LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Superr!!!! Ceva preturi?


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



zborul 350 lire si hotelul 850 lire dar precum Englezia nu are mare calda proprie, are mare dar e rece gheata chiar si in iulie/august... trebuie sa zburam la mare distanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Am citit ca te doare capul dar cred ca am gresit adresa, Delia era cu duterea de cap nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

Am citit ca te doare capul dar cred ca am gresit adresa, Delia era cu duterea de cap nu?

mami de Alexandra Mirela

m-a durut si mult timp si enervant, multumesc mult de intrebare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Mary, da ce faci? vad ca ai mai trecut pe la noi, acum ca ai laptop nou eu azi de dimi cand am facut lista cu descrierile te sarisi, nu stiu cum de uitasem de tine, cred ca din cuaza inactivitatii tale din ultima vreme si sa stii ca de cate ori am fost in Bucovina am vrut sa trec pe la tine sa va vad, dar odata nu mai aveam baterie la telefon si odata era tarziu si ne grabeam spre casa poate pe la toamna daca mai ajung in Ro ce mai face chiscoasa?? cu cine sta cand esti tu la munca? mama sau soacra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

opa strumph ce frumos in mallorca
superbbbbbbbb


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Offf la ce a dus un simplu gand spus ”cu voce tare„ . Nu am vrut sa se ajunga aici si in nici un caz sa ne suparam una pe alta. Nu am intrebat care sunt preferintele vostre sau altceva ci doar ...bla,bla, bla, nu mai are rost ca deja m-am necajit rau cand am vazut ce a putut iesii din vina mea. Imi cer scuze !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

HeEeyyy alina!! Dar ce a iesit mami?? Cne este suparat aici??? Nu a fost vina ta...te rog!!! Tu doar mi ai dat ideea
Hai sa fim seriosi.....a fost doar un alt subiect de vorba, care a prins bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

cand eram intr-a 3a primara ni s-a dat o compunere fix cu aceasta tema: Care sunt prietenii vostri cei mai buni din clasa. Si cu aceleasi rezultate, dar mai dramatice, avand in vedere varsta si faptul ca a trebuit sa ne citim compunerile in viata reala, in clasa.

Eu nu scriu mult pe aici dar va citesc totusi. Recunosc ca pentru mine niciodata nu s-a produs clicul ala cu odiseea, sa devin un fel de sora virtuala, etc, cum ati legat unele dintre voi prietenii stranse. Asa, si? Ar trebui sa ma ingrijorez sau sa ma simt vinovata? Nu cred, si nici voi de asemenea.
?
Asta e, vin din cand in cand, citesc din urma ultimul capitol, mai pun o intrebare, mai incerc sa raspund altora daca stiu, apoi ma car iar.
Mie nu mi-au placut condicile niciodata

Oricine are preferinte, sa negi ca le ai sau sa iti fie teama sa le spui e prea de tot. Anyways, long story short, favorita mea cred ca e Somleac. O admir pentru numarul de copii, pentru veselie si pofta de viata, pentru felul in care isi traieste zilele, pentru credinta ei.

Eu sunt ceva mai zgarcita cu amanuntele legate strict de viata mea reala - unde stau, unde imi duc copilul la joaca, unde lucrez etc, pentru ca nu stiu cine citeste. Daca odiseea ar fi privata, poate as fi mai relaxata si eu.

Pe mine ca cititor si contribuitor ocazional la "odisee", aceasta sectiune de forum ma ajuta sa ma linistesc. Vin aici si vad ca inca minim 20 de copii au exact aceleasi manifestari cu Alexandru al meu, ca 20 si ceva de mame intampina aceleasi greutati sau temeri sau bucurii si ma calmez. Nu am copii mai mari sa pot compara asa ca habar nu a daca e normal sau nu, daca e devreme sau tarziu si ajuta sa citesc cand povestiti. In rest in dileme mamicesti am inceput sa evit sa ma mai bag chiar si pe restul forumului sau pe grupurile de Facebook, pentru ca parerile se schimba in ani dar oamenii pot fi jigniti in secunde. Ce credeam eu despre copii acum 5 ani s-a schimbat total cand am nascut si inca se schimba pe parcurs.





De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si ca sa revin la ale mele, noi incercam in weekend si seara cand vine de la cresa sa stam fara scutec. Rezultatul e ca face peste tot dar semnaleaza imediat DUPA, sa vin sa il schimb. Pe oala / WC n-ar face nici taiat.
Stam si cate 20j de minute, ii tin de urat, vorbim, carticele, etc, dar de produs nimic. Imediat ce il dau jos in schimb, fleosc, placintica.

Of.

E cam greu cu noi astea care lucram 8 ore pe zi (de fapt vreo 9-10 ca nu te teleportezi direct in birou sau la cresa sau acasa iar pauza de masa e obligatorie de cele mai multe ori,)pentru ca practic nu avem un an de invatat la olita ci vreo maxim 3 concedii a cateva zile. Asta de Pasti, ala din vara cand plecam la mare si sper ca nu pisorceste toata camera de hotel...ala din iarna cand va fi iar cam frig, apoi inca 2 concedii a cateva zile in vara si sanatate, inscrierea la gradinita.
Conditionata de pampers. Deci nu prea merge cu "lasa, mai ai un an"...mai am maxim 25 de zile impartite in concedii pe durata unui an.

Incerc sa fiu calma si imi tot repet in minte ca seninatatea cu care lasa cacacei si balti in urma nu are legatura cu vreo rau vointa sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu e mic si habar nu are.

Dar recunosc ca imi vine plang de ciuda uneori. Sper sa ne iasa. Mai povestiti si voi cu olita. Desi vad ca deja multe dintre voi ati ajuns haha, inaintea noastra in ani lumina.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neatza!!!
super tare Ina..zici tu ca treci mai rar da si cand le dai..le dai in stil propriu...
a, si pe mine ma ''ung multe la suflet '' legat de ce zici tu cu cei 20 de prunci si 20 de mamici././.....
si am mai trecut si printr-o alta experienta cu un alt copil.... experimentata asa cum sunt...copii sunt total diferiti si nu prea pot sa aplic deva de la S la A....

ca tot vb de olita..off si noua cred ca ne-a sunat cesul sa zic asa..dar pe mine nu prea ma tin nervisorii....adica cum ne trezim cere pishu..olita e in dormitor..dam drumu la desene si de cele mai multe ori prindem un pishu....apoi mai urmau si alte cereri pe la parter..dar erau mai mult dupa ce facea....
cum ziceam de vreo 2 zile se duce singura-n baie se inchide si o prind ca se dezbraca scoate si pampersul..bine eu ma duc repede dupa ea si o gasesc de cele mai multe ori la faza dres..si ea incepe sa ceara pp kk...dar dupa ce o urc pe wc nu mai face..si dai cu joaca ...cu cantecele si povesti...si nimic..iar ne imbracam....da ce imbracat cu circul de pe lume....nu mai zic ca in astea 2 zile am zis hai sa nu-i mai pun pampi ca poate o prind si face...da de unde ca se scapa pea ea..de pampi zice ca o doare sau trage si zice arshiii...clar nu-i mai suporta ca nu are nici un semn de roseata pe ea..daca ar deranja-o....
eu ma enervez ca pisham hainele si tot astep sa se mai incalzeasca...cum se incalzeste clar o trec la chiloti si punct, ca imi e tare greu sa ii mai pun..aserara cu forta i-am pus si se rotea in toate partile de-i trosnea si coloana....m simt aiurea rau ,caci copilul imi cere fara pampi..da nici sa o las fara nu imi vine...

am avut acum vreo 2 vineri..as putea spune vinerea noastra neagra....ca a facut kk de 2 ori la reductor....mi-a cerut calma a tinut pana am dezbracat-o si a facut ff repede....asa de frumos a fost..ca la carte.....


Delia ar fi ideal o cafeluta ..dar gata vreau fara..la mine nu merge decat cu zh..asa ca elimin 2 dintr-o lovitura..sper sa ma tina...mai ales ca ajunsesem la 4nesuri pe zi..si cafea nu mai zic ca o facem mai slaba dar beam peste 500ml...la protv a zis un psiholog ,ca cine bea multa cafea de depresiv....asa ca....

Yasmi daca ai pe cineva in germania eu zic ca e de uitat pe mobile....chiar daca e mai veche de 3-4 ani..ei au masini bune..bine intretinute..km putini si reali...cu revizii la zi..pai iti da neamtul o carte a masinii de te uimeste cate revizii are si totul schimbat la timp

fetele sunt supi..aseara cand am vazut-o pe A la dus mi s-a parut ca s-a tras de tot...a ramas asa lunguta si slaba..off...nu mai manca bine de loc...si eu m-am cam culcat pe o ureche..dar asa ma secau crizele ei ,facute la masa, decand a vrut sa mancea ea singura..si asta cam de vreo luna...moama pai cand ma vede ca ma apropii si eu cu o lingurita o apuca....am zis hai sa o las pe ea ..cat manca manca ,dar iata ca se vede..si nu mai are stare la masa..nu mai are rabdare..la ea e un fel de testat alibitati..adica tot m esteca-n ciorba..tot aranjeaza castronul ...tot tot..se fataie...ia cateva lingurite si sare-n sus ca un arc..GATA.....ieri dimi a mancat ca-n gara..urcata pe scaun la blat...si ff putin..la pranz nici juma de castronul de ciorba ca v-am zis nu are rabdare...iar de seara ..ceva chifla cand a venit sotul acas...apoi a umblat la sertarul cu paine si a mai ciupit dintr-un baton....si cand am zis de papa pe la 18 a si venit fuga la frigider ..dar nu am putut sa ma intele cu ea ca a vrut rosie si castravete....apoi lapte pe la 9..pofta de mancare are ..dar nu stiu cum s-o fac sa mance mai mult si linistita cum erau odata mesele noastre

Mergi la inceput