LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ina
deea, sincer mie mi se pare autoflagerare si fara cafea si fara zahar. Si mi se pare mai depresiva scoaterea celor doua in acelasi timp, sincer, si iti spune una, care a trait fara zahar 6 luni, dar nu fara cafea... repet o cafea buna, chiar mai tare, dimineatza nu face rau... e chiar sanatoasa. Deci putin si bun. Nu tone de ness, nu l de cafea. Si sa stii ca si eu am zis ca nu pot sa beau cafeaua fara zahar si acum nu-mi place cu. Poti sa-i pui un praf de scortisoara.
Auzi dar de masurat in inaltime pe Anna, ai masurat-o? Poate a crescut...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Soacra-mea foloseste ceva numit Orzo, cafea clar nu e. O fi "nechezolul" nostru de pe vremea lui Ceasca. La gust e cam asemanator...ma rog, fara cofeina. Eu beau rar cafea, de obicei daca face altul imi bag si eu nasul uneori, miroase frumos, insa eu sa imi fac din propriul chef, niciodata.

eu il als pe alex fara pampers in weekend, Deea, dar nu prea obtinem rezultate, adica face pe el si cand sesizeaza cere sa fie schimbat. Habar n-am ce sa fac.
Am la cresa o mamica prietena, trebuie sa isi dea copilul in toamna asta la gradinita (la noi la cresa accepta doar pana la 3 ani) si umbla ca nebuna saraca peste tot, pt ca nu i-l primesc fara pampers. Ma refer la astea de stat. Parca ma vad in locul ei la anul si ma apuca groaza.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ina stai calma ca va exista o solutie in final
uite antonia a inceput ce-i drept sa faca primul pipi la olita dimineata de cum se trezea si facea si caca inca de la 1 an si 6 luni
dar a renuntat definitiv la pampers la 3 ani si ceva
sunt insa copii
cum e nasica noastra
care la 2 ani facea la olita
si asta nu pentru ca ar fi invatat-o nasa mare prea mult ci pt ca se cerea ea
de asemenea mie nu-mi cerea antonia ca nu vorbea si automat nu stia sa zica
insa am si reversul fina de aici care a vorbit de la 1 an a scapat de pampers dupa antonia
sunt de o seama
si cu chinuieli
ca nu vroia ea
sa renunte
ca o concluzie eu cred ca fiecare copil face cand e pregatit sa faca
daca tu ai nervii ok si timp in week-end sa il lasi asa
e bine
daca nu usor ca va vorbi
si atunci va constientiza altfel totul
si plus la toamnaal tau va avea doi ani jumate
il dai direct la gradi?
ca si eu cu petra am aceeasi problema
petra nu face deloc la oala
si o cere
o pun si degeaba
a facut o singura data
ahahahha
o mai las
si in curand sunt sigura ca va face
pe antonia doua veri m-am chinuit sa o dezvat
doua veri mi-0a umplut curtea de kk
si degeaba
tot cand a vrut ea a renuntat
si a renuntat de tot
adica ei cand nu i-a mai trebuit pampers nu i-a mai trebuit nici noaptea nici ziua
si nu s-a scapat niciodata pe ea
aaaaaaaaa
si mai stiu cazuri de renuntari la pampers devreme
si tinut pe cel de noapte pana pe la 6-7 ani
de asta ce mai ziceti?
si asta pentru ca nu se putea controla copilul si saraca mama nu reusea sa se scoale in fiecare noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

cat despre noi mamicile din forum
eu zic ca fiecare se simte cum vrea aici
important e ca suntem unite
ca avem copilasii sanatosi
si ca ne impartasim una alta din viata celor mici si de ce nu si din viata celor mari
evident ca suntem personalitati diferite
si ca fiecare vede acest site diferit
ca e in functie de ce a avut nevoie fiecare
si de ce ii trebuie fiecaruia
ca daca nu ne trebuia deloc nu eram aici
eu ma voi repeta mereu ca m-a ajutat enorm
de aceea il consider nu numai eficient ci si ca o casa a prieteniei
dar e strict parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Neata!

azi e weekend si s-a dormit pana la 8 jumatate, deh...a stiut piscoata ca avem de recuperat ceva oboseala, in special daddy

in legatura cu subiectul olita, eu nu i-am cumparat inca nici olita, desi a inceput de vreo 2 saptamani sa spuna caca poo= romano engleza si duce mana la pampers si incepe sa traga putin de el, dar doar odata ... am zis ca zilele astea am sa ii cumpar olita sa vedem cum e si ce "succesuri" avem, dar de stresat stiu sigur ca n-am so stresez, asta pentru ca eu stau acasa, deci nu as putea compara situatia cu alte mamici nevoite sa mearga la munca si copilul la cresa, in situatia asta da, m-as stresa si eu, ma si vad toata nedormita de griji si super enervata de pisat pe mocheta din casa/parchet am intrebat de Nick acum sa vedem cum e aici si cica ii primeste si cu pampers, nimeni nu streseaza pe nimeni... deci pot s-o las cu pampers pana la anu eu sper sa renunte singura la pampers la fel cum a venit usor si natural si intarcarea, nu e 100% intarcata, dar pe acolo, ma suge numai o data pe zi, sau chiar deloc ...sper sa fie asa usor cum imi imaginez eu deci sfaturi nu am, mi-am dat si eu cu parerea si expus stric situatia noastra, dar Ina te inteleg cu stresul, precum am spus mai sus, as fi si eu la fel daca ar nu mi-ar primi copilul la gradi cu pampers

