Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata fetele,
Va las cafea si ceai cu lamaie
Sanatate multa piersicutelor!
Duminica frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata. Vera multumim de cafea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Vera multumim de cafeluta.
Eu intru doar la raport ca nu stiu cand mai apuc. De azi imi vine soacra, deci pana miercuri suntem toti aici in jurul fetei.
Vestea buna e ca se pare ca Aurora a trecut oarecum de perioada asta nesuferita. Nu mai plange asa mult/isteric. Tot se plictiseste rapid si vrea chestii noi ca daca nu se maraie, dar asta presupun ca nu e ceva ce trece.Partea proasta e ca a invatat-o sotul sa o adoarma in brate peste zi. Noroc ca adoarme in cateva minute si nu iti rupe mainile.
Noi dupa ce venim acasa incepem cu suculetele si mergem si la vaccinul de 6 luni. Iuli, bun era rotarixul tau daca eram din Bucuresti.Eu il cumpar acum la 6 luni. Trebuie sa imi cumpar si castronele, lingurite si babete mai maricele. Voi ce folositi? Plastic fara BPA?
Sanatate piersicutele bolnavioare si o duminica frumoasa. La Sibiu e innorat tare si bate un vant cumplit. Suntem in barlog toata ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna dimineata si de la noi

Dupa ce aseara Ana s-a facut rosie la fundic, azi a apucat-o diareea.

Telina oricum nu-i mai dau, dar nu stiu ce sa fac cu robitusinul, poate si el sa-i faca alergia asta, am citit in prospect, eventual sa-l inlocuiesc, dar cu ce.???

n-as deranja-o pe pediatra acum duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Camila, deranjeaz-o pe pediatra! Trebuia sa iti specifice sa nu introduci aliment nou cat copilul e sub tratament! Eventual intreab-o de o alternativa la siropel.

Muraturica, distractie placuta si te asteptam cu review-ul - noi astia cu spatele busit

Ina, multumesc frumos. Ai/aveti idee de ovaz? Pe mine ma intereseaza sa ii dau (si) cereale simple, nu numai de la cutie. Cu orez, roscove, tapioca, mei am inteles, am provizii, le testez eu inainte, dar nu stiu sub ce forma se poate administra porumbul si daca ovazul exista pe undeva si gluten free. Stiu ca el natural nu contine gluten, dar il "imprumuta" .

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

DE LA 6 LUNI:
Cooked vegetables(smooth purée): carrot, squash, zucchini, beans (yaellow and green), sweet potato
Fruit (smooth purée): apple, peach, pear
Cereale: orez si porumb
Carne: pui si curcan

DE LA 7 LUNI:
-Cereale: orz si ovaz
-Cooked vegetables, thicker purée: Asparagus, Brussels sprouts; Avocado ; Broccoli ; Green peas ; Cauliflower ; Potatoes
- Fruit, thicker purée: Apricot ; Pineapple ; Plum
Carne: vita
Branzica dulce facuta in casa din lapte praf (adaptat pentru sugari) cu calciu lactic sau lamaie

DE LA 8 LUNI:
-galbenus de ou fiert tare (de 2 ori/saptamana), in piureul de legume, alternativ cu zilele de carnita
-mamaliga fiarta bine (1 ora); porumb fiert bine (in piureul de legume)
- banana


DE la 9 LUNI:
-se introduce glutenul
Baby cereal
Variety of grain products:Hot cereal, oatmeal; Toasted or dried bread; Couscous, millet, barley, quinoa pita, chapati, tortilla; Unsalted crackers; Pasta; Short grain sticky rice
Fresh cheese: Cottage; Quark; Ricotta
-Iaurt, Kefir
Variety of soft-cooked vegetables; se introduc rosiile
Variety of peeled fruits,soft or strained: Cantaloupe, melon; Chopped seedless grapesand pitted cherries


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salutare, fetelor!!! Woooowwww, ma simt in vacanta cu doar doi copii!!! Ca sa nu mai zic ca dintre cei doi, unul esteun bebelus care inca nu se deplaseaza, si care este asa de cuminte...

Nu mai am acces la FB, mi-a expirat vpn-ul si pana se mobilizeaza Coleman sa reinnoiasca subscriptia, cine stie cat dureaza...

Primesc mesaje in r=email cu ce scrieti nu tot, dar ceva-ceva, asa ca va citesc inca... Si va citesc si aici, doar ca nu am prea stat pe acasa, asa ca nu am scris...

John si Jodie se simt minunat in vacanta, plaja, apa, seara la parcul de distractii, viata de viata!!! Noi am mers la locuri de joaca, la Bible Study, la biserica, la Sunday School, la prieteni acasa, au venit prieteni la noi, ne-am distrat :)

Jeff e un scump, mananca foarte bine, roade tot felul de betisoare de cereale, i-am dat de cateva zile si cu gluten, grau integral, cu fructe si legume, organice, ii plac, le mananca pana sunt prea mici sa le tina in mana si atunci tipa pana i le baga cineva in gura sau ii dam altul. Noi nu avem nici o istorie de alergii in familie, iar rondelele de orez erau prea simple, nu il interesau asa de mult, asa ca am decis ca e ok sa ii dau glutenla 7 luni.

Aaaaa, azi avem si noi 7 lunitze... dragul mamii, ce trece timpul...

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Acum am venit si noi din parc. Am fost in tineretului dar era curent. Asa ca am plecat in Herastrau unde ne-am plimbat o tura cu Gabi si cu Andreiutu . Mu era frig dar batea vantul. Am fost si la bebe tei, am cumparat alte cereale si niste jucarii luminoase si interactive. A papat supica cu carnita si dupa o ora 150 de lp. Ca mila eu zic la fel ca Iiuli s-o deranjezi pe pediatra. In rest suntem ok cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Neatza.

Noi am avut o noapte ok cu doar 2 treziri scurte.Ieri am fost la cumparaturi, de fapt la cascat gura intr-un mall, si am obosit ingrozitor. Am avut un episod de ameteala, m-am asezat pe o banca, cu capul sprijinit de carucior, mi-au dat si lacrimile. Cred ca de la nemancare, plus ca eram prima zi de menstra. Fetelor, eu am niste menstruatii extrem de abundente dupa sarcina, cum nu am mai avut din adolescenta, nu stiu ce se intampla. In fine, acasa mi-am mai revenit. Eric a fost cumintel, s-a uitat cu gurita cascata la oameni, la rafturi, la jucarii.
Si, victorie, ieri in masina la intoarcere a baut si el jumate de biberon de lapte praf, ura! (adica nu va ramane nemancat la cresa). Maine ar trebui sa-l duc, sa vedem cum e vremea.

Iiuli, ovazul e a doua sau a treia cereala recomandata aici, dupa orz si orez. Despre procentele de gluten nu stiu, decat ca graul este problematic si se da mai tarziu (eu i-am dat lui Eric de acum de la 7 luni. Nici noi nu avem istoric alergen in familii).

Camila, cere neaparat opinia pediatrei.

Muraturica, ma bucur ca s-a linistit Aurora.Nevoia de atentie nu trece, asa e, dimpotriva, creste continuu.

Maria, cate ore stai tu la servici si de cate ori papa baiatul in timpul asta? Multa sanatate fetitei!

Duminca frumoasa in continuare, ies ca maraie a lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LML JEFF!

ADA: Nectarel mananca serios, nu gluma :) si lapte... recupereaza baiatul :)

FLEUR nasol cu starile astea... oi fi si obosita.
cat despre ERIC o fi fost flamand si a acceptat si el acolo ce i s a dat :) tot e bine.

Mergi la inceput