Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Pity, chiar nu vreau sa se simta cineva din grupul nostru afectata de mesajul meu.
Am facut referiri fix la persoanele din jurul meu pe care le cunosc in mod direct si care imi stiu parerea.
Mie mi-e frica atat de nasterea naturala cat si de cezariana asa ca nu pot sa zic ca ma coafaza vreuna dintre ele.
Daca ar fi sa aleg as alege varianta cea mai usor de suportat pt copii mei.
Gandul meu este la ei si nu ma intereseaza cat o sa sufar eu......sunt obisnuita cu durerea fizica asa ca nu m-as vaicarii tocmai acum. A nu se intelege ca sunt sado-maso
Cu Dumnezeu inainte si o sa reusim sa trecem cu bine si peste asta.



31+ AMR 7S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

fetele, am venit si eu din spital, unde am facut dexa 4 injectii,in rest doar scobutil cu nospa.Fetita are 2037gr , si este bine. Ma bucur ca a trecut de 2 kg. Colul deschis 2cm si scurtat , amenintare de nastere prematura.Va trebui sa stau la pat pentru cxa fiecxare zi in plus conteaza.
Va multumesc de incurajari si ca ati fost alaturi de mine

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Este o tampenie cu concursul sau superioritatea. Plus cred ca pe primul loc este sanatatea copilului, si intotdeauna trebuie sa fiu pregatita si pentru varianta b ( cezariana), nici o data nu stii cum decurge o nastere. Chiar o mamica de la cresa mi-a spus cum la primul copil era in sala de nasteri, a iesit cordonul ombilical in fata si a observat ca nu era integru, pe loc a anesteziat-o si i-a facut taietura invers de cum se face de obicei( pe lung nu sub slip) si a scos copilul in cateva secunde.Doctorul a recunoscut ca a mai avut un singur caz cand intr-o astfel de situatie copilul a supravietuit. Si-a cerut scuze pentru taietura mare ce i-a facut-o, insa mama i-a multumit ca i-a scapat copilul. Credeti ca pe mama o intereseza ca are o cicatrice marisoara care se vede. Hai sa fim seriosi?!
O data ce copilul il vezi sanatos, trebuie sa multumesti cerului ca e asa si sa ai grija de el. Eu nu vad nici o dezamagire aici, nu s-a putut, nu nasterea te face mama cu adevarat, ci cresterea unui copil, care dupa mine este cel mai dificil lucru.
Deci sa nu aruncam cu pietre nici in mamicile ce fac cezariana, dar nici in mamicile care fac tot posibilul sa nasca natural.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Thx, Pity.
Si eu sunt de aceeasi parere legat de nastere. Daca se poate, foarte bine, stiu si eu ca e mai bine si pt mama si pt bebe,si teoretic, as prefera. Dar, daca nu se poate, daca e cea mai mica problema, nu mi-ar trece nici o clipa prin cap ca pierzi ceva nascand prin cezariana. Sa te apuci sa desconsideri pe cele care nasc prin cezariana mi se pare total ciudat. Hai, mai inteleg pe cele care aleg cezariana fara absolut niciun motiv ( zic inteleg, dar nu sunt de acord), dar pe cele care ajung la cezariana din motive medicale- chiar mi se pare ciudat... Ma mai uit pe niste forumuri din US ( cand cauti ceva pe google pe alea ti le aduce primele)- foarte interesante si utile, dealtfel, dar asa o drama li se pare alora sa nasti prin cezariana de ma crucesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mara felicitari pentru grasunica si stai cuminte!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

felicitas, asta incerc si eu sa spun. cel mai mult conteaza sa ajungi sa-ti tii in brate copilasul sanatos, restul sunt detalii.
iar probele adevarate vin pe parcursul intregii vieti, sa fi o mama buna si sa-ti cresti copilul fumos este o adevarata provocare.
eu ma rog tot timpul sa am rabdare, sa am mintea limpede, sa ii explic pe intelesul lui, sa nu obosesc eu inaintea lui, sa fiu acolo cand are nevoie de mine.
acum de cand cu pitica, ne documentam, citim, sunam psihologi, facem tot ce stim noi si ce ne sfatuiesc persoanele in masura, ca sa nu simta vreo frustrare, gelozie, sa nu-l marcheze ceva, off, tare frica imi este la cum va reactiona, caci va trebui sa imparta universul lui cu o alta fiinta, insa noi il pregatim din timp si sper sa nu dam gres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

buna fetelor!

mara-i ma bucur mult ca esti bine, cu odihna o sa fie bine in continuare.

Am si eu o intrebare, nu mai e nimeni cu lichid putin printre voi nu? Mie mi-a spus doctorita ca as avea 8,5 lichid (limita inferioara) si ca ar incepe sa se vada semne de insuficienta placentara desi bebe e dezvoltat bine. Eu una nu mai inteleg nimic, trombofilie n-am, infectii n-am, diabet n-am, tensiune n-am, rezistenta pe artere in limite, sunt o ciudatenie a naturii, nu exista cauza pentru ce mi se intampla . Doctorita pare optimista ca bebe o sa fie bine macar pana in Martie. Da psihicul meu e la pamant, nu ar mai rezista la inca un soc de genul asta.

Multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare zi care trece si bebe face aerobic in burtica mea.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Foarte important este ce spune Cassandra, caruciorul tb sa intre in lift ca altfel faceti muschi pe scari, mai ales cele care nasteti prin cezariana tb sa aveti grija sa nu fie prea greu carutul. Eu citisem ca in primele 6 luni de la operatie nu aveti voie sa carati greutati. Noi am primit unul cu cadru din aluminiu si e f.usor. Intra la mustata in lift.
Veve frumos caruciorul. Mai ales daca va mai doriti un bebe, EU zic ca merita. Sunt si carucioare f.ieftine care se rup repede si tb schimbate, deci sunt o afacere proasta.

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Mara, bine ai venit acasa, sa stai cumintica si totul o sa fie bine

Asa este Felicitas, mare dreptate ai.
Din cauza asta "m-am incins" si eu asa si poate nu trebuia.


31+ AMR 7S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Aruam, ma bucur ca esti bine. Si bebelina e maricica ! De acum relax, e greu la inceput insa te obisnuiesti pana la urma. Sunt gramada de filme si emisiuni proaste de vazut

33+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput