Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ne-a dat sa luam Nexium pt reflux si Singulair 1 luna, asta pt alergie care se da luni de zile pt a reduce riscul de astm bronsic. Faza e ca e posibil sa aiba o forma de reflux ascuns care apare doar noaptea, dar acidul gastric se ridica si nu laptele, care e mai periculos... daca e asa, asta ar fi motivul pt care mananca f prost si refuza sanul de pe la 3 luni, refluxul asta provoaca dureri la esofag/gatut si nu accepta mancarea decat in somn. Ar fi o explicatie...

Luni merg la alergologul lui David si cer o parere mai avizata ca sa zic asa.

Noi suntem cam la fel, tuseste... nu mai detaliez...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Aaa si ne-a recomandat sa incepem neaparat diversificarea cu cereale seara cate putin pt a ingrosa continutul stomacelului noaptea, fiind alaptat asta e solutia, probabil la cei cu lp le da lp antireflux. Plus ca singulaierul se da in aliment solid, deci in curand ne diversificam. Dar atat ii voi da, 1-2 linguritze pana la 6 luni.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata again!

A adormit la 5.30 pana la 8.45 cand am luat-o langa mine pana la 10.30.

Carmen, ai dreptate! cand ma chinuiam sa o adorm de dimineata ma bufnea rasul de ce facea: sugea si cand era aproape adormita sufla in san si facea abuuuuu-abuuuu pana se trezea si o luam de la capat! :)))

Patutul ei are baza elastica, nu stiu cum sa zic, dar salteaua nu sta pe ceva dur, ci pe o plasa si se misca imediat. Asa ca ea daca sta in 4 labe si se misca inainte-inapoi, se leagana tot patul si ii place smecheritei huta-huta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Neata' si de la noi..cam tarziu dar asta este..am dormit pana la 10.30, cred ca din cauza vremii care te trage la leneveala.
La noi (Targoviste - Dambovita) a plouat de aseara pana acum, cand a inceput lapovita, ce sa spun, o vreme de cacao, astept primavara ca pe nu stiu ce, mai ales ca asta va fi o primavara deosebita pentru ca o avem pe bobocita noastra.
Carmen smoothie-ul cu kiwi si banane se face la blender cu o banana, un kiwi, putina menta uscata sau verde daca ai, si un paharel de apa. Pentru o familie numeroasa ca a ta, trebuie sa maresti cantitatea. Smoothie se poate face din orice fel de fructe sau legume combinate ori simple, cu diverse mirodenii sau nu. Se gasesc retete multe pe net.
Mirabela,ma bucur ca te-ai mai linistit si ai aflat care e treaba.
Acum vreau sa lansez o intrebare buna zic eu, care ma tot framanta de ceva timp, ce fel de apa dam bebelusilor?
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, Carmen si cine mai e interesat de carrier de la Delia, am inteles ca peste 9 zile vine cineva in Romania. Asa ca daca vreti carrier vorbiti cu Delia sa va trimita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
kytanutz merci de link, o sa studiez...interesant ce zici de orez si banane, dar david cum nu face kk mie mi-ar fi teama sa-ncep asa..
oana ma bucur ca sophia nu s-a-mbolnavit si david e mai bine..
mirabela ce alergie are calin? la ce? notat ce-ai zis de portocale, eu i-am dat unele dulci, sper sa nu-l doara burtica...aaaa, acuma citii... are reflux noaptea? david doar noapte n-are, in schimb ziua ma termina, ieri mi-a dat afara muuuuult si dupa fiecare masa...
oli s-a "stricat" maya? n-o venit cu instructiuni de folosire? i-o fi fost fomica, doar nu poate dormi in fiecare noapte la fel..si david mi s-o trezit des azi-noapte..

david mi plangacios, da afara mult laptic, se incovoaie si se strange de parca-l doare ceva (il doare oare burtica de la porto??)..nu stiu, ar fi cazul sa consult un dr? in rest e vioi, se joaca, pedaleaza, rade...

fetele eu am ramas foarte marcata de acel filmulet...tot il vad in fata ochilor pe acel bebe, care nu putea sa se apere... cretina aia putea sa-i rupa maini, picioare...citisem recent ca nu se recomanda sa legeni bebeii pe picioare, creierul lor nu e format inca in totalitate si se loveste de cutia craniana...pai la palmele alea ce facea creierasul lui??? e revoltator, nu-mi revin...si azi noaptea aveam acele imagini in fata ochilor...auzi, deranjata ca plange, pai nu de-aia e bona??? ca si voi mi-am tinut puiul ieri in brate tot timpul si l-am pupat...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alina eu la David am folosit Borsec dupa ce am inceput diversificarea. Acum n-am folosit ca n-a fost nevoie, cand i-am mai facut ceai am fiert bine apa de robinet. As vrea si eu sa stiu care e mai buna. In general am incredere in Dorna si Borsec.

Corina alergia lui e din gama respiratorie din aer, gen mucegai, praf, acarieni, etc. nu se stie exact la ce pt ca e mic si nu se fac teste, se face o analiza din sange care iti spune doar ca e alergie la ceva si macar stii incontro sa te indrepti. Cand va incepe sa pape alimente e de urmarit si-ti dai seama la ce face insa la cele alimentare face bubite sau se deranjeaza la burtik. Alergiile respiratorii sunt cu tuse, muci, chiar astm.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alina, eu apa nu i-am dat niciodata, iar lp i-l fac cu Bucovina pe care o fierb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina el mai regurciteaza si ziua cu laptic insa cel de noapte unde iese acid gastric concentrat si irita caile respiratorii, in cazul nostru gatul/nasul si se creeaza secretii, asta ar fi una din variante dupa simptome. Insa un diagnostic clar se pune mergand la spital si se face echo sau radiografie. Dra a zis ca nu ne trimite la iradiere, sa-i dau nexium 5 zile si mai vedem. Eu as zice sa mergi la un gastroenterolog si sa vezi ce zice, pediatra asta are specializare pe gastro si si-a dat seama imediat, mai ales ca nu mananca decat prin somn, isi arcuieste spatele si inchide ochii cand vede sanul, la fel face si la bibe. Pe el il doare cand papa, de multe ori suge putin si incepe scandalul. De cand ma plang eu ca refuza sa pape, acum s-a agravat si papa doar prin somn. Pe langa asta e si alergia la ceva.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu nu m-am uitat la filmulet in ideea ca ma asteptam sa fie ceva nasol si ma afecteaza insa in seara aia a dat la protv si era si David de fata, vreau sa va spun ca el a ramas mai marcat ca mine, a plans si tot ii revenea in cap ce a facut idioata aia. Ma tot intreba cum a putut sa-l bata asa si m-a daca ar putea cineva sa-i faca rau fratiorului lui... va dati seama in ce discutii am intrat sa-i explic ce si cum...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput