Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Pity ia-o usor, sa nu creasca prea tare glicemia. Te ajut si eu cu o felie.

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna fetele!

m-am speriat din nou cand am vazut cat s-a scris, logic ca nu am retinut chiar tot, dar sper ca esentialul da :)
In primul rand vreau sa va multumesc pt sprijin, sfaturi... e f placut sa primesti si sfaturi din exterior, cand ceilalti nu cunosc persoanele implicate si pot gandi obiectiv :) Primul pas facut in legatura cu fostul, am sters din lista de facebook pe familia lui, si o parte din prietenii lui, sa nu mai am nici o legatura. Si deja mama lui mi-a trimis o poza cu un text despre ura si iertare....bla bla... probabil i-a dat fiu-su raportul.
Cu serviciul azi am cedat nervos, a fost mai rau ca ieri, am ajuns in scandal si cu sefa, am plans jumate de zi... am cerut adeverinta apoi mi-am facut programare la medicul de familie luni...pt concediu medical. Asa ca luni e ultima zi de lucru, ca vreau sa termin ce am inceput, nu imi place sa las haos dupa mine. Dar bomba e ca sefii habar nu au, ei stiu ca mai merg toata saptamana si nu voi spune nimic...marti voi suna si voi anunta ca sunt in concediu medical, si ca o sa le duc hartia cel tarziu urmatoarea luni cand intru in prenatal si trebuie sa duc si restul. si asa am incheiat cu locul asta de munca, unde numai daca o sa mor de foame ma mai intorc
Legat de modalitatea de a naste...eu as alege a 3a varianta pe simplul motiv ca si mie imi e frica de durere ca de... am asistat la o cezariana si nu mi s-a parut deloc mai usoara decat o nastere naturala...e adevarat ca noi ca paciente nu vedem ce fac ei, dar eu ca spectator am vazut tot! si a fost o idee proasta...acum stiu ce ma asteapta daca se ajunge la cezariana, dar las doctorul sa decida in functie de starea medicala a mea si a gogoselului.
Mara ma bucur ca sunteti bine, stai acasa in patut si odihneste-te, profita de ultimele saptamani cat mai poti lenevi in pat la nesfarsit
Eu caruciorul si scoica lee voi lua de la o prietena la pret miiicccc, cred ca e de la chicco, nu mai stiu exact, nu ma deranjeaza ca e rosu cu gri si eu voi avea baietel, m-am gandit mai mult la buget. E mai barosan caruciorul, noroc ca stau la etajul 1, si apoi vreau sa imi iau si wrap, asa ca nu voi folosi caruciorul tot timpul. Mie mi se pare o investitie inutila pt cele 3 in 1, deoarece landoul si scoica se folosesc maxim pana la 6 luni... mai bine un carucior mai sport, dar la care se rabateaza spatarul pana la orizontala si o scoica separat, sau si mai bine un scaun auto pt grupele 0-3... care merge de la nou nascut pana la 18 sau 36 kg, depinde de model. e o inestitie mai mica pe termen mai lung. dar asta e parerea mea :)
Eu deocamdata am pus vreo 8-9 kg, depinde cand ma cantaresc (problemele cu constipatia ) si sper sa nu pun mai mult de 6 pana la capat. deja ma simt ca free Willy la 77 kg si 1.64 inaltime.
Gogoshelul meu a fost saracu tare agitat ieri si azi, dar nu ma mir la starea care am avut-o si eu. Azi cred ca am avut contractii...burtica tare mai toata ziua si o durere...de intensitate mai mica dar ca si cand as avea febra musculara si as face abdomene...asta era senzatia. De cand am ajuns acasa am papat, am dat burtica cu ulei sa masam si sa linistim nazdravanul si apoi in patut :) burtica nu mai e asa tare, in schimb iar m-au luat durerile de spate, jos...intepaturi... de la coloana cred, ca sunt 2 puncte fixe siatat, dar m tin nemiscata, si sa ma intorc de pe o parte pe alta e un chin. Asa ca acel concediu medical nu e fals, ci am motive medicale pt el.
Astazi de nervi am papat o conserva mare de ananas, numai bine ne-am mai hidratat si vitaminizat putin. De abia astept ziua de joi sa vedem cat am crescut, cum stam, ca iar ne-am mutat in burtica
Sufletelul asta mic imi da putere sa trec peste, si chiar daca de multe ori sunt trista si ma simt singura, si as avea nevoie de o imbratisare... vorbesc cu gogoshelul meu si de multe ori imi raspunde cu cate un piciorus in ficat, ba in stomac... si face mai mult decat 100 de imbratisari!

Gata ca am scris romane deja si va plictisiti citind!
va pup pe toate si va urez un weekend cat mai odihnitor si placut!





28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramonika ai facut f.bine ca ti-ai luat concediu. Odihna placuta!

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetele !
Te admir Ramonika pentru taria ta. Eu cred ca daca eram in locul tau in ficare zi as fi dat la soareci si sa-l mai vad si cum se fataie in fata mea cu actuala. Nu te supara dar mie mi se pare infantil tipu. Un pic de discretie ar trebui, mai ales ca stie ca esti gravida si ii porti copilul . Omul asta saracu nu are nici un fel de instinct de conservare , de responsabilitate. Sincer nici nu stiu daca merita sa ti-l recunoasca, mai ales ca la un moment dat poate sa-ti bage bete in roate. Era cu totul alceva daca venea si iti spune uite draga noi nu intelegem, dar eu o sa te ajut si o sa-ti ofer sprijinul sa crestem copilul asta. Atunci aveai datoria fata de el sa-l lasi sa ti-l recunoasca.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

neata fetele! azi ne simtitm mai bine (deh am dormit vreo 10 ore)
Felicitas, stai linistita, primele 3 luni de sarcina am plans in fiecare seara...pana am zis gata, copilul e mai important si nah...ma mai smiorcai si acum asa sa zicem o data pe saptamana, cand se mai aduna si simt nevoia sa ma descarc.
El mi-a zis acum vreo 3 sapt ca il va recunoaste fie ca vreau fie ca nu si ca daca am nevoie de ceva sa il anunt... i-am raspuns ca din pacate pt el eu decid daca ii va purta numele, si nu vreau asta, mai ales dupa ce dupa 6 luni de sarcina tu inca ma intrebi daca e al tau... si apoi pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca daca iti cer ceva ma ajuti atata timp cat niciodata nu ai intrebat de copil, de sarcina, absolut nimic, nici o initiativa. La faza cu actuala s-a atacat cand i-am spus ca e nesimtit ca a venit cu ea cand stia ca sunt acolo, a zis ca si eu stiam ca are prietena si sa ma obisnuiesc cu ideea. Eu inca cred ca traieste in lumea lui. Dar viata merge inainte, si i-am spus si lui ca pt asta micu sunt capabila sa trec peste orice si oricine...sa nu ma provoace! acum ma bucur de ultimele luni cu burtica, sa imi simt gogoshelul misunand toata ziua, e alinarea mea fata de stresul din jur.
Vom vedea ce va fi, acum gogoselul e pe primul loc, sa fie el bine, si implicit eu, ca ii face rau daca voi continua cu nervi si stres. Doamne Doamne o sa aiba grija de noi!

Va pup


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Ramonika, daca nu va intelegeti, mai bine nu treci copilul pe numele lui. Va tb sa ii ceri acordul pt o multime de chestii si s-ar putea sa te santajeze cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

Buna fetelor!

Ramonika apropo de durerile tale, si eu simt cam aceleasi dureri(mai putin cele de spate) si mie doctorita mi-a recomandat sa iau nospa ca durerile de burta oricum ar fi ele chiar daca nu sunt contractii favorizeaza contractiile si prin urmare scurtarea colului.
Cat despre concediu am vazut ca la semnatura ai 28 saptamani. Teoretic poti intra in prenatal, sunt 126 zile din care 42 musai dupa, deci raman 84 inainte, asta inseamna 12 saptamani( 28+12 =40) exact cat mai ai tu pana la termen. Daca iti convine mai mult medical in schimb nu-i bai.

Pentru problema cu licidul meu am intrebat daca pot lua ceva pt a-l inbunatati si mi s-a spus ca nu. Problema este placenta care nu mai functioneaza prea bine, nu exista tratament. Doctorita mea insa sustine ca tratamentul cu Clexante va da roade, o sa ma duc la Fundeni sa cer si parere doamnei Uscatescu (chiar daca nu am trombofilie).

Doctori sunt mai putini vorbareti decat doctoritele. (ca sa iau apararea doctoritelor ginecolog ca a mea e de treaba)

In final vreau sa va felicit pe toate pentru bebei sanatosi. Sa fi voinici si voiosi in continuare.


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Ramona, doctorul meu mi-a spus ca legal pot intra in prenatal la 29 saptamani, fiind o sarcina fara probleme pana acum. eu intru in saptamana 29 exact luni, dar programare la doctor am de abia joi, si a zis ca mi-o da atunci. Cum acum o luna nu erau probleme asa mari am zis ca e bine si asa. Si la lucru anuntasem tot la fel. Dar cum lutimele 2 zile au fost groaznice la lucru, nu mai vreau sa stau o zi. Merg luni sa inchei socotelile si dupa masa direct la medicul de familie pt concediu medical o saptamana, dupa care intru direct in prenatal.
Legat de dureri, eu de spate am mai tot avut, foarte urate prin decembrie, am fost la ginecolog, m-a analizat pe toate partile si a ajuns la concluzia ca sunt de la coloana, caci ce tinea de el totul era perfect normal, inclusiv colul, doar ca am uter retrovers. Iar durerile de burta asa ca ieri nu am avut niciodata, si sunt sigura ca au fost pe fond nervos. azi am stat cuminte toata ziua in pat, am pus doar la spalat si am facut ordine in frigider, dar cu burta nu am mai avut probleme, doar in orele de box ale gogoselului. In rest am lenevit in pat, am dormit...a fost o zi de vis. Si de marti in colo va deveni o rutina lenevitul si profitat de ultimele saptamani de frecat menta

pisica mov, tocmai de aceea pt ca nu putem avea o relatie normala nu mai vreau nici o legatura cu el, sa ii cer voie pt orice, si sa aiba drepturi legale asupra lui, nu vreau sa ii poarte numele. Saptamanile astea o sa ma intalnesc cu un avocat sa imi explice exact care sunt variantele, situatile, ce surprize imi poate face el (putin probabil) dar vreau sa fiu pregatita pt orice.
Pana atunci ne pregatim sufleteste si fizic sa rezistam luni, in ultima zis de lucru, unde si acolo ma tenteaza sa nu stau toata ziua...

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

Ramonika cred ca-s tare obosita, daca luni intri in 29 poti sa intri deja in prenatal (dupa regula doctorului tau), nu conteaza ca te vezi cu el joi. Eu am luat foaia de prenatal de la medicul de familia la o saptamana dupa ce am intrat in concediu efectiv.
Dar daca ti-ai facut deja planul cu medicalul nu-i bai, cum ti-e mai usor, odihna placuta oricum de marti incolo .

Bafta luni!


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut burtici! Tare harnicute sunteti la scris, abia reusesc sa va citesc si sa ajung la zi cu noutatile.
Va doresc multa liniste si relaxare pentru ca nu mai avem asa de mult pana la nastere. Salutari noilor venite!
Ramonika, poti intra linistita in prenatal. Eu am intrat pe 4 ianuarie, iar foaia de concediu am luat-o de la medicul de famile pe 20 ianuarie. Deci nu sunt probleme. Liniste iti doresc, ai toat admiratia mea pentru decizia luata.
Veve Mara, noi avem date de nastere extrem de apropiate, doar o zi diferenta. Posibil sa ne intersectam la un moment dat, mai ales ca avem acelasi medic
Eu am fost la control saptamana trecuta. Pe 18-19 trebuie sa fac niste analize (hemoleucograma, coagulagrama si cultura de secretie de col). Si ne pregatim. Trebuie sa-mi monitorizez si tensiunea zilnic pentru ca m-am umflat un pic. Pana acum nu am iesit din 11,5, deci e bine.
Piciul misca bine, e tare activ, spre deosebire de mine care abia mai merg pana la piata. Ma cam omoara spatele si simt ca am o burta de 1 tona. I-am gasit si nume, am organizat si sifonierul pentru el, am luat cam tot ce ne trebuie pentru spital. Mai am ceva de cumparat pentru mine si trebuie sa ne decidem ce facem cu vaccinurile. Mare dilema aici. O prietena mi-a povestit ca acum se cere acceptul pentru vaccinare pe formularul de internare. Cel putin la Spitalul Cantacuzino, unde a nascut o colega de serviciu. Stiti ceva de asta?
Ah, alta dilema. D-na doctor mi-a recoamndat sa-mi cumpar anestezia peridurala, daca o vreau. Inca nu m-am decis, si habar nu am ce sa fac . Sfaturi?
Salutari tuturor si sa va bucurati de ultimele saptamani de sarcina asa cum trebuie!

35+

Mergi la inceput