Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramona cred ca n-ar strica sa-ti faca injectiile pt maturarea plamanilor. Zic si eu, pt orice eventualitate.

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Nastere naturala cu gemeni se poate cu conditia ca primul bebe sa fie pozitionat normal si restul parametrilor sa fie ok.
Acuma depinde si cum simte mamica. Gemenii se nasc mai usor din cauza dimensiunilor mai mici, insa se poate ca al doilea bebe sa nu vina cu caputul in fata, daca se naste cu funduletul am inteles ca nu e asa grav pentru ca deja canalul este dilatat bine, insa daca este transversal, al doilea e scos prin cezariana.
Sincer daca as avea gemeni nici nu stiu ce as opta, insa m-as gandi serios si la cezariana.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Mara, brava pt greutatea bebelusei si stai linistita acasuca, ca o sa fie bine!asculta de medic :)

Ramona, eu am intrebat un medic daca apa influenteaza cantitatea de lichid si cat ar trebui sa beau. Mi-a zis ca daca beau apa ca un om normal 1-1,5l pe zi totul e ok, nu are cu ce sa influenteze, daca vreo 3 zile nu beau apa cata ar trebui, abia atunci influenteaza.
Astfel ca, sustin ce au zis fetele si Felicitas, roaga-te, bea apa, linisteste-te si o sa fie bine!

Eu nu stiam ca lichidul asta e in pungi, adica am vazut acum pe ultima ecografie ca cea mai mare punga are 3,5...whatever that means!

Happy32+ cu o buburuza
AMR:8sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Despre lichidul amniotic prea putin sau olihidromatoza am auzit-o o data pe o fosta colega povestind ca ea a rezolvat problema asta cu Redoxon (vit C efervescenta) 1 pe zi dimineata dizolvat in jumatate de litru de apa, baut intr-o ora, apoi la fiecare 2 ore inca jumatate de litru de lichid consumat (ba lapte, ba apa cu lamaie, ba apa minerala, ba suc de portocale...)
A nascut la 38 sapt.

31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Mama ce de pagini... n-am mai intrat de aseara si vad ca ati fost tare harnice
Pity, ziceai 22kg? Atatea am luat si eu , iar azi iar m-a mustruluit dr. (ca si cum as mai avea ce face acum) Mi-a zis "Da vad ca nu va opriti deloc". Imi venea s-o strang de gat, sincer, dar am ales s-o ignor.
Elena, ai vazut ca era o greseala cu greutatea buburuzei... era imposibil sa fie adevarat . Cat despre cordon, mai e posibil inca sa se desfasoare, macar o data. La mine acum a ramas in esarfa, adica nu mai e complet infasurat, e doar pe ceafa.
Despre nastere naturala/cezariana, nu mai intru in polemici, am mai avut discutia asta si pe alt forum, cu fete care au facut FIV, ca si mine (acolo s-a ajuns la concluzia ca e prea "pretios" copilul ca sa riscam o nastere naturala... no comment).Eu una am ales sa nasc natural, pt ca nu exista indicatii medicale pt cezariana. Daca va fi nevoie de cezariana si nu se va putea altfel, evident ca accept sfatul medicului. Pana la urma fiecare trebuie sa fie impacata cu alegerea facuta, fiecare decide pentru ea insasi si pt copilul ei, nu ar trebui sa conteze parerea altora.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

liza, pe langa cele 35 de kg luate anterior, astea-s doar asa, de aperitiv. la tudor din saptamana 35 pana in sapt 39 si 5 zile am luat nici mai mult nici mai putin de 12 kg. acum sper sa ma opresc la 25 cu toatele, dar cine stie daca ma voi opri.
mananc fff multe dulciuri, insemnand chiar si un tort de un kg in cateva ore, apoi mai mananc si niste ciocolata si tot felul de prosti. dar le dam noi jos imediat, nu-mi fac griji d-astea


AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Pity, dar eu nici macar n-am exagerat cu nimic macar stiam o treaba... mai mananc dulciuri, dar nu chiar asa. Ei, nu imi fac nici eu griji, ca le dam jos, vorba ta.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Uf Liza ce tembela de doctorita. De aia prefer doctor, cel putin ginecolog, arata mai multa empatie fata de o femeie, decat o femeie ginecolog. Asta mi-a spus o fiica de ginecolog femeie. Bine asta in general.
Stiu o tembela de doctorita a lasat-o pe o prietena de a mea de s-a chinuit 24 ore in travaliu, fara nici o sansa de nastere naturala si nu a vrut sa-i faca cezariana, cand a vazut seful clinicii ce a facut a stigat la ea si a bagat-o direct in operatie pe biata femeie. Culmea ca era si ea insarcinata si nascut peste cateva luni ca o "doamna" cu cezariana.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Da, Felicitas, am mai avut si eu experiente neplacute cu doctorite. Bine, de tipa asta am auzit mai mult vorbindu-se de bine, si in afara de faza cu greutatea, n-am avut alte discutii. Si oricum e posibil sa nici nu nasc cu ea, ca va fi plecata cateva zile in perioada aia Dar cum nasc intr-o maternitate privata, nu prea imi fac griji.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara dragi burtici !
Scuzati ca intervin in discutiile voastre.
Stiu ca sunteti aproape de nastere si de aceea as vrea sa va arat un siropel anticolici care face minuni.Puteti gasi si informatii pe internet.Eu am un baitel de 4 luni si nu mi-a plans niciopdata de burtica.Puteti incerca si o sa va convingeti.Datorita baiatului meu am inceput sa fac fericite si alte mamici cu podusele de calitate nemtesti.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.112891798891186.17250.100005110984172&type=3#!/photo.php?fbid=118330525013980&set=a.112891798891186.17250.100005110984172&type=3&theater

Sarcina usoara cat a mai ramas din ea Si nu in ultimul rand nastere usoara,bebelusi cuminti si recuperare rapida voua,dragi mamici !


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput