Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

http://www.sensiblu.com/?page=search&searchword=saculet hranire&ItemId=7474141
Saculetul de hranire vad ca e mai ieftin la SensiBlue decat in supermarchet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Eu sunt cam obosita asa ca pus somnul pe primul plan

Iuli , cu placere data viitoare, trimite-mi nr de tel sa vb pls pup

Ada eu tineam apa in termos la temp mai caldutza si o st cu apa fiarta racita separat si lp pus in masuratoarea din aia speciala si la mom x puneam rpd lp si apa din termos , o mai potriveam daca era cazul

Fleur cand vii la Bucu trebuie sa stai cate o zi la fiecare ca sa nu ne suparam

Va puuuup pe toate si pe fiecare

Andrrea nu ai mai scris nimicutza

A, vineri merg la Antipa daca mai vrea cineva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ioana, tinem pumnii. Abia asteptam sa ne povestesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

seara buna, mamici si pitici!
Ilenutza, v-am mai citit, m-am mai inspirat la diverse lucruri, dar nu prea gasesc ragaz de scris.
M-am mai apucat intr-o seara si parca mi se amestecau ideile in cap si nu spuneam nimic concret asa ca am renuntat. Copilul meu nu mai are stare o secunda, cand e in pat se rostogoleste pe toate partile si se taraste ca rama, tragand ca magnetul spe margine, iar in patut se ridica in picioare sustinut de margini si vocifereaza ca nu ajunge la diverse chestii pe care le vede el interesante. Bine ca am descoperit la timp smecheria cu ridicatul in picioare si i-am dat patutul pe nivelul de jos. E foarte activ si consuma mult timp si energie. Plus ca mi-am mai luat si niste traduceri de lucrat ca deh...sa mai fac ssi eu un ban.
In rest...avem si noi 2 dintisori de vreo 2 sapt! Am facut vaccinul la vreo 6 luni si jumatate, avea 7 kg si 70 cm, cam slabut, cred ca si pentru ca nu sta locului. De cand a inceput sa fie asa zvapaiat ia f putin in greutate. M-am hotarat sa merg la un medic pt ca vomita in continuare cand se agita si nu mi se mai pare normal. Pediatra mi-a tot zis ca dupa diversificare, dupa ce sta in fund o sa dispara probl asta, dar diversif am inceput de mult, in funduletz se aseaza singur chiar daca se mai dezechilibreaza, deci nu mai inteleg care e cauza.
De papat, laptic, piure de legume, carne de pui, fructe, cereale, branzica mai rar ca nu se inteleg prea bine. O sa-i dau galbenus si ficatel in curand, ca supliment de fier nu mi-a dat dr, desi multi copii am vazut ca iau. Nu mai stiu ce sa-i dau sa manance, ce combinatii sa mai fac, sa nu se plictiseasca.
Va las, probabil ca am insirat niste idei aiurea, sper sa intelegeti ceva. Aaaaa si nu v-am zis ce activitate noua am la orele astea: un joc pe facebook ma tine treaza si ma relaxeaza. Apropo eu sunt pe fb Andreea Georgiana Dobrica, pt cele care aveti conturi.
Va pupacesc, sa aveti noapte usoara si somn bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Vera, multumim de capitol, ai devenit experta!

Noi am fost pe la cumparaturi. In I rand la farmacie sa-i iau crema de fata lui Eric, mi-a recomandat farmacistul Glaxal Base dar drept sa va spun, miroase oribil, a inceput sa planga bebe cand l-am dat . A 2 a pe lista era Aveeno, speciala pt bebei, trebuia sa-i iau din asta.
Am mai luat cate ceva de papa, fructe ca nu mai aveam nimic, branzeturi pentru bebe.
Azi i-am introdus iaurtul, a fost foarte apreciat, asa cum banuiam, e un fan absolut lactate si fructe. A, i-am mai luat si doua pungute cu piure de fructe si legume, care se storc si au o gura ca de tub asa. Am incercat unul cu pere-fasole verde-mango (auziti combinatie...) si i-a placut. E si asta o metoda de a-l face sa inghita niste legume.

Ina, cred ca nu ti-e usor cu doi copii si serviciu. Eu una nu as uita sa o sun pe femeia la curatenie, asta-i clar .

Ile, s-a retinut !

Ioana, bafta maine, sa ne povestesti ce si cum.

Viairo, felicitari ursuletului tau pt bilant si progrese.

Lorena, vezi ce bine e cand mai iesiti, alta viata. Noi am iesit si azi ca a fost chiar cald (+8), la final ne-a prins o aversa de ploaie dar a fost ok. Nu s-a "topit" bebe de la masina pana la intrarea in bloc.

Ce mai facem noi. A stat ca un bebe mare ce este,in fundulet in caruciorul de cumparaturi la supermarket, doar legat cu centurica, fara scoica nimic. Pe la sfarsit ii cam atarna capsorul de oboseala, dar oricum. Acasa: nu e inca mobil in sensul de mers de-a busilea sau 4 labe, dar la rostogoliri in toate directiile e campion: intr-o secunda e de la un capat la celalalt al patului. Se mai deplaseaza...inapoi, fie ca e pe spate (ajunge din dreptul sanului pana la tablia patului) fie pe burta. Vrea numai in picioare, se incordeaza sa-l ridic si apoi sta asa, il tin de subusori si, mai nou, doar de manutze.
Mai coace niste dinti...de aproape 3 luni!!! pt ca roade in gingii tot ce prinde. I-a facut ta-su un "colier" cu toate suzetele din casa, pe un snur elastic de ochelari. Ia fiecare suzeta pe rand si-o roade pe toate partile.

Va propun o tema de discutie pt maine: cu ce se mai joaca ai vostri, de ce sunt fascinati? Nu ma refer neaparat la jucariile "tehnice", de firma, cat la cele improvizate. De ex la noi: pahare de carton, esarfe, telecomenzi, cutii goale de servetele, etc. Ii mai plac niste mingiute moi in care isi infige dintii si niste galetuse ce i le-am luat pt baie, se introduc una in alta. Ii place sa le rastoarne pe toate .

Va pup, noapte linistita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Zic sa raspund la tema asta noua de discutie, daca tot bantui pe aici (mai citesc din urma). si pe David il fascineaza tot mai putin jucariile si tot mai mult alte obiecte: telecomanda, telefon, pungi fosnitoare, servetele, geanta mea, haine colorate, nu conteaza ale cui, desenele de pe lenjerie, marginea patutului, papucii mei de casa, parul meu, sosetele soacra-mii cu dungi, nasturi, snururi, cani, castroane, lingurita...pe multe din ele inca nu a reusit sa puna mana si nici gura, dar se vede pe fata lui ca tare le-ar mai smotoci. Intr-o dimineata inainte sa ne trezim noi, s-a ridicat in picioare apucat de masuta de infasat de la patut. Acolo ii tin jucariile, dar atunci aveam si un pachet de servetele de masa de-abia desfacut. A luat tot pachetul, a scos toate servetelele, le-a molfait si le-a rupt marunt, va puteti imagina cum arata patutul lui. L-am auzit prin somn c rade si chiuie dar nu reuseam sa ma trezesc. Poate daca ma trezeam ii stricam distractia :)) nu stiu cum ii trec atatea nebunii prin capsorul ala mic.
De data asta chiar fug la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna dimineata!
va servesc cu o cafea sau un ceai cald cu lamaie.
sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Neata.
Multam Ina de cafea, foarte buna.

Si a mea e fascinata de telecomanda, telefon, laptop. Orice mai putin jucarii.

Azi s-a trezit la 6.30 si apoi a mai atipit cate un pic dar nu suficient, asa ca acum ii e cam somn dar inca nu se preda.

Ada, eu ii fac laptele cu apa mai fierbinte ( Humana se prepara cu apa un pic mai fierbinte ca altfel trebuie sa il zgaltai rau pana se dizolva cristalele alea ) si apoi il bag sub jet de apa rece. In 2-3 min se raceste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumim de cafea, Ina. Mai fetelor au cantat aseara bestial formatia . 4700 euro ptr toata noaptea la nunta. Mi-au mers la suflet.Andrrea sa mai intri sa ne povestesti. Nectrel e fascinat de tot ce face zgomot. Dar, cel mai mult de sticlele de plastic. Ma rog si de ochelarii soacra-mii. De nasul lui taica-sau ca e mai lung . In rest, s-a facut un mare razgait. Tudor , trage de el in toate directiile incat mi-e frica sa nu-i rupa ceva. As vrea sa ne mutam la 3 camere. Asa cum spuneam, avem casa la Voluntari , dar e departe. Mai are al meu un apart cu 3 camere pe Stefan cel Mare dar e intr-o bila fara lift cu niste scari de-ti rupi capul. Fiind o constructie veche di 1940 lui al meu e frica de cutremure. Nici nu se poate vinde ca arata groaznic constructia pe dinafara. Asa ca ne chinuim in 2 camere. Poate gasesc un schimb ceva. V-am impuiat capul cu problemele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata
Intru telegrafic

Cine o invita pe Andreea pr fb? Ca eu nu stiu

Jucarii cutiile goale de pastile umplute cu boabe de fasole , orez si legate de un elastic scurt

Valy pe unde umbli

Mergi la inceput