Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Delia sa sti ca nici eu nu am prob cu imunitatea.. nu am luat in viata mea suplimente si imi repet analizele in fiecare an obligatoriu pt linistea mea personala (imi place sa merg la dr sa mi se confirme cat sunt de sanatoasa). Eu am crescut la Rasnov langa Brasov ... nu chiar la tara dar nici departe asa ca am avut o copilarie "zdravana"

Singurele prob le am cu digestia ca am hipersecretie gastrica si de-aia nu ma inteleg cu medicamentele in general .. numai prob e ca nu ma inteleg nici cu ceapa si usturoiul si cu alte alimente care poate ar ajuta. si pt mine a fost o surpriza lipsa asta de fier dar e drept ca ciclul meu e cam lung (6 zile) si destul de abundent si poate ca de acolo nu am apucat sa imi fac rezerve.
O sa incerc sa consum mai multa vit C inainte sa iau fierul daca zici ca ajuta. Probabil ca nu asimilez din cauza stomacului meu pretentios.

18+
viitoare mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Asta cu menstruatia lunga stiu si eu ca afecteaza . Am avut si eu de 6 zile pana la 30 de ani, am reusit sa cap, natural. S-a schimbat singur. 30 de ani a fost pragul la mine


viitoare mamica de hocheist 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Ficat nu mananc in fiecare zi si nici inainte de a fi gravida nu cred ca il consumam foarte frecvent. Eu stiam ca in primul trimestru e mai periculos din cauza excesului de vitamina A. oricum, saru'mana de sfat.
La mine hemoglobina e foarte mica din cauza ca nu se produce foarte ok. eu am o boala ereditara care se cheama betathalassemie. Cred ca am mai zis aici pe forum. de aici valoarea foarte scazuta. Oricum... te intrebam de hemoglobina ca ea se asociaza cumva cu carenta de fier iar boala pe care o am eu poate fi foarte usor confundata cu o anemie feripriva. i mie in prima sarcina mi-a fost recomandat fierul. asta pana cand doc ginecolog m-a trimis sa fac electroforeza hemoglobinei unde a iesit ceea ce va ziceam mai sus... boala in care, de altfel, nu ai voie sa consumi fier de sinteza intrucat se depune pe organe. De aia te intrebam de hemoglobina insa la tine hemoglobina e in limite.
De acord si eu cu alimentatia. Oxana poate sa ma sustina ca amandoua am adoptat la un moment dat acelasi stil de viata. Mie alimentatia echilibrata, integrala si pe cat posibil cruda si bio mo-a rezolvat probleme pe care le credeam nerezolvabile. In primul rand constipatia asta de care se plange toata lumea eu am avut-o timp de 27 de ani pana sa descopar ca medicamentele de fapt sunt toate alimentele pe care le bagi in organism. Sa nu mai zic de analize care nu au iesit asa bine niciodata. Deci sunt foarte pro nesintetice. Cnsider ca. atata timp cat esti putin informat de un algoritm de bun simt dupa care se face o alimentatie corecta si incerci sa te mentii pe linia acestuia,splimentele nu isi au rostul decat daca este o problema medicala mai solicitanta pentru organism. Si chiar si asa sunt convinsa ca se poate corecta in mare parte prin alimentatie.

Alina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Monica, ne scuzi, asa-i?

Vrei tu puta de data asta, nu? Atunci sa nu fie ca si la mine...la 12 sapt mi-au zis ca e baiat, acum ca e fata, si astept rezultatul de la amnio sa aflu si eu ce e!!

Mie mi-ar fi teama de carenta de fe cel mai mult- pt ca daca mama are carente, sunt sanse mari sa aiba si copilul ( sa nu mai vb de nastere prematura, etc - anemia in sarcina e destul de pacatasa)...depinde de nevoile lui. De aceea unii pediatri, dupa 6 luni recomanda copiilor fe, chiar si fara analize. Eu i-am facut lui Raul analize de sange la 6 luni si avea intr-adevar o usoara anemie, desi era grasut si mancacios, si i-am dat fe. Iarasi de lipsa de Ca, mi-e un pic groaza. Se spune ca copilul isi ia din organismul mamei tot ce are nevoie, dar daca noi nu avem ce ne facem?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 17+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Monica, felicitari pentru baietel, esti regulamentara, are putza, vezi sa nu cumva sa-i cada, am hotarat acum cateva capitole ca stocul de fete s-a completat, mai primim doar baietei .

