Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Noapte buna mamicilor,

Eu ma pun in pat ca ma doare capul Sper sa nu racesc...
Am luat preventiv un oscillo, am papat citrice, sper sa fiu ok.

Va pup, somn usor tuturor

11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elfcupistrui spune:

Fetelor,panic alert! De 2 zile iau canesten,la prescriptia dr si acum am contractii. Nu am mai avut pana acum si stiu ca nu e indicat sa iei ovule ca iti pot deschide uterul.Am introdus superficial,dar acum m-au apucat....E vreun pericol??

faith trust and pixie dust.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

multumesc, elfie, insa Bucurestiul nu e pe lista. si la Elias daca merg e mai ieftin sau tot asa - 15-20 mil. la toate astea se adauga drumurile, tarifele consultatiilor (cred ca un pic mai scumpe ca aici) si naveta zilnica pe care o vor face cei din familie pana ies din spital, la nastere. nu spun chiar un NU hotarat, dar prefer sa fiu "acasa".

acum dilema 2 - tuseul vaginal e ok sa se practice la toate controalele? sa nu se practice deloc (cazul meu, la doctorul ce m-a consultat numai ecografic pana acum)sau numai cand e necesar, dar totusi, dupa umila mea opinie, in trimestrul 3 mi se pare periculos.
am tot cautat pe net si fiecare medic procedeaza dupa cum crede de cuviinta / a invatat.
poate s-a mai discutat despre subiectul asta, dar am auzit cazuri cand femei au pierdut sarcina sau le-a fost declansata mai devreme, din cauza acestui tuseu vaginal.
personal as prefera sa nu-mi faca deloc.


13 +
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Elfie, iti spun ce as face eu:
1.in primul rand as lua un No-Spa.
2.as citi prospectul la Canesten si m-as lamuri la reactii adverse.
3.as mai citi pe net "canesten sarcina" si as vedea daca au mai avut si alte persoane ractii adverse asemanatoare.

13 +
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

laura nu esti singura nehotarata pe aici , ei si eu merg la 2 doctori , unul face nasterile la stat celalat doar la clinica particulara , nu stiu inca incotro sa o iau , sunt plusuri si minusuri in ceea ce priveste....

eu fiind cu probleme oriunde as dorii sa merg voi face cezariana , si mi-e groaza sincer datorita problemele cardio pe care le am , tensiune ( iau tratament acum in sarcina) am tahicardie si crize de TPSV si extrasisitole , si sincer nu stiu daca la privat voi fi la fel de bine monitorizata ca la privat , ma refer la rezerva de dr si speciualisti , stiu ca, conditiile nu se compara dar...ce sa fac ?

noroc ca mai am timp de gandire.


paula insanatosire rapida si bafta la examen

ele deja am pumnii stransi




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Bobitza, noapte buna si dimineata sa fii ca noua!
Cred ca merg sa fac o baie si ma bag la somn.
Elfie, fara panica, nu te speria, ia pastiluta sa scapi de contractii si maine suna medicul ce ti-a recomandat canestenul.


13 +
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

elfule ia no-spa , nu mai astepta




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Olimp, pe mine ma speriase medicul (pe care as vrea sa-l schimb acum) ca am preeclampsie (cred ca v-am mai zis eu) si nici una, nici doua, mi-a recomandat tratament, nu mai zic de internare in spital pt monitorizare.
noroc cu sotul si cumnata mea, ce au insistat sa-mi monitorizeze ei mai intai tensiunea (avem doua tensiometre: unul cu manometru, de cabinet si unul electronic, mai complex un pic). dupa 2 zile de monitorizare dimineata si dupa-amiaza, am dunat medicul sa-i comunic valorile mele si s-a bucurat ca n-am luat pastile.
nu era normal sa imi recomande el monitorizare si apoi tratament daca e cazul?
mi-am schimbat parerea despre el si vreau sa-l schimb.
hai gagici, ca adorm in cada.
va

13 +
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

graphistar, sunt eu mai nehotarata ca tine! Eu inca nu stiu in ce oras nasc ... de medic nu mai zic ... e ceatza totala! Momentan sunt in cautare si testez diverse variante. Medicul care ma monitorizeaza e super ok, o sa merg la el toata sarcina, dar el nu asista la nasteri ... Mai merg in paralel la un al doilea, care nu m-a incantat deloc la ultima consultatie ... deci mai caut

Asa ca nu dispera ... intr-un final toate trebuie sa ne gasim medicul care sa fie pe gustul nostru (eu cel putin asa sper )

12+


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Elfule suna dr si vezi ce zice doar el ti-a dat tratamentul si pana atunci ia un no spa nu sta cu contractii.

Betty ma bucur ca a trecut cu bine procedura . Sunt convinsa ca si rezultatele vor fi la fel de bune.

Elena draga de tine te inteleg pt ca si eu sunt la fel de fricoasa si acele sunt moartea mea. Mai ai putin si trece. Incearca sa te relaxezi, citeste ceva, asculta muzica si o sa vezi ca o sa fie bine.

Mihaela bine ca sunteti bine. Stai in pat si odihneste-te cat mai mult, poate e mai importanta uneori odihna decat tratamentul in sine.

Olimp eu stiu ca gynia are sectie de ati, nu stiu cat de dotata mai ales pt problema ta dar am inteles ca sunt capabili sa asigure primul ajutor. De ce nu o intrebi pe dr Rotar? Ea sigur stie si macar sti in ce directie sa o iei.

Eu bantui pe net sa imi gasesc o rochie de botez. Asa ca daca aveti ceva recomandari astept.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput