Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pe-aici sunt.
Am scris de dimi dar la capitolul precedent.

Azi am profitat si noi de vremea buna si am fost p-afara in carrier. Am fost pana la mama, ca facuse niste salata de boeuf si vroia sa-mi dea, s-a jucat pitica pe-acolo vreo 45 min, apoi ne-am intors acasa. La dus a dormit in carrier 30 min, la intoarcere a admirat peisajul

Acum am pus-o putin la san si a adormit. N-am vrut s-o bag la baita ca iar adoarme repede si se trezeste cu noaptea in cap. Oricum mai mult de 30 min nu doarme.

Se pare ca am laudat-o. Dupa 2 nopti cu o trezire, aseara a avut 4 si finala la 7.
De vreo 2 zile am vazut ca incepe sa se deplaseze, dar inapoi. Se ridica in maini ca la flotari si merge inapoi. A facut azi cateva ture de pat asa. Am si filmat-o, dar mi-a dat in cap tarziu si era cam obosita.

In rest, papa fata, doarme pe mami ziua , nu prea ii mai place singura in patut, se ridica in maini si se uita ca strutul dupa mine prin camera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Mirabela, imi amintesc ca spunea mai demult o fata ca dr. din Germania i-a spus surorii ei sa tina fetita la 18 grade noaptea, si i se desfunda nasul. Eu as incerca si asta... plus, eu stiu ca nu-i bine sa aspiri bebelusii, ca se produce tot mai multa secretie. zic si eu, sa nu te superi! multa sanatate!

am vazut si eu pozele pe picasa, superbi bobocei si niste mamici faine de tot!
incerc si eu sa pun poze azi.

Oli, parca ziceai ca ai vrea sa incerci BLW? te-ai hotarat? mai vrea cineva sa incerce?
eu asa vroiam, apoi m-am cam razgandit, dar am inceput sa citesc cartea lui Ripley si-am prins curaj, vad ca da idei de mic dejun si pranz/ cina. Problema e ca vom veni in Ro chiar la inceputul introducerii solidelor si stiu ca metoda asta e f messy, nu vreau sa murdaresc bucataria soacrei (are covor persan in bucatarie).

plange, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara foste burticute ca tot imi vine sa va salut cu "burtici"

Mirabela,imi pare rau sa aud de puiutul mic ca inca nu si/a revenit.
Mirabela,Carmen,multa sanatate puiutilor si multa sanatate tuturor ingerasilor de aici.Off,nimic nu e mai rau decat cand ti/e bolnavior copilasul.

Olisor mama,ce mai faci?Al meu tot inapoi merge si exact asa face ca strutul.Am inceput sa rad cand te/am citit.Parca il descriai pe Andrei.Si al meu a inceput sa doarma cate juma de ora.Off....el care dormea d mama mama....nu mai zic nimic ca ma enerveaza de la o vreme....doarme 1,5h - 2 h pe zi ....si nu imi place.Ce/i dre[pt somnul de seara e la 6:30 - 7...
Vroiam sa te intreb daca esti multumita de aparatul de aerosoli ca am vazut si eu azi in lidl si vreau sa stiu o parere de la cineva care il are...Si stiu ca tu tot din lidl il ai,nu?

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Pupici fetelor noi,inca nu va stiu pe nume....
Pupici Kytanutz,olisor,carmen,bobulet,mirabela,stella,tzitziri,elfica...lulutza...ce mai stiti de lulutza?de patricia?dar de daniela? parca nu le/am auzit de mult timp....

Pupici la toate....Scuze daca am omis pe cineva....adica am omis sigur,dar fara intentie


A dat pupaceala in mine

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Stella si Corinuka v-am votat. Cum se face, se voteaza in fiecare zi?

Ma bucur sa va citesc ca vorbiti despre kg si slabit ca poate ma mai motivez si eu.

Kytana, nici acum nu papa prea bine strumful. L-am cantarit fata de saptamana trecuta si a scazut cu 40, ceea ce mi se pare normal avand in vedere cat mananca acum. Mai avem 2 zile de antibiotic si sper sa fie mai bine. Si totusi am avut o bucurie acum seara ca a mancat supliment 160

Mirabela, imi pare tare rau sa citesc ca nu e micutul mai bine. O sa treceti si voi peste asta sunt sigura si va fi totul bine ca esti o mamica tare.

Stella, ma gandeam eu acum, ai incercat sa il ti treaz inainte de baita vreo 2-3 ore sa fie frant si poate atunci doarme mai bine? Alex se trezeste pe la 17-18 (depinde de la o zi la alta) din ultimul somn si in general nu il mai culc pana pe la 21 cand incepe somnul de noapte.

Pupici si somn usor.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetele.

Papelusca, blw e autodiversificare? Pe mine m-ar interesa subiectul, dar nu prea gasesc timp sa caut informatii pe tema asta. Asa ca te rog sa spui ce stii, sa aflu si eu. Ilinca vad ca e foarte interesata de ce se intampla la masa. De fiecare data face scandal sa o iau si pe ea, asa ca mananc cu dansa in brate. Apoi se uita luuung cum mananc si incearca sa-mi ia lingura din mana sau sa traga de farfurii. Azi i-am dat niste apa cu lingura ca nu mai stiam ce sa fac cand o vedeam ce mult isi doreste sa manance si ea cu tacamurile. Si a fost f incantata de experienta, chiar daca baga limbuta in lingura ca un catel.

Imi pare rau pt bebelusii bolnavi, sa dea Dumnezeu sa se faca bine cat mai repede.

Noapte buna va doresc si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello.
Prima trezire.

Gabi, da, as vrea sa incep Blw, dar ma tot gandesc ce sa-i dau sa pape in afara de morcov fiert. Nu prea cred ca o sa vrea ea pastarnac sau telina simple.

Andreea, e ok aparatul, eu sunt multumita. Are un huruit cam puternic, nu e silentios, dar cand l-am fol nu o deranja. In fine, eram si in fazele cand zgomotele acestea de fond gen foehn erau placute Acum nu stiu cum ar reactiona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Da, BLW e baby les weaning, autodiversificare.
Se incepe la 6 luni, atunci bebeii sunt pregatiti. Se ofera mancare diversificata: fructe, légume, carne taiate bucati ca si cartofii pai, lungi si subtirele sa poata roade ce iese din pumn.
Ripley spune ca nu e nevoie sa se introduca alimentele spatiat pe zile, asta e valabil doar daca se incepe diversificarea dupa 4 luni, cand stomacul si organele lor nu sunt mature suficient; SAU daca sunt alergii in familie.
In carte si ce-am citit pe net spune ca BLW nu inseamna doar sa dai bucati, ci sa lasi copilul sa aleaga CE si CAT mananca! asta e baza, de fapt. Tu oferi mai multe feluri - ea zice la inceput 3, 4 chestii, si bebe alege.

Micul dejun:
- fructe proaspete
- cereale calde (ovaz, fulgi de orez, quinoa). La gatit se adauga mere sau pere coapte sau date pe razatoare, caise uscate, afine taiate, smochine etc.
- iaurt gras cu fructe proaspete
- scrob (ouale trebuie gatite bine)
cereale cu lapte (mini wheats, rice cereal si fulgi de porumb au putin zahar si sare adaugat, comparat cu celelalte brands)
- paine prajita, biscuiti de orez expandat cu cream cheese
- cascaval

Snacks:
fructe (mere, pere, banane)
- salata (rosii, bete de castravete, ardei gras)
- bucati de branza
- legume fierte, reci (broccoli e cel mai usor de macat, tin de codita si papa coroana, morcov etc)
- salata de paste
-iaurt simplu, gras
- dip de avocado, hummus cu bete de cartof, ardei etc
- fructe uscate - cu moderatie, sa nu dezvolte carii

carnea e f buna, are fier
atentie mare la alimente pre-packaged, ca au mult zahar si multa sare
Laptele se da dupa 1 an, totusi branza vad ca se da de la 6 luni si iaurtul la fel

Ideea e ca primele sapt. sunt doar pt joaca cu mancarea, nu trebuie sa ne asteptam sa manance o anumita cantitate. Dupa cateva saptamani, vor putea manca aceeasi mancare ca noi, daca nu adaugam sare, zahar.

mai scriu pe masura ce mai citesc, si daca sunteti interesate. Daca incearca si alte mamici, putem discuta, sa invatam una de la alta.

aaa, si tb sa fim relaxate, la inceput vor "gag", ca si cum de ineaca, dar singuri vor scoate mancarea din gura. riscul de a se ineca e mai mic daca mananca ei singuri, decat daca ii bagam noi in gura.
Si e bine sa mancam toti impreuna, asa are o experienta buna. Stefan sta cu noi la masa de la inceput, il punem in balansoar pe masa, se uita la noi cum infulecam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LML Maya Cristina, Oli, dai de baut azi . Ti-a facut fata surpriza si-ai dormit bine azi-noapte?

Stefan e cam schimbat de ceva vreme, e miorlait, roade la greu, nu prea mai vrea sa stea in balansoar, doar in brate, noaptea se trezeste si plange cam o data; n-o pun pe seama vaccinului, ci a sapt. 19. Ma dispera, si cand suge in pat, cum a papat destul incepe sa vrea sa se ridice: ridica umerii cum sta intr-o parte si se enerveaza daca nu ma dau ca sa se intoarca pe burta . E si comic, mai ales ca odata ajuns pe burta, se strofoaca sa-si ridice fundul; mainile deocamdata sunt slabe, nu poate sa se ridice in coate.

Mirabela, sper ca e mai bine Calin.

merg la somn, sa aveti o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Dau cafea, ceai, cappuccino, ciocolata calda, laptic si o feliuta de tort virtual ca altul n-am!
Multumim de urari Gabi!

Fata mea a avut o trezire, dar finala la 7.20. Acum iar se miorlaie, incerc sa o adorm.
Intre timp am spalat o tona de vase si mi-an facut o oala de ceai.

Pentru cele interesate de Blw: http://www.babyledweaning.com./ si exista si pe Facebook un grup numit Blw Romania.

Hai ca mai incerc niste nani

Mergi la inceput