Ele cred ca daca nu exagerezi cu efortul si esti cumpatata pe scaun e ok, doar sa nu uiti sa te avanti prea tare, simti tu sigur daca e prea mult si atunci fuga acasa.

Paula, jos emotia ca vei vedea ce rapid te executa dr., intr-un minut esti gata, mai mult va fi pana incepe Stamatian amniocentezele. Abia astept sa scrii impresii dupa, parca vad cum o sa-ti reprosezi ca ai stat cu frica-n san aiurea. Intepatura mea este aproape pe linia mediana la o palma sub buric.



16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

sunteti niste dragutze!

la discutia cu fierul nu stiu ce sa va sfatuiesc. aici daca ai carente cat de mici capeti suplimente, atata stiu. eu n-am avut nici la Clara probleme dar e drept ca si iubesc spanacul.

in alta ordine de idei cred ca n-am frecat menta asa de efectiv ca azi niciodata. nu-mi arde sa muncesc, as face un shoping tour . imi vine sa tzopai pe holuri si sa povestesc la toata lumea dar seful e in Japonia si am convenit ca oficializez cand e si el aici. asa ca trebuie sa rabd pana sapt viitoare.
oricum diseara se anunta familia :) Mama ce stie si sor'mea. Restul afla astazi.Yupii!!!

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Fetele sa aveti grija de voi si de bebei
Paula sa treci cu bine peste amniocenteza.
Amalia nu mai asculta ce zice lumea,astia care dau din gura aiurea nu stiu ce greu este.

Va fetele, sa ne auzim cu bine cat mai repede,sa nu scrieti prea mult sa-mi dati mult de citit la intoarcere,si sa avem numai vesti bune.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

dorinta era fara putza. dar si cu e f bine. si eu sper sa nu-i cada pe drum. tanti doctor mi-a zis ca nu da in scris. o sa se vada sigur clar in cel mai rau caz la 3D prin sapt 24.

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Taman asta cu recomandatul fierului fara analize am patit-o si eu si era sa facem mai mult rau decat bine. Boala asta se mosteneste direct iar eu tarziua am aflat ca o am de la tata. El n-a avut nvoie de medic foarte mult timp si cand a fost cazul primul lucru care i-a iesit la analize a fost hemoglobina foarte mica si fierul la limita de jos. Imediat s-au grabit sa il indoape cu fier desi, culmea, eu ii spusesem ca am sigur de la el boala. Mama la cat de operata si para operata a fost cu siguranta i s-ar fi depistat daca avea asa ceva. In l=plus se pare ca se transmite tata-fata sau mama-baiat. prin urmare eu i-am dat-o lui V. din pacate. Mai nasol la tata e ca a facut un soi de soc cand a primit fierul in perfuzie. desi le spusese asistentelor de posibilitatea de a avea betathalassemie acestea i-au dat fier pentru ca, asa cum au recunoscut si ele ulterior, habar nu aveau ce este aceasta boala si ce se face si ce nu se face la un pacient care o are.
De cand cu faza asta nu mai accept absolut nimic fara analize amanuntite. a mine depunderile de fier pe organe inseamna, in timp colapsul acestora. Asa ca nu riscam.

Alina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Mony, unde pleci? Am uitat!!!
Gagici, care va bagati la capitole noi, ca poate terminati acest capitol maine, si eu poate nu o sa am acces la calc, eu numai miercuri vin acasa, Mony pleaca si ea si o sa riscati sa va inchida moderatorul capitolul si nu o sa mai aveti unde scrie...


Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 17+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput