Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Papelusca n-am 18 gr dar vreo 19-20 sunt sigur, ne-am mutat intr-o camera mai friguroasa si las caldura la mediu. Aici nu se mai infunda nasul deloc, problema e dimineata dupa vreo ora de la trezire cand se aduna muci in gat si tuseste tare, tusea e "plina". Nu-l aspir deloc, eu oricum am aspirator vibrocil din ala de gura care trage f usor, doar la raceala am tras mai tare, in rest ii scot mucii din nasuc la exterior. Si dr a zis ca si de la apa de mare folosita zilnic se poate crea o hipersecretie, acuma nu mai inteleg ca peste tot zice ca e pt igiena zilnica a nasului, nu numai pt raceli. E drept ca am folosit aproape zilnic o data.

Carina cu probioticele astea nu mai inteleg nici eu, unii medici mi-au rec la o ora dupa antibiotic, cica atunci ar face ravagii in intestine... altadata la David imi zicea de 2 sau 3 ore... acum i-am dat la o ora dupa, asa mi-a zis si la farmacie.

Ma duc azi la analize si vad daca mai e vreo infectie sau daca are alergie, macar sa stim una si buna.

Cu diareea e mai bine, tot face cu mucus si verzui dar face mai putin. Ii dau doar smecta si-i mai bag ceai cu seringa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mare lucru nu retin din discutii, n-am nici prea mult timp dar nici dispozitie. Multumesc pt sfaturi, mi-au fost de ajutor, macar ma gandesc la toate posibilitatile.

Va doresc o zi placuta si plimbareatza, e inca cald afara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Neata, fetele.

Andreea, eu am aparat de aerosoli Laica, cu ultrasunete. E silentios si poate fi folosit si noaptea daca bb nu mai vrea sa faca, ii faci in somn. E 2,8 mil acum, din cate am inteles.

Papelusca, nu se mai tine cont de principiile nutritionale? Stiu ca la fata cea mare aveam zile cu peste, zile cu ou, zile in care ii dadeam ficat. In sistemul blw e la fel sau dai ce vrei tu? Si ii dai lingurita sau cum mananca iaurtul si cerealele mici?

Eu am inceput de vineri sa iau More Milk, dar nu e nici un rezultat spectaculos. Acum dimineata iar i-am dat supliment 90. A mai crescut productia, cred, dar nu e waw.

Va las ca tocmai s-a auzit o mini-explozie in pampers. Si mandra s-a apucat sa chiraie ca o gainusa ce a facut un ou.

Va pup, o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Papelusca multumim ca ne scrii info despre BLW. Inca nu stiu cum voi incepe dar daca sunt informatii mai multe despre BLW cine stie? Cu toate ca stiu ca ai nevoie de muuulta rabdare pentru asa ceva. So, multam ca ne tii la curent. Tu te-ai decis pe BLW?

Olivia sa traiasca Maya Cristina si sa fie vesela si sanatoasa. Tu ii dai apa sau ceai? Intreb pentru ca stiu ca la fel ca si mine ii mai dai lp in completare si se zice ca ar avea nevoie pentru sete .

Mai fetelor, Ana cand avea 4,5 luni deja manca banana (nu dati cu rosii, asa era acum 10 ani), branza calcica, mar cu biscuite si ceai la greu,aaaa si suc de portocala. Mie imi convine de minune noul "curent" cu diversificare la 6 luni ca nu e chiar asa fun sa te apuci de gatit pentru un pispirel de 4-5 luni, ca sa nu mai zic ca e mai greu de gasit legume acum. In piata am cateva doamne de la care tot iau si stiu ca sunt legumele de gradina, au ele metode speciale sa le pastreze peste iarna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Oli, multumim pentru tortul virtual, asta sigur nu ingrasa hihi.
Paul se trezeste zilnic la 07,20 - 07,30 .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, apa nu i-am dat niciodata, iar ceai o singura data pe la cateva saptamani, Baby Drink, pt colici. Cum nu a ajutat-o cine stie ce, nu i-am mai dat de atunci.

Rama mea si-a inceput programul de dimineata. Face ture in pat langa mine. Se ridica in palme, ridica fundul si merge inapoi :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, la mine dupa o sapt s-a vazut ceva efect. Dar nu am renuntat de tot la lp.

