Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor -- eu nu ma stresez de dezvoltarea copilului. Jeff cred ca s-a intors de pe o parte pe alta de maxim 5 ori. Nu vrea, nu ii e usor, nu-i bai. In schimb e extrem de coordonat la mancat duce la gura si apuca chiar si bucatele mici, le trece dintr-o mana in alta, este foarte comunicativ, interesat de jucarii, de oameni. Se joaca foarte frumos in exersaucer, apuca jucariile de sus, se invarte cu scaunelul... Fiecare copil cu ritmul lui...

Muraturica -- de ce nu luati copilul cu voi? Decat sa nu va priasca vancanta, sa stati cu griji sau sa trbuiasca sa va intoarceti...

Clay -- nashpa cu ciclul, eu sper ca si la Jane, sa nu imi vina cel putin un an...

Offf, tocmai m-a sunat Jodie plangand cu suspine, o doare urechea si a apucat-o dorul de casa, de mama, de tata, de Jane si Jeff... mi-a rupt inima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna fetele!
La ce doctor ar trebui sa merg pentru a vedea daca e torticolis sau nu? Ortoped? Kinetoterapeut?
Pe dr de familie si pe cea pediatra le-am mai intrebat in trecut daca nu ar avea asa ceva si mi-au zis sa stau linistita ca nu e.
Atunci insa, nu statea in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am fost astazi pe-afara dar mi s-a parut cam rece. Cel putin cand batea vantul era brrrrr! Am stat vreo 45 min, pitica a dormit. Evident ca in casa s-a trezit!

Acum doarme de 30 min. Imi era si mie somn si de-abia asteptam sa adoarma si ea, dar dupa ce am incercat 45 min s-o adorm, s-a dus somnul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Am degerat k un kk afara!!! Super frig, noroc k am urcat k a inceput ploaia imediat cum am ajuns in casa.
Asa...despre noi...mi-ati deocheat copila fetelor :((( si-a stricat programul aproape perfect :(( de la vaccin incoace si-a mai bagat o trezire initial la 7-8 iar acum a mutat-o la 3-4 :( se foieste, se rasuceste prin patut, se joaca si nu mai adoarme...asa k la ora aia ne tzitzilim, apoi nani pana la 10-11...si colac peste ppz tot de atunci, este f agitt cd e vb de adormit...are un mancarici, frichineala maxima, mai nou ii place sa doarma oricum numai de-a lungul patului nu...ba de-a curmezisul cu pic in sus pe gratii, ba cu perna pe fata, ba cu nasul in aparatori...nu stiu dk o fi vreun salt ceva sau ce o fi dar mi s-a defectat copilul grav :( aku, asta e, n-am ce face...
Dp vreo sapt de fitzosheala.la.tzitzi vad k s-a mai dat pe brazda, cred k m-a auzit cd am zis k dk nu inceteaza renunt la alaptat :) tot mai face figuri uneori dar oricum e mai ok.
Azi mi-am actualizat in calendar data UM :((( m-am trezit de dimi cu o hemoragie de tt frumu :((( acum stiu de ce ma durea capul de cateva zile si mijlocul...n-am luat nimik pn acum si sper sa nu se acutizeze durerile k nici nu stiu ce avem voie sa luam...io ma calmam cu ibuprofen inainte.
Azi am reusit in sf sa mancam marul cu pofta :))) copt! Bine k de-acum atiu cum ii place. Treaba e k.si mie mi-a plkt maxim asa k o sa produc si pt noi k e totusi un dulce mai sanatos pt silueta :))
LML sarbatoritilor!!!
Fleur - cum te mai.simti?
MARIA - cum scoti laptele la serv? Unde? Ma gnd k asta o sa ma astepte ai pe mine dk oi mai avea lapte la vara...si nu prea am pe unde sa ma bag...poate sa rezerv vreo sala de sedinte :))
Muraturica - uof, in loc sa va stea gndul la bagaje...sper sa fie ok pn la urma...
Va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ziua buna si de la noi,

L-am dus la cresa pe Eric! Bineinteles m-a bufnit plansul in masina la intoarcere... Il las 3 ore azi, pana la programul de somn. Tare bizar ma simt, asa fara "obiectul muncii", casa e goala... Dar e pe maini bune, f draguta educatoarea. Sunt curioasa tare daca va papa mancarica, lapte praf, daca s-a plictisit si a plans, sau nu...

O alta faza demna de mentionat ieri seara, vorbeam cu barbata-miu cu Eric langa noi, si a zis al meu ceva , o fraza mai lunga, despre o adresa. Si Eric a zis: "ades". Ce-am mai ras si l-am felicitat! De acum tre sa fim atenti ce zicem pe langa el, ca nu stim exact ce cuvant va imita. Daca ati vazut filmul cu Fokkers, partea a 2 a, cand bebe little Jack repeta din tot discursul lui Ben Stiller: "assss-oooooool". Atat! (primul lui cuvant).

Ana, sigur ca iti suntem recunoscatoare daca scanezi in continuare din wonder weeks. Eu stau prost in continuare la capitolul: in ce saptamana suntem, pt ca dPN-ul meu a fost modificat de doctorita (in urma primei ecografii). Sa ma iau dupa DPN-ul initial sau cel modificat? nu stiu.

Valy, e-carti cu retete pt bebei sunt vreo 3 pe mailul comun (datele pe prima pagina, parola e cea de la picasa). Am pus si eu una si stiu ca mai sunt, inclusiv una cu "principii stiintifice de diversificare" (aia mi s-a parut cea mai "plictisitoare").

Delia, ce bine papa Jeff! LML cu intarziere, si tuturor sarbatoritilor de zilele astea.

Eric are o curiozitate maxima la ce mancam/bem noi, nu mai putem imbuca nimic fara sa vrea si el sa guste. Ieri i-am dat un colt de paine si l-a molfait cu o placere mare. Imi smulge paharul cu apa/suc din mana si ii dau si lui dar nu stie inca sa bea din pahar, ajunge tot pe bluza.

Kimmy, bine ai revenit! Pupam Emma cea tanara si nelinistita, sa iasa dintisorii odata sa n-o mai chinuie. Si Eric are nopti din astea, si toata gingia de sus e "inflorita", alveolele inflamate, dar cand or iesi dintisorii de sus...habar n-am. Au trecut 3 luni de la eruperea primilor 2!

Si eu m-am gandit la Delia21 si la Laila, nu stiu exact ce mai fac dar a pus f multe poze cu fata pe mailul comun. Laila e o ochioasa, o dulceata, deci presupun ca sunt bine.

Se vede ca-s "childless", nu ma pot opri din scris.
De-abia astept sa-mi iau odorul inapoi.

Va pup, intru mai tarziu sa va zic cum i-a fost la cresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Roxy, mersi de intrebare , sunt mai bine. Iau constiincioasa vitaminele postnatale si nu mai uit sa mananc. oricum am avut si am o scurgere extrem de abundenta.
Vad ca ploua cu cm-uri pe aici, sper ca nu v-am "molipsit" eu, fetelor. Nasol e cand revine, dupa un an de pauza, nu?

Si Roxy, stai linistita, prin etape din astea trec toti. Sigur urmeaza un salt ceva. Al meu se pregateste de ridicat in picioare, ma dispera in patut cand se trezeste, se ridica din burta pe maini, se tranteste apoi de-a curmezisul patului, se da cu capul de aparatori(bine ca gratiile-s din lemn), scoate picioarele printre gratii. Oooooofff. trebuie sa fiu exact pe faza cand se trezeste, pana acum am fost. Ieri am zis sa-l las singur sa adoarma in patut, m-am dus la el ca scancea, isi scosese un picior cu totul printre gratii... I-am dat salteaua la nivelul cel mai de jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, dupa DPN-ul de la prima ecografie as calcula. Am calculat si eu ca V azi face 30 de saptamani de la nastere, si joi 29 dupa DPN.

Adaptare usoara la cresa!

Roxy, devine mobila fata, bucura-te! E un salt, asa pare a fi, isi va reveni la programul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Raportam si noi primul cucui, a dat cap in cap cu sor-sa. Era in scoica si Bianca o legana cam tare, pana s-au ciocnit. Plansete, gheatza, crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR cum a fost la cresa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Roxi si Ana si-a schimbat programul si de noapte si de zi , eu am pus pe seama ca am fost plecati o sapt de la casuta noastra. Sper sa-si revina.

Mergi la inceput