Operatie chist ovarian!

Operatie chist ovarian! | Autor: Delalex

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
In urma unui control de rutina medicul a descoperit un chist de 12/10 cm (eco intravaginala)!
Mi-a zis ca nu se duce prin tratament ci trebuie neaparat operatie si asta cat mai repede! Eram zapacita in special pt. ca mi-e frica de operatie & anestezie generala si m-am dus si la alt medic la care bineinteles raspunsul a fost identic :)
A facut careva operatie de chist de curand?? Cum ati suportat? V-ati recuperat repede?? Mi-e tare frica mai ales de anestezie!
Multumesc!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

la o asemenea dimensiune treuie neaparat operatie, indicatie de operatie e a toate chisturile de peste 7 cm.
Du-te cat mai repede, ca daca se torsioneaza sau se rupe nu este de bine.
Operatia se face laparoscopic sau clasic in fctie de ce fel de chist ai.
Anesteia la laparoscopie este generala, pt operatie clasica se poate face spinala.
recuperarea e rapida, poate poti pleca a doua zi din spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Si eu am avut un asa de mare fibrom! la mine dimineata cand aveam vezica plina si stateam pe spate se putea observa cu ochiul liber!oribil!

insa, nu e foarte mare problema! cel de care vorbesc l-am operat prin operatie normala in Municipal in 2003 si pot sa spun ca operatia e urata!recuperarea grea!
si dupa 2 ani a trebuit sa nasc prin cezariana, datorita locului unde a fost pozitionat fibromul...ma rog!

insa in 2010 am mai facut unul!da!stiu! si eu m-am ingrozit cand am aflat...
insa de data asta l-am operat la laparoscop!super! nici o treaba! azi am facut operatia si maine am iesit din spital!e adevarat ca a costat mai mult! insa nu mai mult decat spagile de la stat!

acum nu stiu daca am voie sa dau detalii aici.
daca vrei poti sa-mi trimiti PM si iti dau detalii!

numai bine si ai grija de tine!
nu-ti face probleme!nu e chiar asa de groaznic!crede-ma!
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alina, fibromul si chistul sunt doua chestiuni diferite, fibromul e pe uter, chistul pe ovar.

Eu m-am operat de chist ovarian, avea vreo 6 cm pe 3 dar o structura mai aiurea. M-a operat laparoscopic si a fost foarte bine, la 4 ore dupa operatie am plecat pe picioarele mele la salon, a doua zi acasa.

Vezi daca gasesti vreun medic dispus sa te opereze laparoscopic, daca se preteaza la un chist asa mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am avut un chist de 8 cm, care ingloba tot ovarul practic. Datorita naturii chistului, a fost operat si scos ovarul (era dermoid si nu era alta solutie).
Am reusit cu anestezie generala si cezariana si operatia fara absolut nicio problema ulterioara


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu am fost operata acum vreo 11 ani de un chist pe ovar - ca la szivarvany, inconjura tot ovarul, asa ca a trebuit extras cu totul.
Aveam 21 de ani si m-am refacut foarte repede, desi a fost operatie clasica (nu laparoscopica).Nici la anestezia generala nu am avut probleme (anestezie generala am mai facut si recent, deci nu doar din cauza varstei nu au fost probleme)

In privinta copiilor (eu oarecum teama asta am avut-o), am ramas insarcinata repede cu amandoi. Deci si asta a fost bine...
Sanatate multa!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Multumesc pt. incurajari
Va fi operatie clasica si trebuie facuta cat mai repede, adica dupa ciclul din feb.....o sa-mi fac curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

Dr. Iliescu Marian este un medic chirurg ff bun pe partea de gonecologie. Dansul a operat-o pe mama mea acum cativa ani de un fibrom. Nu a a vut probleme dupa si operatia a decurs foarte bine.
Am mers la un control de 5 ani la dansul la Clinica Medlife. Am inteles ca acum numai acolo da consultatii si opereaza.

sanatate multa!

Mergi la inceput