am alte 2 intrebari si sper sa nu supar iar pe careva

1. le mai dati la copilasi vit D? eu acum vreo 2 seri mi-am dat seama ca eu nu i-am mai dat nici o picatura de vit D de mult, adica de prin primavara trecuta si precum anul trecut aici a plouat mult si nu prea a fost soare... sper anul asta sa fie mai bun si mai uscat sa nu toarne cu galeata iar juma de an stiu ca se da numai in lunile care au R : oct, nov... dar eu acum abia mi-am dat seama ca nu i-am dat deloc nimic de aproape un an oi fi facut rau tare ?

2. copilasii vostri merg la baie cu tata/mama? eu avand fetita nu mi-am facut griji de mine ca deh, toata ziua acasa cu mine, trebuie sa o iau cu mine ca mi-e frica ca iese, cade pe scari, mai escaladeaza ceva... si nu pot sa o las in camera la ea sau in living si eu sa stau pe tron la baie la etaj linistita sta cu mine si imi cotrobaie prin toate dulapurile, se joaca cu ratustele si restul jucariilor, se piaptana , se spala pe dinti, adica imi fura periuta si se spala, ca de spalat o spal eu cu a ei sanatos ca nu ma las in baza ei. deic revenind, azi dimi am stat si m-am gandit ceva cand a intrat dup Nick la baie , el na ca dupa somn, sa faca si el un pp, eu am vrut sa o iau si s-o duc jos sa stea cu mine si ea nu nu, daddy daddy... el a spus s-o las ca ea se joaca la cada cu ratele si restul si nu vede ce face el ea daca imi aduc bine aminte a mai asistat pe daddy la baie la pp de cateva ori, dar doar la pp... deci intrebare intrebatoare : si ai vostri fac la fel ? ii lasati? e ok??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

tocmai in vara lui 2014 cred ca il dau, dar eu imi cam masor timpul in zile de concedii mai degraba decat an calendaristic. ce folos ca mai am un an daca la cresa nu ii ajuta sa invete la oala din comoditate.
pun sperantele si in soacra-mea pt ca va ramane si la ea vreo 2 saptamani dar...cam livide sperante. mi-a zis ceva de genul "pai daca imi murdareste covoarele ii pun la loc pampers" . Minunat.

Timp in weekend am, nervi incep sa nu mai am, dar sincer nu stiu cum altfel sa fac. Posibil sa o las balta sa reincerc direct in mai pentru ca din cate vad, a regresat. Nu mai zice cand face ci dupa, se supara daca e pus pe oala - inainte il amuza. Si Nu ii pasa absolut deloc ca e ud sau murdar.

Cat despre forum, exact, avem pareri si raportari diferite fata de odiseea asta si nu e absolut deloc gresit sa admitem. Faza cu simpatiile cred ca a fost inteleasa putin gresit, daca zici ca ti-e draga una, nu inseamna ca ti-s antipatice restul de 48. Eu de exemplu am mai multe pe care le simpatizez dar pur si simplu la Somleac raman mereu cu gura cascata. Cand dau sa ma vaiet de una bucata copil, ma uit la Somleac cu bucatile ei multe si simpatice si inchid gura la loc . Plus sfaturile pertinente, plus harnicia, energia, etc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si sa raspund , strumph - vedeti, azi sunt activa, o fi pentru ca vine ziua mea lol (glumesc, serios)
1. Dau vit D sub forma de tablete VIgantoletten dizolvate in laptele de dimineata. Al meu are carenta cica. Deja al 4lea medic care il vede la control de rutina da cu ochii de coaste si intreaba "da ii mai dati Vigantol? e cam rahitic" Adevarul e ca are o burtica cam bombata si coastele tind sa se evazeze. deci eu am reinceput sa dau. Imi pare foarte rau ca am intrerupt de altfel.

2. mai merge si cu mine. ta-su e foarte pudic si nu il lasa. sau ramane pe afara. noi nu avem scari, etc, nu avem de unde pica si e ok sa stea singur prin casa vreo 10 minute etc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

si sa nu uitam ca acest site ajuta foarte multe cazuri umanitare
ceea ce e cel mai important


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

a mea vine cu mine la baie, nu ar admite sa stea fara mine.., ta-su nu o lasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Ina, asta voiam sa te intreb, daca tu vrei si il lasi fara pampers in weekend dar la cresa in timpul sapt nu se chinuie nimeni sa il puna pe oala si sa il schimbe, oare ce o gandi Alex? nu e bulversat ? intreb serios acu, nu fac misto... ti se pare ok? eu una sa fiu in situatia ta daca zici ca abia la anul la gradi, l-as mai lasa, cred ca ai mari sanse ca la vara sa renunte singur si precum in ro e mulat vara, daca pot zice asa, cel putin incepe caldura din aprilie si tien pana in oct ... poate i-o fi prea cald la pampers si renunta singur ?

Mergi la inceput