LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

YASMI VIZIONARE PLACUTA LA TV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lavi sa il stapaniti sanatosi achizitia noua si sa va fie de bine tunsi

ally sa ii fie de bine tunsoarea lui edu

si eu am tuns-o pe petra
si mie tare greu sa ma obisnuiesc cu ea asa
dar am zis ca decat sa o tin cu parul scurt vara ca pe antonia mai bine asa
la vara va avea iar parul lung

somleac esti tare
distractie placuta
si stai linistita ca daca altii nu au vrut acest copil noi toate te admiram si te adoram ca l-ai facut si ca ai atatia copii frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!
Am venit si noi de la patinoar...nu a fost cum speram, adica lui Cristi nu i-a placut asa mult, au inceput sa-l doara picioarele si nu a mai vrut sa stam...si ne-am trezit si noi sa ne ducem taman sambata seara cand e cel mai scump Am platit 60 RON (eu si Cristi) degeaba... Cata a plans cu lacrimi de pe margine pana a plecat sotul sa o plimbe "Unde e patinele mele?!?!?!, Unde e patinele mele?!?!!?"
Poate daca o sa meregm si cu copii cunoascuti o sa le placa mai mult...dupa ce l-am scos pe Cristi din patinoar, am facut si eu cateva ture singura ...ah, imi era chiar dor .
Poate daca vom merge si copii cunoscuti ii va placea mai mult..sa vedem...

Acum ii bagam la baie si somn... va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ally, special pentru tine am intrat acum si am pus cateva poze, 2 cu Cristi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Seara buna!

Am culcat pitica si am revenit...nu am reusit inainte de somnul ei, nici nu m-am straduit f tare, atat ne-am jucat

bb_yasmi, si noi suntem cu ochii pe un led, musai ne trebuie in mansarda noua. Sa-l stapaniti sanatosi! Iasmi e incantata, dar Luca ce spune?Dai ''vina'' pe Iasmi, dar tu ce parere ai?
Legat de masinute, eu am luat un opel corsa in 2009, masina a fost din 2007, in 2 usi, 4500e direct din germania. Super afacere! o am inca...fffffff multumita de ea. Ma orientez la alta in scurt timp...
mai noua...
madutza- mi-ai facut pofta de patine. Sunteti 2 frumosi, semanati f tare!
ina-clickm-ai amuzat astazi cand te-am citit....ma gandeam la compunerea din clasa a 3-a

Eu nu am fost f activa, si cand am fost, de prea mult ajutor nu am fost fetelor, ...mamicilor,... insa, eu am primit de la voi mamici, (cu experienta sau fara)multe informatii, sugestii, sustinere, incurajari, si ...voie buna tin sa va multumesc din nou cu aceasta ocazie, tuturor!!!

Acum revin la olita... are momente cand sta, si cand nu vrea, nu vrea...berbecut in toata regula...eu insist, fara ca ea sa planga, sta acolo 10-12 minute dar fara nici un rezultat(chiar daca inainte dadea semne)se inhiba ce face nu stiu...si face in pamp dupa 2-3 ore

Va spuneam mai devreme ca a avut de dimi temp, a facut scaunul nr 2, moale...neobisnuit ptr mine, ...in schimb a mincat gratar de pui cu morcovi sote, pasat morcom cu orez nu a vrut deloc..mar copt a mai mincat si ....dupa ce s-a trezit cred ca a baut cam 250 ml de ceai de menta....A, i-am zdrobit si cateva porumbe, ...stiti ce sunt? fructe mici-violet inchis, ...ar fi bune ptr burtica, ''strang la burta'', ...s-a servit si cu cateva boabe de orez brun crud...cam 10 boabe. Sper sa o tin sub control...hidratata bine, si regim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Mult ati mai scris....
Am citit dar memoria mea e praf...

Sa vedem:
1. cu olita am mai povestit, cat am fost internata in spital cu probleme cu sarcina, socrela a vrut neaparat sa-mi demonstreze cum rezolva ea problema olitei si a insistat chiar prea mult cu L, o lua pur si simplu pe sus cand era concentrata si in plin proces si o punea pe olita/reductor WC si rezultatul l-am vazut in scurt timp: nu mai vrea L deloc sa stea pe olita/WC, nici nu vrea sa auda de ele, plange daca te apropii de ea cand face, nici nu mai spune nici macar dupa ce a facut kk si mai rau nu vrea sa ma apropii de ea sa o schimb si neputand s-o iau pe sus (interdictie de la dr) o las kkt pe ea si o ora pana se hotaraste ea ca e nasol si trebuie sa ia masuri Deci regres total!!! Pana sa intervina socrela cu tactica ei ingenioasa ii placea sa stea pe WC (olita nu a incantat-o deloc, se urca in ea in picioare, o pune pe cap, pune papusile sa faca kk si apoi imi cere servetele sa le stearga, etc...) si aveam la activ un pipi si una bucata kk la WC! Am reusit ieri iar sa o pun pe reductor la WC, chiar a vrut ea, dar a stat cateva zeci de secunde si atat, insa tot e un pas inainte!!!
Ina eu zic sa nu insisti prea mult daca il deranjeaza f f tare ca mai mult rau faci si uite la mine abia dupa 2 luni vrea iar de bunavoie sa mearga la WC!

2.L intra cu mine la baie, de aceea a fost si asa incantata de treaba cu reductorul de WC, ii place sa rupa si ea hartie igienica si sa o arunce in toaleta cand trag eu apa, dar i-am zis ca apa o trage si ea la WC doar cand face kk/pishu! Cu tati nu intra, nu manifesta interesul de cele mai multe ori, iar cand chiar vrea sa intre dupa el si jeleste la usa tot nu intra ca ramane tati timorat

3. Vitamina D nu-i mai dau de aproape un an, ei i-a iesit mereu Ca peste limita desi nu mananca zilnic lactate si daca mananca sint in cantitate neglijabila! O sa intreb pediatra cand merg la consult sa vedem ce si cum!

4. Am o intrebare adresata mai ales mamicilor care au copiii in colectivitati: voi le-ati facut vaccinul antipneumococic? Le-ati dat imunostimulatoare, gen siropele si alte tampenii?


Mai zic daca-mi amintesc, deocamdata atat a retinut neuronul meu obosit de gravida!




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Legat de vitamina D, i-am dat si inca ii mai dau,pana la 2 ani, mai ales ca ma stiu pe mine cu probleme....si se pare ca ma mosteneste. Toti pediatrii recomanda 2 ani vigantol? ultima data la medlife, am auzit, ca dupa 2 ani, s-ar da vigantolete pana la 7 ani...imi povestea asistenta de la recoltari analize. Pareri mii... au as opta ptr un set de analize inainte, si unde sunt carente, acolo trebuie umblat...nu asa dupa ureche...ca ASA SE DA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Da Catank iti dau dreptate cu analizele! Eu i-am facut lui L din alte cauze, cu diareea dupa lapte, apoi am aprofundat datorita alergiei etc... pe urma atatea internari, iar analize si constant Ca a fost mare!
Mie dr mi-a interzs clar sa-i mai dau vitamina D din septembrie si de cate ori am fost la control s-a repetat: "Sa nu-i dati Vigantol!!!" Anterior mi-a spus clar din mai pana in august oricum nu se da, e soare suficient!!!

Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ne-am intors si noi de la petrecere. Am culcat copiii si eu astept sa sune Daria sa o aduc de la alta petrecere. Vic mi-a facut febra si sotul a uitat vineri sticluta de nurofen la gradi.

Lavi sa folositi sanatosi cinema-ul de acasa!!! Cand veniti la noi?

Catank ce-mi plac activitatile tale cu Ioana. Cam asa eram si eu cand o aveam pe Daria. Acum...... Ilinca l-ar rupe bucati bucatele pe leul acela iar cartea cu puzle ar folosi-o doar ca sa traga cu ea la tintasi tinta ar fi capul meu, bineanteles.

Deea de ce nu incerci scutecele chilot? Sunt foarte potrivite pentru perioada asta de criza, plus ca sunt mai usor de folosit daca vreti sa invatati la olita/WC. Lasa fata in pace ce daca e slaba. Nu vezi ca problema mondiala e obezitatea?

Strumph sa stii ca-mi place tare mult de Nick al tau cum gandeste relativ la cresterea copiilor. Si in general cum este ca sot si tata , bravo lui si tie ca l-ai gasit si cucerit.

Ar trebui sa ma bag sa lucru ceva daca tot se arata noapte lunga dar n-am nici un chef. Saptamana viitoare iar vom avea maraton la lucru. Plec luni si nu stiu cand mai vin acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Deea te inteleg cu stresul cu mancarea, eu din aceeasi cauza nu o las pe L sa manance singura desi isi manifesta interesul , uneori se enerveaza, dar dupa ce ca mananca doar de 2 ori/zi ar fi culmea ca si mesele astea sa fie mai mult pe jos decat in gura!!!

Yasmi sint in asentimentul tau, de aceea nu-mi doresc decat ca bb sa manance bine si eventual sa doarma mai bine decat L (bineinteles in primul rand sa fie OK, sanatos!)

Somleac ingenios sotul tau; acum poveste (dau si eu din casa) cand era L mult mai mica, avea vreo 8-9-10 luni, faceam baie cu ea in cada, mai des eu, dar uneori si tati; era mare distractie pana intr-o seara cand il aud pe sot strigand ingrozit sa vin repede la baie, cand ajung in usa, speriata evident de tipetele lui imi zice: "Dezbraca-te si intra tu in cada ca a observat!!!" El desfigurat, eu uimita: "Ce? De ce?" L remarcase ceva plutind prin apa nu era vreo jucarie de-a ei si repede a intins mainile sa o apuce Si acum e timorat de acea intamplare






Happy Mom si S17+

Mergi la inceput