauza balonarii. Off ,sunt tare deprimata cand ma uit la cantar.
Flory chiar e o situatie ciudata la tine ,dar poate faci cum au zis fetele sa intre sotul in ccc ,opteaza pentru 1 an ca sa primeasca stimulentul de insertie si sa se duca la munca .
Doina ma feresc de mancare de-asta cu sos ,preferatele mele sunt supele si imi fac friptura la cuptor dar vreau musai cu paine.
Multumesc pentru pont! Maine ma duc la piata sa-mi fac stoc de salata ,am avut o perioada cand am mancat zilnic.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum26+

Mergi la inceput