Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Balanta , subscriu la ideea ta . Nici eu nu cred ca afecteaza ceva , doar smucit si zgaltait foarte tare . Eu cu statul asta in brate , nu prea sunt de acord , ca tare repede da de gust si uneori chiar mai am si treaba in casa ,mai trebuie sa si mancam nu pot sa stau mot ca vrea el hopa-sus .

Fleur , super ideile cu mesele

Am mai gasit si eu cateva retete :
http://www.qbebe.ro/retete_culinare/6_-_8_luni

Multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Laura, stiu de mai demult ca nu esti de acord, dar si aici este vorba de perspectiva: el nu "se invata" luat in brate, ci "se dezvata" de asta, caci 9 luni a stat in noi, cu noi. In special in primele 3 luni, al patrulea trimestru, el daca sta 16h / 24 in brate, noua ni se pare enorm, dar pt el deja e (mult) mai putin decat era obisnuit. Asta am vazut in dvd-ul lui Karp, mi-a placut f mult ideea, ziceai c-ai citit si tu cartea parca.

In tot cazul, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, normal ca pana la urma, atunci cand nu se poate altfel, mai si maraie, mai sta si jos, se mai impinge cu capul in plasa (asta se intampla la noi de zece ori pe zi cel putin)... Dar, eu ma gandesc ca pana nu au stat "in afara" la fel de mult cat inauntru (9 luni), lumea lor va fi tot in bratele mamei in primul rand. Odata cu mobilitatea se schimba lucrurile destul de mult. Deci, nu mai e mult...

Nu functioneaza sa il pui in carucior sau scaunul lui de masa atunci cand mancati, sau cand mai vezi de una-alta prin casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ca tot am zis ca nu-l mai legan, l-am leganat 5 min si a adormit. E din nou f marait il doare dintisorul care tocmai sparge gingia. Voia sa suga si dupa cateva sec plangea, probabil atingea acolo la gingie. Cum il puneam jos, plansete si suspine si ma-ma (v-am zis ca apelativul e rezervat pt reclamatii...). tare mi-e mila de el mititelul, vad ca la dintii de sus se umfla mai tare gingia si e mai dureros decat la cei de jos.
Pregatiti-va sufleteste fetelor ca faza cu dintii e grea.
Nu mai pot face mai nimic si barbata-miu e toata dupa amiaza si seara la scoala, cand e mai greu, atunci incep durerile (dimineata vad ca e mai bine).
Azi a fost viscol, nu am scos nasul din casa.
Maine avem un botez, nu m-am tuns, aranjat nimic, voi fi smulta smultelor...

Roxy, pupam pe Anto si prietenul ei Pufy. Eric si-a revenit cu burtica, a dat din una-n alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

laura dupa ce incep sa misune o sa te rogi de el aa vina si in brate


clay subscriu caetile lui Karp ( cea pt bbii su mai ales the happiest kid in the block) sunt super!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, imi imaginez ca sus e mai rau, gingia de sus e oricum mai lata decat cea de jos - asa e la toti, nu? Stiu ca mi s-a parut tare ciudat cand am observat.

Maine suntem plecati, sa mai socializam si noi.

De curiozitate, mai e cineva in situatia mea, si anume - cu bebe nu interactioneaza practic nimeni, in timpul saptamanii (de lucru) in afara de noi doi? Prin interactiune ma refer sa vorbeasca cu el mai mult de 2-3 min, sa (incerce sa) il ia in brate, etc. Ma gandesc ca trebuie pt el sa socializez mai mult, dar am eu o problema de comfort zone... In fine, m-ar ajuta sa stiu ca nu sunt chiar singura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

poate nu esti insa ar tr sa il mai "imprietenesti" fie si pe per scurte si cu alte pers


cred ca se pregateste si la noi primul dinte
culcat la 9
sculat la 10; 10:30; 11:20; 12:15; 12;45 si acum tot in brate la san
nu vrea suzeta plimbat cantat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Salut fetelor. EU azi nu am apucat sa intru deloc. Si acum sunt varza asa ca povestim maine :)

Clay, eu sunt in situatia ta. Ana mea interactioneaza cu bunicii pe skype ca unii sunt la cluj si altii sunt comozi cu deplasatul
Si rareori mai vin prieteni pe la noi. E cam ea cu mine si seara apare si tati. Chiar ma gandeam zilele astea ca nu o fi bine dar deocamdata ea e foarte sociabila. Ah, si mai interactioneaza la spital cu kinetoterapeuta. CE ma amuza e ca ea le zambeste tuturor oamenilor. Inclusiv la mall :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, am disparut ca magarul in ceata... mi s-a stricat ipad-ul, de pe care intram in timp ce alaptam, de pe computer imi e greu. V-am citit insa de pe telefon si am citit partial si ce ati vorbit pe FB, pentru ca imi trimite FB mesaje in email cu ce scrieti.

azi imi vin copiii mari acasa, mai avem inca o saptamana de vacanta, azi e ajunul Anului Nou chinezesc, o sa avem parte de artificii din belsug atat la noapte cat si in zilele urmatoare...

Revin mai tarziu sa va spun de tipul care vine in Romania si poate sa aduce carriere.

acum iesim afara cu copiii mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Dau o cafea bunaaaa si cu multa frisca

S-a culcat Andrei la 9 si de la 2 noaptea m-a fatait la maxim . Mai fetelor dar greu mai sparge gingia . Are doar un dinte jos si celalalt mi se pare o eternitate pana iese . Cred ca baietii in general sunt mai plangaciosi . Ca si in viata de altfel ... daca au o bubita , e sfarsitul lumii , cand ii doare pe ei ceva Tot analizam acum de dimineata ca fetele sunt mult mai rezistente

Ana , nici Andrei nu interactioneaza cu prea multa lume , in afara de noi , cu bunicii si cam rarut cu cate un vecin . Dar este destul de sociabil , in ideea , ca eu am cam fost salbatica cand eram mica

Astept primavara sa se incalzeasca si-l scot la socializare maxima , ca mai sunt copilasi la bloc , dar cu frigul asta nu prea ne intersectam .

Deci trebuie sa astept pana la 9 luni ca sa nu se mai intinda dupa mine . Eu tot ii explic ca-mi este suficienta dragostea pe ca mi-o arata , sa ma lase sa mai respir si eu

Ma duc la el , ca deja ma " striga " am disparut din raza lui vizuala . Somn usor in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Merci de ceai.

Acum s-a trezit, dar as mai fi dormit!

Ioana, ce ai patit? Chiar, ai mai vb cu tipa aia pana la urma?

Ana, la noi sta toata ziua cu mine si seara vine tati. Afara nu socializeaza cu nimeni (nici eu nu socializez).
In we mai mergem la bunica, la 2-3 sapt mai vin nasii, dar vad ca ea e ok, nu plange la ei. Intai ii analizeaza, se uita la mine, eu o incurajez si vad ca se relaxeaza si ea.

Azi suntem si noi plecati. Mergem pe la nasi.

We placut!

Mergi la inceput