Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am asteptari minimale (minimaliste?). din punctul meu de vedere (nu c-am facut vreo statistica, e doar senzatia), 90% dintre romani nu stiu sa scrie (corect) romaneste si nu stiu sa citeasca (in sensul de a si intelege ceea ce citesc).

asa ca "sa stie sa scrie si sa citeasca" mi se pare un obiectiv chiar maret pentru clasa a patra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sunt de aceeasi parere ca si Cora, e misto sa citeasca de cat mai devreme, odata cu cartile i se deschide un nou orizont. E minunat sa stii sa citesti ca lumea si sa poti citi de pacere pe la 7-8 ani. Eu ma bucur ca Nati e mai inaintata decat Silvia cu cititul la aceeasi varsta.
Nu scris de mana inainte de scoala, dar citit, daca vrea copilul, de ce nu? Daca nu vrea, nici fortat nu e bine pana in clasa I cand e obligatoriu.

Cami, spune-i ca vreti sa vedeti muzee si sa mergeti prin biserici si ca ar fi plictisitor pentru ea. Si ca oricum veti merge la vara cu ea la mare intr-o vacanta mai lunga, cand veti face in principal ce ii face ei placeree, acum faceti ce va face voua placere. Toti avem drepturi, nu?

Nu veniti si voi la vara intr-o minitabara forumista?

Mie de ex nu mi-a placut ca ai mei se tot sacrificau pentru noi si ma simteam prost pentru asta. Asa ca eu cresc copiii cu ideea ca toti avem drepturi si ne facem placerile, si parintii si copiii. Dupa cum toti trebuie sa muncim, fiecare dupa puterile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Cami, sustin si eu ce ti-au zis fetele deja: explica-i Dariei ca adultii au nevoie de timpul lor, de fapt fiecare persoana are nevoie de un pic de intimitate si timp pentru sine.
Va invidiez (dar o invidie pozitiva ) pentru Roma!

Maria-Alexia, nasoala treaba cu febra Anucai. Sper sa va puneti repede pe picioare.

Lavi, pentru masina de spalat!
V tot aici in California vine?

Noi avem musafiri weekend-ul asta, vine frate-meu cu cumnata-mea la noi. Si peste 2 saptamani mergem la zapada, Rianna ne bate la cap de ceva vreme deja. Nu am mai vazut zapada de 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems da, tot acolo. Din nou.

Maria, chiar ma gandeam ca uite a crescut colectia ca s-au rarit febrele mari. Anuca e inca micuta. Sanatate multa, sa-i treaca!

Am spalat prima tura de vase murdare. Nu mi-a spalat bine vasul de inox (si capacul) in care fiersesem carme de pui pentru Ami. L-am spalat cu buretele dupa aia. Oare daca il mai lasam o tura il spala? Sau trebuia sa dau pe programul de oale si cratiti? Eu l-am dat pe al doilea, pe cel mixt cum ar veni si am apasat si in plus butonul Intensive Zone, care da putere sporita bratului de jos.

Cu filtrul m-am lamurit, l-am scos si l-am clatit, au ramas pe el f f putine chestii.

Teflonul parca mi l-a zgariat. Sau o fi fost zgariat dinainte? Nu stiu. Voi spalati vase teflonate la MSV?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

eu am asteptari minimale (minimaliste?). din punctul meu de vedere (nu c-am facut vreo statistica, e doar senzatia), 90% dintre romani nu stiu sa scrie (corect) romaneste si nu stiu sa citeasca (in sensul de a si intelege ceea ce citesc).

asa ca "sa stie sa scrie si sa citeasca" mi se pare un obiectiv chiar maret pentru clasa a patra.

ups. astea ar fi, dupa mine, obiective pentru clasa a 8-a, ca sa nu zic de BAC

Lavi, iti urmaresc cu interes aventurile cu MSV, pana acum n-am intalnit decat lume fericita de achizitie.

Meems, wow, nu mi-as fi inchipuit ca va lipseste zapada atat de mult! Macar e si cald si soare pe la voi?

Pana acum Ana a fost mai bine, n-a mai crescut febra, sper sa trecem asa si noaptea. Era plin-ochi la cabinet de copiii cu simptome identice, bantuie virozele in voie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:



Ile, incurajez cititul. Elise citeste f bine text la prima vedere. Joi au fost toti din clasa si si-au facut fise la biblioteca si au imprumutat primele carti. Era asa incantata .

Am trimis filme+poze in contul comun (mai mult cu Bea)

Sa aveti un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce frumos deseneaza Elise! Si mortala tabla cu bine ati venit acasa la Elise si desenul familiei . Si ea e o frumoasa!
Am vazut si filmuletele, Bea stie o gramada de lucruri, e tare scumpica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noi petrecem wkd pe-acasa, in convalescenta. Din fericire sunt bine, de maine reintram in program.

Ce ma frustreaza la maxim: mai petrece cineva TOT timpul stat in casa fie in bucatarie, fir adunand si punand lucruri la loc, asta daca nu fac and curatenie de-a dreptul ??
Imi vine s-o iau pe campii...

Si nu e de-acum chestia asta, e eterna, asta ma dispera cel mai tare...

PS. mi-am adus comp-ul in bucatarie sa nu ard mancarea, de asta am aparut pe-aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, de-aia plec de acasa cat de des pot.
mint, mai reusesc sa citesc seara in pat cateva pagini, ala e refugiul meu. Si din cand in cand intru pe net de pe tableta. C de ex acum, in timp ce astept sa se termine supa si cartofii dulci ai Amaliei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

...doua ore mai tarziu, tot in bucatarie, pe care n-am parasit-o decat tot pentru treburi. astept sa-si termine printii masa, sa ma pot apuca de spalat vase . si zau ca n-am gatit mese festive.

Lavi, asa-i, alta solutie decat fugitul de acasa nu vad nici eu. Doar ca imi ia apoi o saptamana sa desfac bagajele si sa repun totul la loc .
Item cu cititul seara .

Azi-noapte am terminat cartea lui J. K. Rowling pentru adulti - oribil tradus titlul: "Moarte subita". N-o recomand decat daca va pasioneaza peste 20 de povesti de viata pe modelul
"si atunci a facut asta pentru ca:" (alegeti una din variantele de mai jos)
- "el dintotdeauna..."
- "isi aminti de...."
- "se gandi la..."
Cauza-efect, pur biliard cu personajele timp de 400 si ceva de pagini . Telenovela in peisaj englezesc de tzara.

Mergi la inceput