Clubul "babelor" FIV-oase 72

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Nanne felicitari ! Sa ai o sarcina usoara si sa te bucuri de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Nanne, neste tampitei... cu lacatele lor cu tot... In alta ordine de idei, felicitari!!!! Eu vreau detalii ori aici, ori dincolo, nu conteaza. Sa ai o sarcina linistita, fara peripetii si cat mai la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Buna seara,
La indemnul lui QiaoBing, va rog, pe cele ce pot, sa ma ajute cu informtaii despre RIF.
Am 2 FIV-uri +1FET facute Cu DR Albu, acum intentionez sa merg la DR Tayfun.
Am corespondat cu dansul si m-a chemat la urmatoarele teste:
-NK Panel
-KIR Panel
-DNA
Voi citi capitolele din urma dar orice ajutor imi va prinde bine.
Multumesc anticipat.
O seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Saluti,
huh, ce perfect timing am avut..
Nanne, nice de tot sa te (re)gasesc hormonata..felicitari pt bb si sa fie bine, pana la capat! frankly, si eu te-am 'simtit' si m-am gandit imediat la contzed of course, si asta, citindu-te pe la 'otomani' (si n-am cetit decat cateva pagini)..
ma bucur ca ai anuntat si pot astfel, sa te felicit in person, je t'embrasse
daca vei pove' intreaga odisee otomana (aici sau la turcoaice), eu nu pot decat sa ma bucur la max', cu atat mai mult cu cat, mereu te citesc cu placere

ana & daniela, va imbratisez intr-un mare fel dani, sper sa fiu pe faza in mai si sa te cetesc apoi la gemeniste ana, Valentine or not, da-i bataie la iubeala, ca pana la fiv-ul pe natural, mai e always loc de..natural.. (sunt restanta rau la mail-uri, I know, dar, cearta-ma, iarta-ma, iubeste-ma..promit sa recuperez!)

velvet, dc pot sa te ajut cu ceva, in legatura cu PK, te rog sa-mi spui (nu mai retin exact in ce faza esti, dar, mi-am propus sa-mi fac timp, sa-mi bag nasucul la unguroaice)

ama, ce bucalata ti-ai tras la avatar, m-a binedispus maxim..

la noi, azi a fost o zi superba si un aer primavaratec..yey
ca atare, imi inchipui ca, nu e prematur sa va urez o primavara.. infloritoare!

le: Hatice, dc pot, cu mare placere de ce info ai nevoie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Buna Lara,

Multumesc, nici nu speram, ata de repede, sa te vad aici.
Stiu ca si tu te-ai confruntat cu acelasi diagnostic.
In primul rand ce vor releva aceste teste?
ce inseamna?tratamentul in ce consta?modalitatea de recoltare a analizelor..(din sange sau din uter)..nu stiu nimic despre ele.
Voi incepe sa recitesc capitolele, in mai multa cunostinta de cauza.
iti multumesc mult!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ha, Lara, n-am nici un feeling vis-a-vis de natural, mai ales la cum mi-e AF-ul in ultima vreme. Chiar ma mir ca mai ma viziteaza... In schimb, cu mana pe inima spun ca sunt convinsa ca voi avea gemeni! Go figure that!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Hatice, da, am scris multe despre asta, incepand de pe la capitolul 4/5; am vorbit mult cu samira despre imunologice (NK), genetice (DNA) si in special despre RIF, cat cuprinde..in cateva clipe, trebuie sa-mi vine neshte friends in vizita, dar, uite, voi incerca sa-ti raspund mai elaborat, zilele urmatoare..dc ai timp, in WE sa te uiti peste capitolele de inceput (postarile respective mai exact, incepand cu cap. 5) ar fi super ok..iar dc vei avea intrebari, ma voi stradui sa te lamuresc

