Cum sa procedez?

Cum sa procedez? | Autor: elena2122

Link direct la acest mesaj

Buna,

De curand am primit un telefon de la un fost cu care nu am mai discutat de 15 ani sa-mi spuna ca s-a mai gandit la mine si ca totodata ar vrea sa ne intalnim. Acum 15 ani am avut mai mult o relatie platonica, adica nu am facut dragoste cu el. Intre timp fiecare s-a casatorit si avem la randul nostru copii. Totusi nu imi este clar ce vrea acum. Sa reluam relatia de unde a ramas, sa fim amici? Eu as vrea sa ma intalnesc cu cu el sa-i spun ca vreau sa lasam lucrurile asa cum sunt acum, si sa ma lamuresc totodata in legatura cu asteptarile lui. Voi ce parere aveti? Cum ar trebui procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna!
Eu daca as fi in locul tau(din ce am dedus din mesajul tau tu nu ai vrea sa ai vreo tangenta cu el,vrei sa lase lucrurile asa cum sunt deci,fara sa faci amicitie cu el,fara sa ai/reiei o relatie cu el-sa imi spui daca ma insel)nici macar nu m-ar interesa sa aflu 'asteptarile' lui.I-as spune clar ca nu ma intereseaza si ca nu am nici o intentie sa reinnod vreo legatura de orice natura cu el.
Daca ar insista,i-as spune sotului si implicit,sotiei fostului.

Daca in schimb iti doresti sa mai vorbiti din cand in cand,sa mai depanati amintiri,sa legati totusi o relatie de prietenie,cred ca cel mai fair ar fi sa le spuneti si partenerilor vostri,ba chiar sa va intalniti cu totii(daca ei nu au nimic impotriva).

Oricum,eu as fi spus sotului despre telefonul primit si l-as fi intrebat daca e de acord sa ma intalnesc/ne intalnim cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Nu stiu de ce, dar subiectul asta mi se pare "subiect fantoma"sau troll, acela in care se scriu n-spe pagini se dezbate subiectul pe fata/dos/muchie si de fapt a fost aruncat asa sa se creeze ambuscada parerilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai spune-i sa vina cu sotia lui si cu copiii lor, tu cu sotul si cu copiii vostri, iesiti la un suc pizza etc va revedeti dupa atata timp faceti cunostinta fiecare cu fiecare copiii se joaca unii cu altii si uite asa rezolvati cu succes dilema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cum ar trebui procedat? Simplu, ii spui ca nu ai timpul necesar sa te intalnesti cu fiecare individ care mai are cate o fantezie cu tine dupa cativa zeci de ani de tacere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Nu stiu de ce, dar am o vaga senzatie ca fiecare dintrre voi a ramas cu un fel de reminiscenta a ceea ce a fost candva... Spui ca vrei sa te intalnesti cu el ca sa ii spui sa lasati lucrurile asa cum sunt... Dar ce te opreste sa faci asta la telefon??? Cumva, intr-un fel subconstient, cred ca e mai mult de atat. Nu te acuza nimeni de nimic, numai ca eu am sentimentul ca e vorba de un fel de atractie a trecutului, pe care multi dintre noi o experimentam la un moment dat... Poate ca si fostul tau iubit trece prin asa ceva si de asta s-a gandit sa te sune....iar reactia ta arata ca esti la un pas de a te lasa coplesita de trecut... Daca e vorba doar de a pastra o relatie de amicitie, atunci cred ca marius are dreptate... Uneori chestiile astea sunt amuzante...va amintiti de vremurile tineretii... Dar daca e vorba de o intalnire intre tine si el, atunci lucrurile se complica fara sens.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

A... si inca ceva... nu stiu de ce, dar mi se pare ca de fapt vrei sa te lamuresti nu doar in legatura cu asteptarile lui, ci si cu ceea ce simti tu... Daca gresesc, scuze anticipate!

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena2122

Buna,

De curand am primit un telefon de la un fost cu care nu am mai discutat de 15 ani sa-mi spuna ca s-a mai gandit la mine si ca totodata ar vrea sa ne intalnim. Acum 15 ani am avut mai mult o relatie platonica, adica nu am facut dragoste cu el. Intre timp fiecare s-a casatorit si avem la randul nostru copii. Totusi nu imi este clar ce vrea acum. Sa reluam relatia de unde a ramas, sa fim amici? Eu as vrea sa ma intalnesc cu cu el sa-i spun ca vreau sa lasam lucrurile asa cum sunt acum, si sa ma lamuresc totodata in legatura cu asteptarile lui. Voi ce parere aveti? Cum ar trebui procedat?


Pai daca vtrei doar sa-i spui ca doresti sa lasi lucrurile asa cum sunt, cred ca asta o poti face si la telefon, nu e musai sa te intalnesti cu el. Doar daca vrei tu musai sa va intalniti....

Dar eu nu am inteles in ce consta dilema ta. Cum ar trebui procedat..... ca sa ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Da la telefon tu ce i-ai spus? Ca esti deacord sa va intilniti si acuma nu stii ce sa faci? Eu i-as fi spus din prima ca n-am timp de intilniri, dar ca ii multumesc ca s-a gindit la mine. Seara i-as fi spus sotului ce mi s-a intimplat. Oricum, ultimul lucru care l-as fi facut, ar fi fost sa deschid un subiect pe tema respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Da la telefon tu ce i-ai spus? Ca esti deacord sa va intilniti si acuma nu stii ce sa faci? Eu i-as fi spus din prima ca n-am timp de intilniri, dar ca ii multumesc ca s-a gindit la mine. Seara i-as fi spus sotului ce mi s-a intimplat. Oricum, ultimul lucru care l-as fi facut, ar fi fost sa deschid un subiect pe tema respectiva.


Nu cred ca elena2122 trebuie "pusa la zid" pentru ca a deschis un subiect pe tema asta... Poate ca fata chiar are o dilema... se mai intampla... Iar chestia cu "i-as fi spus ca n+am timp, dar ca ii multumesc..." si dupa aia "seara, i-as fi spus sotului..." mi se pare un pic fortata... Ca si cum bagam repede totul sub pres, nu care cumva sa ne apuce cine stie ce idee. Reglam totul la suprafata frumos, ca in interior nu mai conteaza... cam asa suna.Sa nu uitam totusi ca e vorba de o fosta iubire... platonica... deci, probabil, o poveste care la vremea ei o fi marcat existenta elenei...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena2122

Buna,

De curand am primit un telefon de la un fost cu care nu am mai discutat de 15 ani sa-mi spuna ca s-a mai gandit la mine si ca totodata ar vrea sa ne intalnim. Acum 15 ani am avut mai mult o relatie platonica, adica nu am facut dragoste cu el. Intre timp fiecare s-a casatorit si avem la randul nostru copii. Totusi nu imi este clar ce vrea acum. Sa reluam relatia de unde a ramas, sa fim amici? Eu as vrea sa ma intalnesc cu cu el sa-i spun ca vreau sa lasam lucrurile asa cum sunt acum, si sa ma lamuresc totodata in legatura cu asteptarile lui. Voi ce parere aveti? Cum ar trebui procedat?


eu vreau sa stiu ce ai raspuns tu la telefon atunci cand ti-a spus ca ar vrea sa va intalniti. ca de reluat o relatie de amici nu e cazul pentru ca o astfel de relatie nu se termina niciodata.

p.s. pentru mine amici inseamna prieteni, ca ai specificat ca ai avut o relatie platonica.

Mergi la inceput