Ghiocei martie-aprilie2009 *457*Alaturi de IULIA!

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Multa sanatate, Dodo!

Kea, sanatate si voua! Copilul nu a luat eritromicina pana acum, dar iti pot spune ca eu fac de la ea cum face Keutzu. Voma, diaree, dureri de cap, stare de rau si moleseala. Nu stiu ce sa zic sa faci...

Ps. Scuze ca raspund asa tarziu, cu gradi inca nu stim exact cum facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Dodo, macar bucura-te ca incepe o noua saptamana si poate se sperie boala si nu se rataceste ca s-au terminat zilele.

Si Rares mi-a trasnmis raceala lui si acum am un nas cat o patlagica. Stau cu sulul de servetele dupa mine.

Lui i-am dat Revigrip. Insa ii voi opri din proprie initiativa Humex pt ca ii dau de 10 zile si nici o ameliorare. Nici nu stiu daca sa ii mai dau seara Ketof.

Maine o sa il duc la gradinita. Sper sa fie mai bine. Mai are accese de tuse dimineata si in general, dupa somn. A, si mai are si kil de muci. Si fluizi si colorati.

Dupa ce se culca merg la Kaufland sa vad chitara de acolo. M-a sunat o prietena ca a vazut acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Floricu, de ce nu-l tii acasa daca nu-i complet restabilit?
Simply
Apropo, pt ca am citit ca logopezii recomanda, pt copiii cu probleme/ intarzieri de limbaj, suflatul in trompete, baloane de sapun, muzicute etc., ieri am fost si-am cumparat muzicuta si fluiere din alea de hartie care se desfac si se strang, nu stiu cum se numesc. Baloane de sapun n-am luat, ca anul trecut din jumate facea baloane, iar cealalta jumatate o varsa pe jos, dupa ce tot mai lua cate un "gat". De azi de dimineata numai fluiere se aud la noi in casa. E in extaz.

Cu ce ne-am mai jucat ( ca n-ati scapat de mine): tras caciula pe ochi si ghicit pe pipaite cine e in fata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Kea, noi ne jucam baba oarba des prin decembrie (ca am scos caciula din dulap, vreo doua saptamani, cred, apoi am pus-o la loc ca nu o purta nimeni). Tot asa ca voi, trageam caciula pe ochi, dar orbul statea relativ fix, iar vazatorul il sicana trecandu-i pe dinainte. Cand eram eu orb, l-as fi prins imediat pe Luca dupa chitaiala si chicoteala, asa ca il ratam intentionat, lansandu-ma dupa el cu intarziere de 1 secunda. Cand era Luca orb, facea si el EXACT acelasi lucru, se lansa dupa mine cu delay sau chiar isi lasa bratele jos cand treceam prea aproape, sa nu ma prinda din greseala :). Acum imaginati-va ce iesea cand eu ma miscam incet, sa ma poate prinde, el se misca incet, sa pot eu fugi, plini de indulgenta unul fata de celalalt, intr-un dans slow-motion! :)))))))
Si ca sa contribui si eu, totusi, sa-ti zic un mini exercitiu de-al nostru usor de imprumutat. Luca e mare fan Haribo. Ursii Haribo sunt de 5 culori (alb, galben, portocaliu, rosu si verde) binecunoscute noua, iar cand imi cere "bocaghi", fie il intreb de care (mai demult il intrebam cate si ne exersam numaratul) si mi le numeste pe degetele (one white bocaghi, two red bocaghi, three green bocaghi etc), fie imi spune direct five bocaghi si eu ii dau 5, dar ii sustrag una din culori si ii dublez alta (sau chiar doua). Imi spune instant care lipseste.

Imi imaginez ce doine din fluier asculti acum :)))).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Simply, pai asta-i grea! Asta e buna de Ian, el e cu matematica. Culorile le stim, dar cu cifrele cred ca nu stam stralucit. Eu n-am incercat sa-l invat, el nu m-a tras de maneca, dar ma aude zilnic cand numar masurile de lapte praf ( pana la 7). Intr-o zi ne jucam pitulusul ( dar nu stie sa stea ascuns, daca il intreb unde e, imediat iese) si era randul lui sa numere. A numarat perfect pana la ...7 ( ar trebuie sa le pun mai multe masuri de lapte). Pana si baby, pt ca sta la mine in brate cand pun masurile si ma aude, intr-o zi punea niste cuburi dintr-o cutie in alta si spunea doi doi doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Kea, eu am dat exemplu de exercitiu de memorie cu ceva ce cunoaste bine si ii e drag in mod deosebit, ca eu daca il rog pe Luca sa-mi zica ce culori stie el, asa, din memorie, habar n-are (chiar daca le recunoaste si le denumeste pe toate, cu roz, maro sau gri, cu tot), in schimb, daca il intreb ce culori au haribeleeeee....:)))

Simpatic Ph cu doi-doi, si Luca zicea doi-pai inainte sa invete numerele. Acum ca le stie pana la 10 (sau pana la 12 daca suntem pe scari, ca avem in zona una cu 12 trepte), tot ce depaseste e "forti-sichi" (adica 40-60) :))).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Mada, te iert! Daca zici ca aduci "ceva frumos" la picnic, n-am alta varianta!

Andiaroro, esti rea, rea! Sa-ti traiasca Alexandre si sa petreceti frumos de ziua lui!

Eu am copiat chestionarul de la Andiaroro si ea a sarit intrebarea sexoasa, asa ca am sarit-o si eu, dar completez aici: normal.

Kea, al meu copil n-a luat eritromicina, dar eu am alergie la medicamentul asta. Am si lesinat din cauza lui si m-am umflat toata. Eu zic sa opresti tratamentul daca vezi ca simptomele alea persista si maine sa mergi la doctor sa inlocuiasca medicamentul asta cu altceva.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Copiii vostri au luat vreodata eritromicina?

Keutu cheliutu


Nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, sint magulita ca mergem impreuna la picninc dar, te rog, hai sa facem o intelegere: noi n-avem nimic ca tie nu-ti plac discutiile despre sex dar nu avea nici tu nimic cu noi ca noua ne plac. Fair enough?

Discutiile despre sex sint la fel de normale ca si cele despre hemoroizi sau despre tarta cu mere. Este perfect normal sa ai un anumit gen de pudoare dar -consider eu- nu este normal sa-i arati cu degetul pe cei care pot vorbi relaxat, fara chicoteli si dus mina la gura despre sex. Sexul este minunat, a fost lasat de Dumnezeu pentru procreere (asta implica si dragostea, daca vrei) dar si pentru entertainement. So...why not?

PS. Sper ca nu te superi, e doar o alta fateta a aceluiasi lucru. Si lumea e atit de faina pentru ca sintem atit de diferiti. Si toleranti. Si intelepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

No, daca mie-mi plac la nebunie si sexul normal si oral...inseamna ca sunt in acelasi timp si eu normala si orala, nu?

Mergi la inceput