Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Hm Alive, am citit acum despre Homeopatie si despre Oscillo pe wikipedia... Habar nu aveam ca asa stau lucrurile. Atunci doctorii de la noi de ce le recomanda pe banda rulanta?

Corinuka, este posibil sa fie night terrors trezirile acestea cu tipete. Din cate am citit, copilasii inca dorm in acele momente, chiar daca au ochisorii deschisi si nu se recomanda trezirea lor. Iti las un www.ahaparenting.com/ask-the-doctor-1/can-4-month-old-babies-have-bad-dreams" target="_blank">link unde gasesti mai multe informatii. Am gasit si un filmulet pe youtube, dar nu iti recomand sa te uiti. Eu cand aud cum plang sarmanii, parca moare o parte din mine Nici Luca nu prea mai doarme ziua, mai ales dupa-amiaza, maximum cate 20 min. Mai plange asa tare ziua? Sau mai sta si singurel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Kytana, waw asa zic si eu schimbare. Pupam un pingu mic dormicios care i-a facut o asa surpriza placuta mamei. Speram sa-si tina naravul, nu?

Alina, multumesc de recomandare. Aici ruleaza la cinema Viata lui Pi, Anna Karenina inca nu. Am vazut trailerul si imi pare interesant. Cu urmatoarea ocazie ma duc. Imi place mult Jude Law. Si as vrea sa mai vad Lincoln. Imi plac filmele istorice si m-a captivat trailerul.
Eu am mixer vertical de la philips dar nu cu atatea accesorii dar isi face minunat treaba. Sunt incantata de el.

S-a trezit Teo. Ii dausa manance si iesim afara ca e soare si asa frumos. Sper sa mai pot intra mai pe seara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dana, nu imi fac iluzii cu somnul, dar vedem cum se comporta la noapte Distractie placuta afara, la noi iarasi s-a innorat dupa ce de dimineata era senin si frumos

Oli, pe unde esti? Ce pozica ai tu la avatar

De fapt, am vazut ca mai multe mamici si-au schimbat pozele! Sa ne traiasca boboceii, caci tare frumosi mai sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, vreau sa dau dovada de impartialitate si sa spun, asa cum am spus si la vaccinuri....nu wikipedia este sursa de informatii numarul 1 pentru orice.
Despre homeopatie sunt siteuri dedicate, in care se explica frumos cum stau lucrurile pentru cei care au rabdare sa le citeasca.Eu una recunosc ca nu am.
Nu vreau sa te superi pe mine pentru ca am zis asta....

In privinta Oscilo - sunt multi doctori homeopati care nu il recunosc ca medicament. Mai ales cei ''unicisti'' care recomanda remedii unice. Oscilo este o increngatura de mai multe chestii. David de ex a luat Oscilo la recomandarea medicului de familie o data pe saptamana tot sezonul rece (septembrie- martie) si a fost foarte ok. Medicul de familie e pediatru, dar nu e homeopat.Daca o fi de la Oscilo sau nu,nu stiu.Dar el a racit mult mai rar ca alti colegi din grupa.
Eu personal nu sunt fan homeopatie, am incercat de 3 ori si scorul ar fi 2-1 in favoarea NU, deocamdata sunt in ''teste'' cu Sophia in privinta abordarii. Dar oricum daca vreo o parere solida, cauta alte surse de documentare.

Acum astept eu rosiile...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Intru repede sa va spun ca la analize a iesit alergie, diseara vb cu dr... Tot tuseste rau dimi, ma plimb cu el prin casa sa-l tin in sus, plange, se ineaca, nu papa mai deloc dimi vreo 4-5 ore, nu poate... Dupa aia e ok peste zi.

Eu nu i-as da suc de portocala asa repede nici daca ar face la 7 zile- asa a fost la noi- sau doar cu sup. Pana la urma tot diversif e, dar f agresiva. Si eu daca pap porto ma borfaie prin burta si ma doare stomacul si nu am probleme, d-apai un bb? Plus ca e alergena si se da tarziu. Mai bine sup decat aciditate puternica si dureri de burtik. Mai ales la un bb nediversificat unde stomacul nu e obisnuit. Poate suc de morcov crud are efecte laxative, e mai ok. Nu va sup pe mine, e doar parerea mea.

Kytana am crezut ca tu vrei sa bei pt constipatia lui...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci de urari Dana!
Kytanutz poza e facuta ieri la aniversare. Sa mai zici tu ca nu doarme pingu mic!!! Ti-a facut-o cu kk! :)))

Corina, nu stiu ce sa-ti zic cu plansul. De obicei a mea plange de foame/somn. Rar s-a trezit plangand, dar se linisteste repede.