Carmen, eu eram obisnuita cu treziri pe la 9-10, nu la 6-7
Oricum a mai dormit 30 min si inca o ora cu tzatza in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor, am fost sa imi fac niste analize de sange si urina, asa de chestie doar.
Si eu astept sa scap de saptamana 19 ca nu imi place, iar mananca putin si are chef de joaca in timp de papa, nu adoarme decat la mine in brate si sotul meu e necajit acuma ca adormea si la el. De ieri am inceput sa il repun in patut dupa ce adoarme in brate si a dormit o ora jumate spre surprinderea mea. Noaptea incepe sa se trezeasca la 4 ore ca si ziua ceea ce el nu facea. Mananca si se culca la loc dar e obositor pt mine care eram obisnuita sa dorm mai mult. Azi mergem la pediatra pt Infarix penta si pt Prevenar. Sunt curioasa ce zice de dezvoltarea lui. Va pup si sa aveti o zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de din Anglia!

Astazi a fost o zi ciudata aici, a inceput cu un rasarit cu cer rosu, a continuat cu ploaie, lapovita, zapada si acum este iarasi soare.

Va ziceam ca eu si pingu mic am scapat de raceala. Mare greseala am facut! Astazi cand l-am luat din patut era fierbinte, 38.5C Pe mine ma doare capul si mi s-a infundat nasul. Azi noapte am avut o noapte atipica pentur noi, a adormit la 08.00 la mine in brate, s-a trezit pe la 21 fara ceva, nu i-am mai facut baie, l-am schimbat, tzitzi si la 21.10 dormea iarasi in patut. S-a trezit la 01.30 pentru papa - lucru nemaiintalnit la el - apoi la 15.00 pentru durerile de burtica, la 05.00 gangurea singur si nu stiu de ce nu m-am dat jos sa ii dau de papa, a adormit si la 07.00 l-am luat sa ii dau tzitzi.
Dupa tzitzi a adormit iarasi ca niciodata in balansoar. Pun in seama temperaturii ridicate somnolenta asta. Acum vad ca e mai bine, nu mai are febra si doarme in patut. In afara de oscillo aici nici nu stiu ce i-ar da...
Ieri s-a dus Dl Pinguin la GP si i-a zis de tuse ca o sa ii treaca, fara sa ii dea niciun medicament

Mirabela, Carina, ma bucur ca sunteti un pic mai bine! Doamne ajuta sa se insanatoseasca boboceii cat mai repede! Norma, sper sa iasa bine analizele!
Papelusca, f bune info despre BLW si eu vreau sa incerc, sa vedem cum va fi.
Anaomaria, am ras la faza cu gainusa. Pentru Luca astazi e a 4 a zi fara kaki, el nu pare deranjat, incerc sa nu ma panichez. E prima data cand ajunge la 4 zile
Oli, ce printesa luptatoare ai tu acolo! O mica Xena si nu alta
Andreiuta, ce somnuri aveati voi acolo Lasa ca nici acum nu e rau Decat sa nu doarma deloc? Pingu mic e campion la nesomn, dar cred ca asa este el, mai... restless. Eu cand aveam vreo 2-3 ani (nush cum de imi amintesc) nu vroiam sa dorm. O lasam pe verisoara mea, care trebuia sa ma adoarma pe mine, sa fie bine adormita si ieseam tip-til din camera si fugeam afara la copii. Asta se intampla la tara, la bunici.

Va pup, sper sa mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor,

Copii sunt mai bine cu sanatate, eu stau mai prost, de dimineata expectoram sange, acum vad ca s-a curatat

Am multa treaba asa ca am trecut sa zic "prezent" sa va sarut pe toate si sa va urez sanatate. De asemenea sa las un link cu o nenorocita de dedaca care bate un copil ceva mai mare decat ai nostri... am ramas socata, mi s-a facut parul gaina, nu pot sa cred ca sunt oameni pe lume asa de nenorociti
Priviti, va minunati si instalati-va camere daca angajati o dadaca http://stirileprotv.ro/stiri/socant/au-montat-o-camera-video-in-living-sa-isi-spioneze-dadaca-parintii-socati-cand-au-vazut-imaginile.html


Mergi la inceput