Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
Imi cer scuze ca intru asa, dar Bird, cand ai scris asta e cumva un fel de Atkins simplu, ala in care ai voie doar castravete sau varza murata ca legume, in rest carne, oo, branzeturi sarate ?
Merci daca ma citesti si ma luminezi

Este o dieta low carbs-high protein, seamana cu atkins dar e mai simpla. Poti manca orice vegetale dar sa nu fie cartofi, orez sau cereale. Eu mananc inclusiv morcovi care au destul de multi carbs. Mananc oua, carne de peste si pui (majoritar) dar nu sunt foarte mofturoasa, branza sarata gen telemea, cascaval, multa salata, legume la cuptor, etc. Cea mai buna parte este ca nu ma abtin de la nimic. Din cauza ca nu consum carbs nu ii poftesc.

Mi-am facut un program, dimineata mananc oua cu telemea sau cascaval, apoi la lucru la morning tea beau un protein shake care iti taie pofta de mancare si are niste energizante in el. La pranz nu mi-e foame (din cauza shake-ului) dar mananc o salata cu o conserva de ton. Seara mananc acasa cina, carne cu legume (maica-mea s-a specializat in gatit legume 'bune' si stie sa faca cateva zeci de feluri diferite de mancare care corespund cerintelor dietei). Cateodata, daca sunt foarte ocupata la lucru si mi se face foame mai mananc un protein bar intre pranz si cina.

Eu sunt EXTTREM de pofticioasa cu dulciurile si in mod normal nu rezista daca pui ciocolata in fata mea. Dar din cauza ca nu mananc carbs imi este foarte usor acum, aproape fara efort. Noi avem la lucu tot timpul ciocolata si torturi, platouri de subway si sushi , dar nu ma deranjeaza deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

diete? cred c-am descoperit-o pe cea mai eficienta: se numeste somn

ca altfel nu-mi explic. am dormit ca purcelul, dar n-am mai mancat practic de 48 de ore, si nu mi-e foame. ultima data am mancat alaltaieri seara. ieri dimineata am preferat sa dorm, in loc sa ma duc la micul dejun ala cu zacusca si dovlecei pane asa c-am baut doar o cafea si-am mancat o gogoasa (ca prea-mi faceau cu ochiul cand m-am dus dupa cafea). apoi prajiturica de pe cursele interne Tarom, si cand am ajuns acasa (de fapt dupa somnul de frumusete, ala de 4 ore) am mai rontait un pumn de migdale.

azi, dupa ce m-am trezit (la pranz ) am mancat o ciocolata de casa, si de-atunci am mai ciugulit un pic dintr-o punga cu napolitane (pe care de obicei o dau gata toata o data). si foame nu mi-e. sper maine sa ma autoconving ca lumea normala mai si mananca din cand in cand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Neata! V-ati baut cafeaua?

Interesante dietele, mai ales aia cu somnul, doar ca e exclus sa o pot tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nimeni pe aici in dimineata asta? Ok... ma duc la treaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata
Bird, multumesc frumos


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Neata, stau eu la o cafea :)
Am avut o noapte mai linistita , acuma tre' sa ma apuc de treburile ce nu le-am facut ieri :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io am dormit pana tarziu azi, desi m-am culcat ca de obicei...

Carmen, ce treaba?

Eu azi am de gatit, de facut curat prin casa, de citit ceva penstu scoala daca mai apuc si la ora 16 plec de acasa inapoi la Kalmar...

Sotul e de garda, sunt numai eu cu fetele, dar ne descurcam. Ma ajuta si ele.

Io acum imi sorb cafelutza .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

A venit un nene care ne-a facut mobila sa mai modificam un pic pe ici pe colo. Si, bineinteles operatiunea perdelele care nu s-a terminat ieri (si nu se va termina nici azi, ca acuma trebuie sa pun la loc tot ce-am scos de pe unde am scos sa fac modificarile)
Mai pe scurt e un dezastru ecologic acum la mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io lenevesc azi!
fac doar la repezeala ceva pe cand vine fimiu de la antrenament. ne-am inteles ca pregateste el cina la libera alegere si nu-i bai nici daca nu face nimic, numa' sa nu trebuiasca sa fac io :)
asa ca am program de vopsit paru' (ioi, ce ma-nerveaza operatiunea asta, de-mi vine sa mi-l zmulg), de minispa, de vizionat vreun film (ca io tot ii dau liste la fimiu, el le descarca si io nu ma uit la ele), cred ca-i veni randu' lu' "good bye, lenin!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi zici ca vine primavara, dar aceeasi senzatie am avut-o si anul trecut pe vremea asta. Apoi a revenit iarna pentru vreo luna jumate...acum nu ma mai las pacalita. Desi parca vad ca imediat incep floricelele in gradina sa isi scoata capul...noroc ca sunt si ele obisnuite cu vremea de aici si nu ingheata.

speed cum se simte micutza? A iesit ieri cozonacul?

carmen spor la treaba atunci!

Adela ce lady esti! Cam asa eram si eu cand era mama la noi...

Am fugit, timpul trece si ma trezesc ca trebuie sa plec si valiza e nefacuta....

Mergi la inceput