Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Hai ca daca nu scriu acum iar nu mai scriu deloc..

Buna dimineata,
Laura,multumesc pt cafea!
Dau eu un ceai cu lamaie
noi am dormit ceva mai bine,doar 3 treziri si finala la 7.30.Eu as mai fi dormit..m-a cam ajuns oboseala.Piticu'marait,ca de obicei,se chinuie sa faca un kk.Ieri am mancat niste gogonele,nu stiu daca l-a afectat in vreun fel dar eu ma simt cu musca pe caciula..
In rest,nici eu nu ma invidiez pt faptul ca Mattia se antreneaza la greu pentru mers..as fi preferat sa fie ceva mai tarziu ca sunt singura si e jale dar asta e..Nu-si imbunatateste mersul de-a busilea ci e doar interesat de ceea ce e pe canapea,se sprijina de ea ca sa ajunga la lucruri si face si pasi mici,daca e nevoie.Pe mine ma escaladeaza la greu,nu mai sunt in stare sa fac mare lucru..
I-am coborat si patutul,atunci cand am zis ca-l cobor.M-au trecut toate caldurile pana am reusit..ar cam fi trebuit 2 persoane pt a-l monta la loc dar..nevoia te invata

Oli,dulce foc Mayacika,asa a inceput si Mattia.Cat de curand va deveni si ea mobila.Bravo!

Roxy,pup Antonica vorbareata si cumintica.
Vad ca Mattia s-a "prostit" la capitolul vorbarie.Cred ca se pastreaza si cand o sa deschida gura o sa-mi spuna direct o poezie :))

Ana,noi iesim destul de mult insa in iesirile noastre pe la cora&co nu are cu cine sa interactioneze.In general suntem noi 2,ne mai viziteaza cate un prieten sau fratele meu din cand in cand insa Mattia e(inca) foarte sociabil,zambeste oricui:)

Fleur,pup Ericutu',sa iasa mai repede dintisorii

Laura,maine poimaine o sa-l alergi prin casa ca sa furi un pupic de la el.Eu profit la greu de perioada asta,vorba Deliei sunt mama cangur :))

S-asa,zilele trecute,mi-a zis frate-miu ca l-am obisnuit prost,ca ar trebui sa-l mai las sa planga noaptea,ca n-o sa-mi mai revin daca stau doi ani(asa cum i-am zis eu)sa ma trezesc din cauza lui..mi-a stricat toata ziua :(

Gata,ma duc sa ma aranjez.Azi mergem in vizita la finii mei

Zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

vera deja robert ne zice ca prefera sa faca puzzle decat sa mearga cu noi sau vrea la bunica sa ca acolo vine si varu
si are 4 ani
ce mi au auzit si mie urechile, ca il leg de fusta mea cu atata tinut in brate/sling
culmea ca amicii care aplicau metode de "necantat in coarne"se vaita acum ca ai lor n au incredere in ei, s au ca-s reci fata de parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Olivette, am zis ca o sa vorbesc cu ea dar dureaza cu programarea timpului la ea ca e ocupata femeia. Deh, persoana importanta :)

Legat de ce zice Porumbita, eu, desi eram total impotriva inainte sa nasc, acum am decis ca dragostea parintelui nu are cum sa-i strice copilului asa ca o sa o iubesc maxim si o sa o tin in brate cat de mult pot. Evident ca nu tot timpul dar tininad cont ca incerc sa nu o rasfatz, o sa ii arat iubire multa si o sa o tin in brate si o sa o leagan de cate ori se simte rau sau nesigura sau obosita doar.
Ma gandesc ca rasfatul asta e oricum rau in alte sensuri si nu in ceea ce inseamna dragostea parintelui.
Si concluzia ca fac bine, provine si din confirmarile care mi se dau din jur (gen doctori) care spun ca fata e foarte echilibrata emotional.
Asa ca nu stiu ce e folclor si ce se zice din strabuni ca e mai bine, dar eu fac cum ma duce mintea si inima :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutare,

Ne-am trezit la 7, sa fereasca sfantul sa doarma mai mult, de fapt de pe la 6 jumate se foieste.
M-am obisnuit cu programul asta de zombi, ce sa fac.

Dintisorul e la fel, se vede marginea alba.

Azi "socializam" si noi, mergem deseara la un botez. In 3 ca altfel n-avem cum. Sa vedem cat rezistam cu Eric, va fi si sala de alaptat, ma rog. Sper sa nu-l mai chinuie asa tare durerea de dinti.

Altfel, leg. de subiectul socializare, si noi suntem cam singurei toata ziulica, acum pana incepe programul full time la cresa. El e foarte sociabil, zambeste la absolut toata lumea, sta in brate, nu are nici o reticenta. Angoasa aia de separare se manifesta numai acasa, intre noi, cand ies din camera si ma pierde din raza vizuala. Altfel, cand am plecat si l-am lasat la cresa alea 2 zile nici nu m-a bagat in seama. Cred ca e mai greu cu cresa cand copii sunt dusi prima oara mai maricei, peste 1 an.

Aici s-a mai domolit frigul, adica e tot frig, dar nu mai e furtuna de zapada iar sapt. viitoare vor fi temperaturi pozitive si, bineinteles...ploaie . Bine ca macar vom putea iesi din casa.

Am gasit un site misto de retete pt bebe, eu am cartea si vad ca online sunt mai multe retete, au si video:

http://www.annabelkarmel.com/recipes/babies-6-9-months

(mergeti la homepage, au retete pt toate varstele, pt mamele care alapteaza, etc)

Va pupicim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

ce dragutz Fleur! Multumim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetele intram si noi la raport. Toata ziua cu Nectarel ca am trimis-o pe soacra-mea acasa sa mai faca mancare lui socru-meu si soacrei ei. Tudor este putin racit. De fapt ar fi vrut sa fie mai rau. Avea pregatire azi la informatica si se gandea ca scapa si el. Dar, na a venit baiatu. I-am cumparat de la farmacie de toate sa nu cumva sa zica ca-l neglijez. Nectarel e bine. A balotat tot ce i-am dat . Am gatit si am dormit. In rest nimic nu am mai facut.multumim Fleur de retete. Acum vreau sa ma bag la un dus. Despre socializare, la noi in permanenta este casa plina si nu avem probleme de genul asta. Cat despre tinutul in brate, soacra-mea asa la obisnuit. Cum schiteaza vreo grimasa de plans, e luat in brate. A descoperit si el cum trebuie sa te dai huta in tarc si e tare dulce cand face asa. deocamdata nici urma de dintisor. Va pup pe toate si distractie placuta celor care sunteti la petreceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara!

Va multumesc pt raspunsurile cu socializarea. Astazi am fost la soacra mea & co (unchi, bunici) si s-a comportat ff bine. Mai punea botic din cand in cand dar nu a plans. Nu l-a luat nimeni in brate, am zis sa nu imi fortez norocul. Am fost si noi mai relaxati, am vorbit mai mult cu el despre persoanele respective, ne-am priceput mai bine. Toate astea in timp ce ii iese dintisorul nr 2, deci eu sunt f multumita. Oricum vreau sa le mai rog pe prietenele care ne viziteaza regulat (insa doar in weekenduri) sa vina si in timpul sapt, chiar daca e mai greu pt ele (locuim "usor" in afara Bucurestiului). Eu inca nu-mi pot face curaj sa merg singura cu el prin Bucuresti (cu transport in comun, nu am permis) dar am zis ca o sa facem o "proba" toti 3 intr-un weekend.

Laura, sper ca dintocul nr 2 sa nu mai dureze mult nici la tine nici la noi. Nu prea mai reusesc sa ma uit dar mi se pare ca nu mai e mult.

Maraie a somn, ma duc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineta, haideti la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

neata
ieri l am culcat pe v la 8:30.s a trezit la 10:20 si a stat treaz pana la 1.
la 4 sculat pt masa.la 5 :30 m a strigat cel mare dc e dimineata si poate sa se scoale.
l-am trimis pe sot la el si ne am trezit cu totii la 8:45

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

neata
ieri l am culcat pe v la 8:30.s a trezit la 10:20 si a stat treaz pana la 1.
la 4 sculat pt masa.la 5 :30 m a strigat cel mare dc e dimineata si poate sa se scoale.
l-am trimis pe sot la el si ne am trezit cu totii la 8:45

Mergi la inceput