Mirabela, bine ca ati descoperit ce e.
Acum stiti voi cum se intoarce roata. La nepotel acum 11 ani diversificarea am inceput-o cu suc de porticala. Ii storceam zilnic. Acum auzisem ca se recomanda pe la 7-8 luni...

Piticuta doarme pe mine al 2-lea somn



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, utile informatiile despre night terrors, se pare ca si noi suferim de ele, doar ca le avem seara, nu noaptea. Ce tare, cat de mult a dormit pingul jr, a vrut sa o faca fericita pe mami Sper sa o tina tot asa!

Kytanutz, Dana, multumim! Azi am testat caruciorul prin casa, sa se obisnuiasca cu el, ca iarna l-am scos doar in marsupiu, si vreau sa zic ca e fascinat de huse. Cand l-am pus prim oara in carut a deschis ochii lar s-apoi a inceput sa rada, era asa fericit Cam plangea din cauza gingiilor, iar carutul i-a captat atentia si l-a mai linistit.

Carmen, mama soacra e profesoara, are o memorie brici, si-i spune lui Matei o groaza de poezii. Eu ma ocup mai mult cu povestitul. Azi ne-a venit si nou pachetul de la dm si-i spuneam ce a primit

Alina, super pontul cu tigaile de la ikea Chiar planuiam sa merg pe la Ikea cu sotul si Matei si o sa luam si noi o astfel de tigaie. Noi am primit de la nasi, cadou de cununie, un mixer de la philips, care are si blender si tocator, intr-adevar e util. Mi-am facut si eu cu el sucuri naturale pe perioada sarcinii.

Mirabela, v-ati dat seama ce anume ii cauzeaza alergia? De ce o fi doar dimineata? Ce bine ca macar nu i-ai dat antibiotic degeaba Multa sanatate lui Calin, sa-si revina si sa pape linistit!

Carmen sau Carina,nu mai stiu care dintre voi ma intrebase daca se voteaza zilnic, imi cer scuze ca nu ma ajuta memoria. N-am vazut nimic de genul asta specificat in regulament deci cred ca un vot e suficient. Nici n-am mai verificat clasamentul sa vad ce s-a mai intamplat Oricum, va multumesc tutoror pt voturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc Mirabela de raspuns! In sarcina si eu am luat oscillo si ce-i drept nu am racit deloc. Cum spui si tu, parerile sunt impartite.

Eu beau/mananc mereu portocale, de cand l-am nascut nu m-am ferit de citrice De dat lui Luca nu i-am dat niciodata nimic in afara de gripe water si o tentativa de baby calm pe care l-a refuzat.

Astazi ne-a vizita tipa de la HV. De acum pana la un an nu il mai cantareste nimeni, numai daca vreau eu in mod special. La fel si cu vaccinurile. Am intrebat de diversificare si mi-a zis ca pentru Luca nu imi recomanda mai devreme de 6 luni pentru ca ii merge bine cu tzitzi. Mi-a vorit de BLW si mi-a recomandat sa caut pe net despre Gill Rapley, care a scris ceva carti despre BLW. La intrebarea cu ce sa incep mi-a zis de baby rice si banane proaspete. Nu neaparat pe placul meu, dar mi-a explicat de ce baby rice - ca sa se obisnuiasca sa mute mancarea din fata cavitatii bucale in spate si sa inghita.

Deci Luca are 7.3 kg la 4 luni fara 5 zile De masurat nu l-a masurat, eu cred ca are peste 70 cm, poate reusesc sa il masor eu.

Abia astept sa citesc despre tanti respectiva sa vedem ce zice despre BLW.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, noi suntem oarecum bine.
Sophia nu a facut inca .Nu da nici un semn.Perioada de incubatie e intre 10 si 21 de zile cu media de 14-15 si azi e deja a 17-a zi de cand a facut David...Daca nu face varicela, incepem saptamana viitoare diversificarea cu morcovel.
E o conditie sa se inceapa diversificarea cand copilul e sanatos, sa nu i se mai adauge stresuri suplimentare si sa fie totul bine (cred ca stiati, dar daca tot eram pe subiect..)
David are imunitatea cam slabita si mai sta acasa inca o saptamana.Deci sunt cu amandoi de vreo 2 saptamani. Dar macar sa fie totul bine!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Alina, cum faci tu smoothie ala ca suna tare tentant?

Kytana, nu ma supar , ti-am spus ca si eu m-am mirat cand mi-am reamintit de unele chestii de acum 10 ani, dar ieri povesteam cu mf si mi-a spus ca asa era atunci, se incepea diversificarea la 3-4 luni. Mama mea imi spune ca il tin cu foamea pe Paul ca la 4,5 luni nu ii dau altceva deca lapte, iar ca nu ii dau ceai e crima si pedeapsa , daca ma tinea ea pe mine asa insetata, nu mai eram asa frumoasa si desteapta cum sunt acum .



Mergi la inceput