Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Nu cred ca ii facem dexametazona. Am luat de toate din cele recomandate. Dar cred ca ne limitam la vibrocil, nurofen si sinupret. Ca totusi are otita si cu acumulare de lichid in spatele timpanului. Adica nu e totusi un moft.
In alta ordine de idei, e prima data cand are Dani 11 hemoglobina. Si luna trecuta avea 10.3. Mi se pare fabulos. Si nu stiu ce l-a ajutat ca am incercat atatea!
Si mai e ceva. I-a iesit IgE 16.3. E in limite dar e departe totusi de 0. Asta probabil ca inseamna ca ceva din ce consuma sau consum eu nu ii face bine. Dar e cam greu de identificat ce. Sau din mediu. Nu imi pot da seama ochiometric pentru ca nu are simptome de alergie acum. Sa incep sa ii scot diverse din alimentatie fara sa pot verifica daca e mai bine... nici asa nu-mi place. Vreun sfat de la mamicile cu copii cu IgE mai mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

A, sora si-a facut acum vreo luna analize si nu a avut pana acum CMV. Ceea ce inseamna ca ar fi grav daca ar face acum si ca poate face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut


Mihaela, stiu ca dexa nu e antibiotic, m-am expirmat eu aiurea. Pe diagnosticul de otita, din experienta mea nu se justifica nici antibioticul daca nu are febra. Poate ca nici nu are otita.

Igg inseamna ca are anticorpi nu neaparat ca are boala acum, Igm iti spune ca are boala acum. Dar iarta-ma ca te intreb de ce ii faci copilului CMV? Mie cel putin imi dai senzatia ca tot cauti diverse, ti se pare ba ca una ba ca alta, ori te indruma doctorul aiurea. Eu una sunt paranoica cu diverse afectiuni insa am pus cit de cit o bara de netrecut cind vine vorba de copii. Adica prefer sa nu ma gindesc si incerc pe cit posibil sa gindesc pozitiv. Adica are anemie, e de la alaptat, o sa ii treaca, are splina marita, i-am facut analizele, sta bine cu ficatii, o sa ii treaca multi copii au, copilul meu e inconjurat de sanatate, trebuie sa fie asa. Acu' daca nu te'am nimerit , nu te supara pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, da. ar fi cam nasol daca ar face acum cmv. ce varsta de sarcina are?
Felicitari pt hemoglobina!

Ooka..crad ca unii sunt doar mai speriosi cand vine vb de sanatate..de asta fac analize peste analize pt ca e singura varianta care ii asigura ca totul e ok.

personal, am decis sa nu ii fac fetei nicio analiza "de rutina" ci doar la nevoie. sper sa ma tina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Ooka: Are un ganglion in spatele urechii care de 4 luni tot creste. Nu e imens dar e mare totusi. Se vede si cu ochiul liber, nu doar la palpare. Eu am fost pt ureche la orl, sa ii scoata dopul si sa vad daca nu e ceva. Si doctorita nu i-a scos dopul ca cica e prea intarit, sa-l moi cu acerumen. In schimb mi-a zis ca are otita cu acumulare de lichid la cealalta ureche si cine stie la cea cu dop, ca nu se poate vedea. I-a vazut ganglionul si mi-a zis ca poate fi toxoplasmoza sau cmv sau altceva de genul asta. Si mi-a recomandat analize: hemoglobina, vsh, analize de toxoplasmoza, cmv, proteina C reactiva si IgE. Apoi am fost la pediatra si a zis ca daca tot, sa faca si de toxocara si i-am cerut sa facem si de fier si b12. Ca daca tot il intep... Plus mi-a dat recomandare de ecografie de abdomen ca cica pot fi si acolo ganglioni mariti. Dani nu a lasat-o sa il palpeze, deja era f speriat de la orl.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mihaela, am inteles. Sper ca nu te-ai suparat pe mine. Dar revin, otita seroasa care e cea mai infecta dintre otite, din cite stiu eu, se vindeca cu antibiotic, nu cu aerosoli. Ca sa nu crezi ca am ceva la cap, Sofica a facut otita, la 1 an jumate, la 2 ani jumate si la 4 ani. Iar Zoica undeva pana intr-un an. Acu' poate o fi vreun caz special de otita fara dureri/febra.

Stiu ca fetele au avut ganglionii respectivi mariti la rubeola. Tot din experienta din sarcina, stiu ca Toxoplasmoza da rezultate fals pozitive pe anumite tipuri de teste, era ceva cu ELISA dar nu mai stiu daca era buna sau rea elisa asta. Stiu doar ca se faceau la Institutul Cantacuzino cele relevante. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Ooka: Nu m-am suparat. ORL-ista a zis ca e otita seroasa. Dani nu a facut febra deloc. Are VSH 2, i-a iesit si rezultatul asta. Limfocite normale, leucocite normale. Nu as crede ca poate fi rubeola fara febra. Iar daca era sa fi fost in trecut banuiesc ca scadea, nu crestea ganglionul. Ori el creste, nu scade, nu sta pe loc. Imi poti recomanda medicul ORList la care mergi tu cu fetele tale cand e cazul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mihaela, doctorul la care mergem noi e George Mirea de la Medicover la spital cred (in spate la Ford Colina). Acu' la noi primele otite au fost diagnosticate in tari straine (eram in concediu) ultimele au fost la noi, de regula diagnosticate la urgenta si mers ulterior la supraveghere la doctorul Mirea. Si la noi, la Zoe ne-a spus ca e seroasa, dar e a infirmat ca cica daca e acumulare de lichid mare se bombeaza timpanul, sunt copii care numai asa fac si se pune un dren, dar tot stiu ca ii doare. De ganglioni nu ma bag, poate incerci totusi si un homeopat daca ii ies copilului analizele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Scuzati-ma ca insist. Am inceput in seara asta cu tratamentul. I-am dat vibrocil, sinupret si ibuprofen. Si am o indoiala. Daca astea sunt antiinflamatoare ca dupa teoria doctoritei e ceva umflat acolo de nu se poate scurge lichidul si se acumuleaza, atunci de ce i-a iesit proteina C reactiva 0? Nu ar fi trebuit sa fie mare? Au cu ce sa-l ajute antiinflamatoarele in situatia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

uite MIhaela:

http://www.sfatul medicului.ro/Analize-de-laborator/proteina-c-reactiva-pcr_1327

Scoate spatiile dintre sfatul medicului:)

aici scrie ca ea creste brusc, la 48h atinge maximum si in3 zile scade la loc ceea ce ma face sa cred ca otita ar putea fi veche, inflamatorie (daca leucocitele sunt normale)..

"Valorile normale variaza foarte mult in functie de fiecare laborator. In conditii bazale, in absenta vreunui proces acut in organism, nivelurile de PCR nu sunt detectabile."

Mergi la inceput