Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neuropeptida mea versus neuropeptida lui

Deja sunteti la curent cu cele 10 kg in 3 saptamani? Ah, nu v-am spus?
S-au facut de 10.
Dimineata mijesc ochii la gaurile alea de la cureaua ce se tot stramteaza si lacrimez.

Niste cercetatori - australieni de data asta, au identificat de ce oamenii nu pot slabi cand tin diete.
Uite asa au descoperit neuropeptida asta (are si niste litere da' nu va bat capul cu ele) care stimuleaza apetitul si hotaraste daca un corp arde sau stocheaza energia.

Cand corpul e la dieta si obtine mai putina energie neuropeptidele astea se activeaza si transmit corpului ca este in stare de infometare si trebuie sa inceapa a stoca energie.

Deci neuropeptida mea se activeaza si contracareaza efectul pe care doresc sa-l obtin prin reducerea cantitatii de calorii.
Da' neuropeptida lui ce mama ma-sii face?

1: el nu are acest tip de neuroni
2: e clar ca am mai multi neuroni?

Neuropeptidele rules

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

O alint, si ea stie.
Da' nu am sa-i mai zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Neuropeptida mea versus neuropeptida lui

Deja sunteti la curent cu cele 10 kg in 3 saptamani? Ah, nu v-am spus?
S-au facut de 10.
Dimineata mijesc ochii la gaurile alea de la cureaua ce se tot stramteaza si lacrimez.

Niste cercetatori - australieni de data asta, au identificat de ce oamenii nu pot slabi cand tin diete.
Uite asa au descoperit neuropeptida asta (are si niste litere da' nu va bat capul cu ele) care stimuleaza apetitul si hotaraste daca un corp arde sau stocheaza energia.

Cand corpul e la dieta si obtine mai putina energie neuropeptidele astea se activeaza si transmit corpului ca este in stare de infometare si trebuie sa inceapa a stoca energie.

Deci neuropeptida mea se activeaza si contracareaza efectul pe care doresc sa-l obtin prin reducerea cantitatii de calorii.
Da' neuropeptida lui ce mama ma-sii face?

1: el nu are acest tip de neuroni
2: e clar ca am mai multi neuroni?

Neuropeptidele rules




io cre' ca neuropeptida ta e mana-n mana cu nesuferitul tau de ghrelin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Daca te consoleaza Viviana sa stii ca nu esti singura invidoasa,eu imi mananc unghiile,la figurat ,ca am dat bani pe ele,Ursu a slabit 16kg!!!! fara sa tina dieta ,doar a eliminat painea si sucurile si baga in el ca un spart dulciuri.

Unde e dreptatea?Tin dieta,fac sport de trei ori pe saptamana,de s-a inchinat fii-miu azi cand mi-a scos echipamentul din geanta si a vazut cat ii de ud ,si,si.....am slabit 3 kg in 3 luni

Roxana .Imi trece ,mai greu cu gustul amar ,dar trece.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doamnelor,

La noi e iarna ..alerta mare, acum ninge si cica pe la ora 13:00 se face mult sub zero si toate strazile ingheata. Apoi ninge asa pana maine la pranz.

Aceasta chestie mi-a creeat numai disconfort :

- scoala s-a facut din full time + after care doar juma de zi ...adica dupa ora 12:30 ii scoate in strada... desigur serviciile nu au nici o treaba cu ninsoarea asta, in plus, nici nu pot sa-mi iau liber din concediu pentru ca suntem in inchidere de luna si daca aude Nebuna noastra, ma trece pe lista neagra. Barbatul are nu stiu ce sedinta + conference call cu UK-ul unde nu ninge + nu stiu ce delivery ... asa ca aseara am aranjat un adapost pentru copii. Pinguinilor, nu va spun ce presiune este si ce nod in stomac sa nu stii ce faci cu ei ... norocul meu este ca am o prietena, Doamne, presh ma fac in fatza ei, care lucreaza aproape de casa si care o sa plece in lunch, sa ia copiii mei de la scoala, apoi pe fica-sa de la alta scoala, ii duce pe toti acasa la ea, unde trebuie sa vina fiu-sau de la facultate sa stea cu totii pana terminam noi serviciile ... mama ma-sii de treaba.

Nu stiu cum sa va spun, fata asta, romanca, are un suflet mare ...e atat de simtita si atat de saritoare si m-a ajutat de atat de multe ori ... si am rugat-o sa o platesc si nu vrea ... daca nu era ea, pur si simplu nu stiu ce faceam ...probabil ca plecam de la serviciu si intram in vizorul Nebunei si asta este ...

Weekendul asta ar fi bun de ski dar duminica fiu-meu are 2 zile de nastere la care trebuie sa se duca (cu ta-su) si sambata cica ninge pana la pranz, asa ca nu m-as aventura pana la ski in miezul ninsorii.

In fine ...o sa vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Doamnelor,

La noi e iarna ..alerta mare, acum ninge si cica pe la ora 13:00 se face mult sub zero si toate strazile ingheata. Apoi ninge asa pana maine la pranz.

Aceasta chestie mi-a creeat numai disconfort :

- scoala s-a facut din full time + after care doar juma de zi ...adica dupa ora 12:30 ii scoate in strada... desigur serviciile nu au nici o treaba cu ninsoarea asta, in plus, nici nu pot sa-mi iau liber din concediu pentru ca suntem in inchidere de luna si daca aude Nebuna noastra, ma trece pe lista neagra. Barbatul are nu stiu ce sedinta + conference call cu UK-ul unde nu ninge + nu stiu ce delivery ... asa ca aseara am aranjat un adapost pentru copii. Pinguinilor, nu va spun ce presiune este si ce nod in stomac sa nu stii ce faci cu ei ... norocul meu este ca am o prietena, Doamne, presh ma fac in fatza ei, care lucreaza aproape de casa si care o sa plece in lunch, sa ia copiii mei de la scoala, apoi pe fica-sa de la alta scoala, ii duce pe toti acasa la ea, unde trebuie sa vina fiu-sau de la facultate sa stea cu totii pana terminam noi serviciile ... mama ma-sii de treaba.

Nu stiu cum sa va spun, fata asta, romanca, are un suflet mare ...e atat de simtita si atat de saritoare si m-a ajutat de atat de multe ori ... si am rugat-o sa o platesc si nu vrea ... daca nu era ea, pur si simplu nu stiu ce faceam ...probabil ca plecam de la serviciu si intram in vizorul Nebunei si asta este ...

Weekendul asta ar fi bun de ski dar duminica fiu-meu are 2 zile de nastere la care trebuie sa se duca (cu ta-su) si sambata cica ninge pana la pranz, asa ca nu m-as aventura pana la ski in miezul ninsorii.

In fine ...o sa vedem.


Buflea,
io te inteleg f bine, nu am pe nimeni dar nimeni unde sa las plozii si nici bani de babysitter asa cu nod in git stau si eu...de multe ori car pe cea mica dupa mine prin locuri diverse...ca nu am unde sa o las numai cine e in situatie isi da seama cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buflea te inteleg,am si eu cateva prietene in situatia ta,e greu dar uite ca Dzeu iti scoate in cale si solutii.
In ce priveste treaba cu ski-ul daca as fi in locul tau eu as sta acasa,mi se pare destul de problematic,n-ai de unde sti cum va evolua situatia aka vremea.

Msl1 o prietena,o vecina?Chiar nimeni?
Imi dau seama cum trebuie sa fie chiar daca datorita diferentei mari intre copiii mei am putut sa ma bazez pe cei mari sa stea cu cei mici.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rufus probez acum reteta ta de galusti ,fac o ciorba de rosii cu tarhon si am facut galustile varianta ta + varianta mea .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

hello pingunici inzapeziti/te,

am inceput dimineatza bine

-piciorul ma doare pana si talpa e invinetzita si abia calc
-william iar e racit, a venit ieri de la scoala tusind si cu gitul intzepenit... asa ca astazi sta acasa
-treb sa ma duc sa pun benzina de la Costco, asta inseamna un trip de 20 min dus...ceva cumparaturi de acolo...si cine stie cat e de mare magazinul asta, ca pana sa iei o punga de zahar faci un km ...si plang numai cand ma gindesc ce o sa ma doara piciorul. tocmai mi-a venit in minte ca pot sa iau un carucior din ala electric de la usa...si ma plimb ca handicapatii...dar mi-e frica ca nu stiu sa-l conduc si ma fac de paranghelie.
-pe william pot sa il las singur acasa cu catzelul si sa vin repede intr-o ora sau il iau cu mine...cred ca mai bine il iau cu mine...sa nu merg ingrijorata....el insista sa ramana acasa, ca ii place home alone.
-catzelul parca e turbat, de la 6:00 se agita pe aici. la 7 dim. eu sotinc, sontic...jucam fotbal cu el...sa-si consume energia.
abia acum s-a mai linistit, e langa mine, culcat pe saltea...trage un pui de somn.
-astept vesti de la vecini, daca a mai vazut cineva leul ala...
-treb sa am grija de william sa ii treaca tusea....sa-l pot duce la karate la ora 5,ca nu vrea sa lipseasca.

- mancare,spalat, curat de facut

...parca deja sunt obosita si nu e nici 9 dimineatza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ma depresati cu dietele astea care nu merg...eu nici nu mai incerc.

Mergi la inceput