Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Micaela, pana la cartof poti sa ii dai radacina de patrunjel, pastarnac. Eu o sa ii dau cartof dulce - din cate citisem la David nu baloneaza asa tare.

Andreea, prin ''exercitii'' eu una nu inteleg ca ma apuc sa fac cu ea gimnastica (cum ar trebui sa fac eu pentru mine). Dar daca o pun pe picioare de ex, face abdomene pentru ca vrea sa se ridice singura in fund si se supara ca nu reuseste.Asa ca o ii dau degetele mele ca sprijin si se ridica singurica (dar cu sprijin). Cand nu se intorcea am lasat-o in pace ca era clar ca nu am ce sa fac, dar daca isi doreste si ii place sa stea in fund, pot sa o ajut (nu mai mult de 2-3 minute ca nu vreau sa fortez).
Am vazut ca daca o pun in bouncer, cu bouncerul cumva mai vertical, sta in fundulet singurica pentru ca se sprijina cu mana de margine.Si ii place...o sa pun o poza ca sa se inteleaga. Dar mie nu mi se pare decat ca ii ajutam, nu ca le impunem noi ce sa faca.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
papelusca multumim de cafea, eu iau una cu toate ca am dormit bine. Paul s-a culcat la ora 20,30 dar s-a trezit la 22 plangand, de fapt mai mult suspinand si incordandu-se de durere de burta. Cu plimbat, SAB Simplex si putin san a adormit inapoi pe la 23,30 si dormit a fost pana la 04,20 si s-a trezit final la 08,10 (cu inca o pauza de papica). Acum nu ma vede ca eu stau jos, pe mocheta langa pat si face exercitii de ridicat picioarele, fundul si capul. Dace e pe spate si il tin de maini e suficient sa zic "hai sus" si e deja incordat si nu in fund ci direct in picioare se ridica, isi incordeaza genunchii, nu ii indoaie. Cand ajunge in picioare rade satisfacut de parca a cucerit Everestul. Asta e toata miscarea, nu il las sa stea in picioare.

Tzitziri ce frumos sta Sophia in bouncer la papica. Fix asa, intr-o mana, statea Ana in carut cand avea 5 luni, nu mai vroia nicicum sa stea nici pe spate nici incilnat, se ridica in fund cu sprijin pe mana. Atunci a fost momentul ei .

Va doresc o zi minunata. La noi a nins, nu am ce zice ca e frumos peisajul dar e greu de circulat pe zapada, ca sa nu mai spun ca primarii sunt numai trecatori prin urbea noastra, au uitat ca au de administrat un oras , sunt mormane de zapada peste tot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata gagici.
Da ,asa sa ii ajutam e oky,dar intelegeam mai mult ca se fac exercitii sa faca toate astea mai repede,sa evolueze mai repede.Mai am o prietena care si/a pus fetita in premergator de la 3-4 luni.Cu asa ceva nu sunt de acord deloc.Asa e in scris....se scrie una si se intelege alta.

Papelusa,de exemplu in Germania nu e sustinuta ideea copilului pus intre perne.Ei spun ca atunci cand copilul e destul de dezvoltat si pregatit se v/a ridica singur sa stea in fund.Si asa ,mi/a zis si mie dr de aici.I/am zis la ultimul control in ianuarie ca vrea sa stea in fund si mi/a zis ca e mult prea devreme.Andrei implinise atunci 4 luni.

Deci....pe cine sa mai credem ? Off,acum e usor....mi/e frica rau cand vine perioada educatiei.Acolo mi se pare greu.

Va pup si sa aveti o zi fainaaaaa !!!
La noi a nins toata noaptea si e o zapada afaraaaaaaa....Mai ceva ca in decembrie.Oricum mie imi place. Incepand cu martie ma enerveaza orice fulguiala.Parca am niste setari in organism :)))))



Sper ca nu e vcu suparare mesajul meu de aseara.Nu asta a fost intentia mea.
Era mai mult pentru Stela,ca sa stea linistita ca nu/si tine capul bine sau nu face chestii pe care unii bebelusi de aici le fac.Nu ar fi de mirare ca bebelul tau sa mearga primul din odisee.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am pus cateva poze in albumul comun .
Oilivia am vazut ca si tu ai adaugat poze in albumul comun, e mortala Maya in poza in care doarme pe tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Buna dimi
Va citesc constant dar nu am timp si energie sa scriu.
Sper ca bebeii bolnaviori sunt mai bine acum
Ma bucur tare mult ca s-a mai animat casuta.
In legatura cu dezvoltarea: Vladi si-a tinut capul destul de bine de la nastere si la doua luni la controlul de la pediatru isi ridica caputul asa cum a povestit Stela. Se intoare pe o parte si daca sta pe spate si vreau sa-l pun pe burta ii trec un piciorus peste celalalt si apoi face singur intoarcerea. Il mai ridic si eu de manute din cand in cand dar vrea direct in picioare. L-am lasat putin in fundulet si sta destul de bine, cu putin sprijin. Deci stam bine, darrrr.... copilul meu nu sta deloc, deloc singur. Daca la inceput ma plangeam ca nu am cu cine vorbi, acum nu pot sa tac nici un minut. Trebuie sa=l bag permanent in seama, sa ma joc cu el, sa vorbesc cu el. Am incercat sa vorbesc cu el si sa-i arat jucarii dar sa citesc si forumul. Nu merge, trebuie sa vada ca ma uit la el.
Cum spune soru-sa e buricul pamantului
Nici el nu prea gangureste si nu zambeste decat daca te maimutaresti in fata lui. AAaa.. si a inceput sa intinda mainile catre cineva pentru a fi luat.
Eu il adorm deseori in carut si am inceput sa-l tin cu spatarul ridicat la prima pozitie sa vada cate ceva in jur. In afara de Mirabela a mai ridicat cineva spatarul? M-am gandit ca de ex si in scoica sta cam la fel
Va pup pe toate ca a trecut somnul de 20 minute. Fugggg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Adrianadana, si Sophia sta cu carutul sport inclinat la prima treapta (din cele 3 grade de inclinare pana la 90 grade). Tot pe aceeasi idee ca incepuse si ea sa priveasca in jur si nu avea ce sa vada daca statea perfect la orizontala.E cam aceeasi inclinare ca in bouncer/scoica/leagan deci nu are ce sa le faca rau.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
si mie mi s-o "defectat" copilul...are deja 5 nopti in care nu doarme, se trezeste la 3-4 si sta in povesti: rade, brrr-raie, se foieste, se-nvarte si eu sunt nauca de somn...mai fura cte-o juma' de ora pe la 6 si iar e apt!
nu mai rezist fizic, oricum eram nedormita, acuma stau drepti de la 3-4 si ziua nu dorm deloc, mai ales in ziua cand sunt singura...cand e si dani acasa nici atata..
cred ca n-am nici o logica..
am observat ca n-are nici o legatura cu cat doarme ziua...

cat despre gmail stau si ma uit ca vaca-n struguri, nu vad nici albume, nici poze..spunea kytana ca dau click pe "mai multe" si apare...nu apare, apare "chat, spam, cos de gunoi, etc", numai poze nu...
o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Noi tot asa, ma chinui sa n-o iau pe aratura cu drii astia, sambata mi-a zis sa-i dau augmentin desi vineri imi zice ca nu trebuie si sa-i dau de reflux si alergie, nu i-am dat, am ajuns sa testez toate tratamentele pe copilu meu. Azi merg la alergo, posibil sa ma cheme maine la spital...

Nu am net cateva zile, mai citesc si scriu de pe mob.

Corina ce cereale ai luat? Am gasit Nestle dar nu sunt bio. Cred ca iau Topfer. Am mai amanat din cauza scaunelor.

Si Calin e f interesat de mancare, mititelul l-am diversif cu medicamente... I-am dat mucilagiu de orez amestecat cu smecta si l-a topit tot, trebuia sa-l tin de maini ca manca si lingurita, si era mancat bine. E f fericit cand ii dau ceva, oricat de rau la gust e, sa rezolv cu tusea si nu mai asteptam, oricum acusi facem 6 luni. Sper sa avem succes.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de la noi!

Intru in clubul Corinucai si al lui Stelutz. De 3 nopti se trezeste din ora in ora Mai rau ca in primele zile cand am iesit din spital. Ziua refuza sa doarma, iar eu ziua nu pot dormi. Sunt lesinata de somn. Ziua e marait, noaptea chinuie sau nu vrea sa doarma. Am tot citit de sleep regression, asta sa fie?!

Corinuka, dai click pe Mai Multe de sus, in dreapta, nu pe cel din marginea stanga. Am atasat o poza in atasamentul mesajului.

Tipa de la HV mi-a zis sa il pun in fundulet, ca nu vede de ce nu l-as pune. Meh, nu stiu ce sa zic. El e f incantat cand ii dau degetelele sa se ridice. In bounce se incordeaza sa se ridice la 90grade. La cat de prastie sunt acus fix la asta nu ma gandesc.

Mai degraba ma doare ca nu ilpot iubi si giugiuli pentru ca este tot timpul cu capsa pusa Acum vad ca doarme de 1h, sper sa se odihneasca si el putin. De papat, nu imi vine sa ii dau de papa de fiecare data cand se trezeste. De dimineata la 05.30 am capitulat si i-am zis dlui Pinguin "Barbate, ia odrasla, eu dorm" Da stiu, nu foarte mamos, dar daca nu ma odihnesc, scade si lapticul si ar fi mai rau atunci. Eu sunt rea de odihna, ieri am bolit o jumatate din zi, nu m-am putut ridica din pat de ameteala si o frumusete de migrena

Nu am neuronii suficient de la locul lor pentru a nominaliza, va pup si sper ca sunteti bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana si fetele cu nopti agitate, bucurati-va ca bebeii sunt sanatosi, credeti-ma ca prefer sa se trezeasca de 10 ori pe noapte dar sa nu-l mai vad cum se chinuie sa pape, sa doarma, stau cu el toata ziua in brate sa stea in sus cand tuseste sa nu se inece cu secretii... Nici nu mai stiu de cand nu m-am spalat pe cap... Si david mi-a zis ca nici nu-l mai aud, toata ziua vb cu drii, cu sotul cand vine tot de asta vorbim... Eu il trezesc noaptea sa pape ca ziua nu vrea... Nimic nu ma doare mai tare decat suferinta copiilor mei. Nu vreau eu sa ma plang ci sa va incurajez pe voi sa le luati mai usor ca se poate si mai rau, stiu ca e greu dar bine ca-s sanatosi. Acum as vrea sa-l supere doar dintii sau lipsa de atentie...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput