Intrebare

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

XIO, ai spus"dar cu toate astea el e cu tine, nu cu alta care are sanii mai mari sau fundul mai ferm sau ochii mai verzi" Pai ASTA E! Sunt milioane de femei mai grozave ca mine, clar, si barbati mai frumosi ca el, si poate chiar comentam impreuna despre ei cand ii vedem pe strada sau la televizor, dar E CU MINE, NU CU EA, la fel si eu. Sa admiri e una. Sa ai chiar si o fantezie e una. Sa faci sex cu alta femeie sau sa fii interesat la modul serios s-o faci (daca sotia accepta) este peste puterea mea de pricepere.
Asta sunt eu, mai limitata, na!
"Tu daca ti-ai vedea sotul flirtand cu alta femeie cred ca ai innebuni si te.ai gandi imediat ca va despartiti sau ca o place mai mult" N-as innebuni, sunt mai puternica de-atat, dar clar mi-as face griji si m-ar rani adanc. Iar o partenera care nu simte asta...imi pare rau, dar e un gen de iubire care, repet, ma depaseste.
Pe bune, chiar admiri femeia care se simte suficent de "sigura" pe relatie incat sa accepte asta? Chiar iubeste un barbat care imparte o asemenea intimitate cu alta femeie in fata sotiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Rall...no comment! In afara totusi de faptul ca n-o fi anormal sau mai stiu eu ce, dar ma gandesc ca pacatos este, conform bibliei, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Xio, Ioachim a cerut pareri si fiecare i-a spus cum a stiut. Nu a pus nimeni etichetari, in afara, tocmai, de tine si de rall, cum ca cei adepti ai iubirii in doar 2 sint niste saracuti ,
neinteligenti si neevoluati si cu bascute pe nu stiu care ureche. Asa cum gasesti tu "naucitoare" parerile contra, asa le gasesc si eu pe ale tale, de ex. Nu vad ce e naucitor daca nu am "admiratie", ca tine, uite-asa, n-am , de unde s-o scot? pt cei care se iubesc in "2,3 19" cum ai zis, nici pt tot felul de oameni tot pomeniti si intilniti de tine si de care tot citesc pe la diverse subiecte (ca ma si intreb oare chiar asa o fi mediul medical?) de genul "revigorati" dupa ce si-au inselat partenera, adulterini, aventurieri, nu-i consider "speciali" asa cum ii consideri tu. Si daca am dreptul sa-mi spun opinia mea lui Ioachim, nu vad de ce m-ai impiedica tu.

Asa ca lasa oamenii in pace sa scrie fiecare dupa conceptia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Katia, cand am spus saracuti 'citam' un articol citit in trecut si ma refeream la mine. Imi cer scuze daca s-a inteles altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu am intreb cate de mult timp liber sa ai, sau cat de plictisit de viata poti sa fii de ajungi sa nu ti mai ajunga sotia ta si sa vrei in 3 in 4 in grupuri ?? Dar, desigur , eu sunt "neevoluata",nu sunt deschisa la minte, nu ma bagati in seama. ( ca asa suntem etichetate in ziua de azi , noi astea care inca mai tinem la notiunea de familie in sens ortodox ca sa spun asa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Sa spun si eu -

Nu va mai certati!

Nu cred ca nimeni nu e inapoiat sau mai de admirat - cei care accepta si cei care nu accepta.

Mie nu cred ca mi-ar placea atata timp cat tin la el. Daca ar fi pt. fun, nu cred ca as spune nu. Dar fiind sentimente la mijloc, m-ar durea

E o alegere individuala.

Lady - ai dreptate, ce ma sperie putin este faptul ca propunerea a aparut numai dupa 6 luni. Asta imi naste dubii daca se va plictisi de mine sau daca nu il multumesc destul pe planul asta.

Nu sunt de acord ca asta inseamna ca nu ma place la modul real - v-am spus ca in rest ma inteleg super cu el. Asta nu inseamna ca deja ne gandim la casatorie, dar eu gandesc ca el, dupa 6 luni nu pot inca sa ma leg de el pt viata.

Exsista multe conceptii despre dragoste --- spre exemplu, multi ar putea sa spuna ca nu il plac, avand in vedere ca eu muncesc de felul meu 14-15 ore pe zi, + uneori in weekend. Si ca nu ii dedic timp, ca nu ii gatesc, ca nu..., ca nu .....

Dar asta nu inseamna ca nu tin la el foarte mult.

Lady - nu stiu daca el a mai facut asta. Dar e posibil, sa stii....si in rest, e destul de experimentat. Eu, mai putin.

Re la faptul ca nu ar fi gentleman, cred ca nu ar fi fost gentleman, daca m-ar fi presat cu asta saptamanal. Pe cand el a adus vorba de 2 ori, si atat.

Nu a insistat daca a vazut ca nu am cuplat si am lasat-o in incertitudine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Xio, Ioachim a cerut pareri si fiecare i-a spus cum a stiut. Nu a pus nimeni etichetari, in afara, tocmai, de tine si de rall, cum ca cei adepti ai iubirii in doar 2 sint niste saracuti ,
neinteligenti si neevoluati si cu bascute pe nu stiu care ureche. Asa cum gasesti tu "naucitoare" parerile contra, asa le gasesc si eu pe ale tale, de ex. Nu vad ce e naucitor daca nu am "admiratie", ca tine, uite-asa, n-am , de unde s-o scot? pt cei care se iubesc in "2,3 19" cum ai zis, nici pt tot felul de oameni tot pomeniti si intilniti de tine si de care tot citesc pe la diverse subiecte (ca ma si intreb oare chiar asa o fi mediul medical?) de genul "revigorati" dupa ce si-au inselat partenera, adulterini, aventurieri, nu-i consider "speciali" asa cum ii consideri tu. Si daca am dreptul sa-mi spun opinia mea lui Ioachim, nu vad de ce m-ai impiedica tu.

Asa ca lasa oamenii in pace sa scrie fiecare dupa conceptia lui.

http://pentru-raisa.blogspot.com



Katia, hai pe bune
Eu nu am spus ca trebuie sa aveti admiratie pt oamenii care practica asa ceva, am spus ca nu trebuie sa afirmati ca un barbat care face asta:
-nu isi iubeste sotia
-nu este un gentleman
-nu considera relatia una serioasa

Aceste etichetari au fost puse relatiei lui Ioachim si partenerului lui ioachim de cateva pers (si spun cateva pers pt ca nu tin minte cine).
Eu am scris doar ca trebuie sa fim mai empatici inainte sa judecam, si ca uite, eu nu practic asa ceva dar nici nu le dau in cap celor care o fac si nici nu le spun ca 'baai, relatia ta e o mascarada, de fapt nu o iubesti pe sotia ta si te mai si dai un domn cand de fapt nu esti'.
Ca eu admir sau nu e una, ca nu judec este ideea.


Nu te impiedc eu, ar trebui sa te impiedice EMPATIA. Tie nu ti-ar conveni sa iti spun cineva care fac sex in 3 ca sotul tau de fapt sufera saracu' in relatia cu tine care e constipata si care de fapt nu mai e dragoste, e o inchisoare, ca uite, la asa ganduri daca ar vrea omul sa iti propuna ceva ar stii raspunsul si asa se abtine.
Adica fantezii de-astea intregi in care ramai uimit nu ca cinev nu iti impartaseste ideea, dar ca cineva chiar iti spun daca sotul tau te iubeste, daca e satisfacut in pat, daca aveti o relatie serioasa sau daca e doar o bascalie toata casnicia.
Eeee??
Ti-ar place?

Asta cu adulterul vad ca nu ai inteles-o, nu am spus ca ii admir, am spus ca e cu totul altceva. ;)
In ce medii ma invart? In de-alea porcoase, evident.
Unde am facut eu pe cineva neinteligent, deci prost, sau neevoluat?
Cu bascutele era un exemplu. Daca sunt bruneta nu voi spune ca toate blondele sunt proaste. mai am si altele daca nu iti plac astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Katia, hai pe bune
Eu nu am spus ca trebuie sa aveti admiratie pt oamenii care practica asa ceva, am spus ca nu trebuie sa afirmati ca un barbat care face asta:
-nu isi iubeste sotia
-nu este un gentleman
-nu considera relatia una serioasa





Uite XIO, cu toate ca hotarasem sa nu intervin in acest subiect tu dandu-mi mingea la voleu pot sa adaug ca avand una sau chiar toate cele 3 posibile calitati de mai sus se poate ca un barbat care face asta, sa se confrunte cu disfunctii sexuale si sa caute din disperare solutii!
Asa ca Ioachim cauta sau nu altul mai potrivit daca pt. tine conteaza unele sau altele dintre caracteristicile enuntate de mine si de XIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Xio, dar de ce sa nu se poata crede ca un partener care doreste sex in grup nu-si iubeste partenera? Tu de unde esti sigura ca si-o iubeste? N-avem de unde sti si, daca am fost invitati la pareri, de oricare ar fi, ni le-am spus.

Si, ca sa n-o mai lungim, ca nu vreau sa ma lansez in discutii teoretice, eu despre sexul in 3 sau citi vrei cred ca, atita vreme cit am fost creati perfect capabli sa ne satisfacem in 2, inseamna ca ar tb sa fie suficient. Restul, eu una consider ca sint doar relatii oarecum patologice, sex de dragul sexului, teluric si visceral, din ce faci, din aia ai mai vrea, ca la droguri, deci eu una in relatii din astea de grup vad dependenta de sex, oameni dependenti si atit.

Nu vad unde e frumusetea, nici iubirea. Libertatea nici atit, doar inlantiurea, robia. Placere da, excese, extazuri fizice, poate manipulari, cine stie, dar n-am de ce sa le consider superioare relatiilor sexuale dintre doar doi. E parerea mea si n-ai de ce sa-mi ceri sa fiu empatica.

Asta a fost o discutie la modul gen, nu se aplica la Ioachim, careia i-am zis strict parerea la cazul ei la pagina respectiva.


Si cam atit cu sexul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Xio, dar de ce sa nu se poata crede ca un partener care doreste sex in grup nu-si iubeste partenera? Tu de unde esti sigura ca si-o iubeste? N-avem de unde sti si, daca am fost invitati la pareri, de oricare ar fi, ni le-am spus.

Si, ca sa n-o mai lungim, ca nu vreau sa ma lansez in discutii teoretice, eu despre sexul in 3 sau citi vrei cred ca, atita vreme cit am fost creati perfect capabli sa ne satisfacem in 2, inseamna ca ar tb sa fie suficient. Restul, eu una consider ca sint doar relatii oarecum patologice, sex de dragul sexului, teluric si visceral, din ce faci, din aia ai mai vrea, ca la droguri, deci eu una in relatii din astea de grup vad dependenta de sex, oameni dependenti si atit.

Nu vad unde e frumusetea, nici iubirea. Libertatea nici atit, doar inlantiurea, robia. Placere da, excese, extazuri fizice, poate manipulari, cine stie, dar n-am de ce sa le consider superioare relatiilor sexuale dintre doar doi. E parerea mea si n-ai de ce sa-mi ceri sa fiu empatica.

Asta a fost o discutie la modul gen, nu se aplica la Ioachim, careia i-am zis strict parerea la cazul ei la pagina respectiva.


Si cam atit cu sexul.

http://pentru-raisa.blogspot.com


Katya, pai tocmai ca nu stim, niciunul dintre noi nu poate spune cu certitudine ca daca partenerul ii propune lui Ioachim sex in grup o iubeste sau n-o iubeste. Adica de unde si pana cand (vorba cuiva) sa tragem plini de convingere si siguranta asa niste concluzii - ca nu o iubeste, ca nu e gentleman, ca e ceva patologic (!!) - fara sa cunoastem mai nimic, decat trei randuri scrise de cineva pe forum?

Una e sa spui ca ideea de sex in 3 nu-ti place, si cu totul altceva e sa spui ca cei care au astfel de fantezii sunt asa si pe dincolo. Pe mine una nu ma atrage deloc, dar absolut deloc, ideea de sex in trei, cu alte femei sau mai stiu eu cum, si nu cred ca mi-ar pica bine daca iubitul mi-ar propune asa ceva (nu cred ca mai sunt sanse, dupa 7 ani de relatie... sper sa nu-l apuce vreo nebuneala dupa atata timp ), dar totusi nu sunt asa de sigura ca oamenii care au astfel de fantezii nu-si iubesc partenera si sunt niste badarani si niste dependenti.

Cine suntem noi sa punem etichete, sa judecam si sa condamnam cu aplomb persoane diferite, care gandesc diferit si au obiceiuri si fantezii diferite de ale noastre?! Sunt patologici si dependenti de sex doar pentru ca nu vad lucrurile ca noi?

Si nicio relatie sau fantezie sexuala nu e superioara sau inferioara alteia (discutam aici despre relatii consimtite intre adulti, sa fie clar), atata timp cat oamenii sunt impacati cu vietile si alegerile lor e ok.

Adica acum omul asta, pe care nimeni de-aici nu-l cunoaste catusi de putin, a fost facut in fel si chip, etichetat si blamat doar pentru ca a pus o intrebare, sau a facut o propunere. S-a mers de la patologic la pacat, si chiar s-a intrebat cu indignare cum de se pot discuta astfel de lucruri aici. De parca daca discutia ti se pare aiurea nu poti trece mai departe...

Ma intreb de unde o veni "instinctul" asta sa judecam si sa ne bagam nasurile si judecatile mai mult decat e cazul in vietile si paturile altora, si de unde siguranta ca detinem monopolul "normalitatii" astfel incat sa hotaram cine e "pe langa".

Mergi la inceput