Ana, am vazut ca, ti-ai facut deja intrarea la gemeniste..so, maybe it's a sign?? -> would love, love, love it!!! te tzuc de nu te vezi, draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Lara, ma pun pe citit.Cand ai timp, poate ma mai luminezi si pe mine
Multumesc mult de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Lara iti multumesc din suflet am vrut sa-ti scriu PM,dar...n-am indraznit iti scriu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

incep prin a va pupa pe toate
am deschis laptoapa ca scriu mai bine decat la tableta

Prin decembrie (ca eu m-am tot conversat cu Tayfun), ii ziceam ca nu am uitat cu el, insa nu stiu ce sa fac cu CM pentru ca da semne de rebeliune. Raspunde prompt ca daca nu vine pana in ziua 21 (asta cadea pe 26 decembrie), sa aplic bunataturile de plasturi pe principiu 3 zile un plasture Climara, apoi 3 zile unul nou + antagonist (Cetrotide ca asta se gaseste in Romanica pe moment) + 3 zile utimul plasture si apoi pe cai, adeca avion in vizita la Stambul; daca vine inainte de ziua 21, a doua zi sa fiu la ei. Asa ca iata-ma de Craciun rugandu-ma sa nu vina CM, in loc sa ma rog sa nu ma ocoleasca Mosu' cu tot felul de cadouri si alte bunataturi. Am tot felul de sentimente ca vine, dar surprinza s-a tinut in sfarsit de cuvant si nu a venit, asa in ziua 21 lipit constiicioasa plasture
Imi zice la un moment dat sa nu ma sperii ca la un moment dat pe parcursul procedeului simandicios sa fie niste bleeding
Pe 3 ianuarie la avion si Stambul, totul ok si la ok, dar ii zic nene, no bleeding so far ca v-am zis ca eu nu-s ca altii! Haha!
Imi zice nu conteaza; noi tre'sa facem oo bune, si daca nu e ok, inghetam embrionii si facem transfer mai tarziu!
Mai intai sa incep cu injectarea a 300 UI si sa revin pe 7 ianuarie!
Luni, 7 ianuarie, back again, totul dragut, dar no CM yet!
Nu iti face probleme, continua injectarea cu GonalF si adauga si cate un Cetrotide si ne vedem pe 11
Zis si facut! Dar pe 8 seara incepe o sangerare, asa ca pot considera 9 - prima zi a ultimului CM si a fost asa cum nu a mai fost niciodata, nu se mai oprea... Imi cer scuze de explicitare , dar am consumat destule...
pauza pentru o gura de suc de rodii bun, bun!
Pe 11 ii zic - nu se opreste, nu iti face probleme, e important ca totul sa fie bine - adeca oo mature! Ok, Sir!
Ne vedem pe 14 si vedem atunci ce facem, tu in continuare cu GonalF -300 si Cetrotide! Yeap, ma injectez, ce sa fac?!
Pe 14 din nou in caleasca zburatoare si ne vedem, acum deodata stop CM si se reveleaza un endo frumos de 9
As vrea sa te vad maine, dar daca nu poti e ok si poimaine! Dude, am bilet de intoarcere si tre'sa zic si eu cuiva si stai sa dau telefon si iti zic.
Vorbesc acasa si hotarasc eu cu mine mai mult, ca daca cel mai mare avea 19 mm, iar cel mic vreo 16 mm, ca mai bine sa vin miercuri si am si eu timp sa vorbesc la serviciu! Deci aventura dezorganizata, frate!
Ma duc acasa, a doua zi la serviciu, sef blocat prin aeroporturi, prind la mobil si zic, sorry nu pot sa fiu la birou zilele astea! Ma intorc la inceputul saptamanii viitoare, dar o sa fiu online!
Cu ok si laptop in spate, plec acasa, fac bagajul, my Big la Viena
Eu plecam in seara respectiva spre Stambul si urma sa ma intorc doar cu bebe!
Inainte de pleca, prepar eu GonalF (cel de la turci nu e la pistol gata preparat, tre'sa te plimbi cu pudra si solutia, iar chimistul era away, se vede ca m-am descurcat insa) si Cetrotide-le. Ma impung la fix, vine prietenul sa ma duca la aeroport. Ajung noaptea, pentru prima data nu imi vad frumosul, lungul si nepronuntabilul nume pe o foaie. Mama, mi-au tras clapa! Sun sa ma plang la... Viena . Cat vorbesc, vad un baiat alergand, foaia plina cu numele meu! Hai, mai, ca nu m-au uitat!
Ajung pana la urma la Volley Hotel, eu am preferat hotelul! Camera mea mare si frumoasa, cu paturi mari de incapeau doua persoane, pentru cei care stiu cum sunt hotelurile americane. Singurica, ma culc! Dimineata, adormita, iau mic dejun si apoi preluare cu masina si la clinica! In seara asta la ora 23 - doua Ovitrelle, endo perfect! Acum cu Daniela la niste analize! Si apoi joc de glezne! Inapoi la hotel, stau ceva acolo si apoi ies la plimbare si vorbesc iar cu Viena si ii zic: sa nu zici ca nu am asta in sange, dar in fata mea este un mall! Frumos, frumos! dar nu am cumparat nimic de data asta, pentru ca oricum ne vom revedea, i-am promis!
Inainte de a pleca din Viena, ma suna si imi spune ca tocmai la sunat mama lui sa ii spuna ca are cancer la san si evolueaza rapid Ii zic ca simt ca o sa fie bine, insa exact de o stire ca asta aveam eu nevoie in perioada mea ZEN
Oricum, Slava Domnului, ajunge si el in noaptea respectiva, eu vazusem deja un film hallmark pe laptop si eram la al doilea, mai vorbim, el adoarme, adorm si eu dupa cel de-al doilea film! A doua zi - mic dejun, ma duc sa selectez de acolo, dar ma intorc la masa si ii zic ca ori dorm eu inca sau am vazut o sala de sport cum nu avem noi aici in despartitura dintre niste draperii! Se duce si el, se intoarce si mai apoi imi confirma: nu ai vedenii este o sala de sport lipita de hotel
Hotelul nu se numea Volley degeaba, avea sala de volei, cred ca de vreo 5000 de locuri, lipita, iar acele draperii desparteau o loja a acestei sali cu geamuri tip "termopan" Am ramas bouche bee! Duminica era meci, iupi! Extraordinari turcii, dom'le si un respect extraordinar pentru sport! Putem vedea, de exemplu, sponsorizarea Turkish Airlines catre Euroliga de baschet, de ex. Bravo lor!
Joi ne-am plimbat, am vazut sabia lui Stefan cel Mare, explicatia pusa in dreptul ei, nu e prea exacta, dar ma rog
Vineri la ora 8 catre punctie, m-au dus in salon, una alta, apoi in sala, m-au adormit si scos productie sanatoasa de 4 oo mature! Domnu' a prestat si el, m-am trezit, am mai stat putin - am primit si mic dejun, insa nu am stat mult spre surprinderea lor, dar nu aveam stare!
Am ajuns in camera, am primit si suc de rodii, m-am mai conectat la retele sa vad ce mai este la serviciu.
A doua zi info: 4 oo, 4 embi. Noi ne plimbam, mergem la mall, mai un ferry.
Dupa transfer, am primit sa iau antibiotic (de 100) doua pe zi plus Crinone.
In cele doua seri am profitat de sauna, dar si baia de aburi de la hotel, si am prestat - tip de la Avalon
Duminica la 5 in loja vazut meci de volei Vakifbank (loc 1) si Fenerbache (loc 3) din liga turca de volei feminin.. Super frumos!
Tot duminica am facut si mare parte din bagaje, pentru ca plecam dupa transfer la aeroport.
Luni, cu catel, cu purcel, purcedem spre clinica sa luam doi din cei patru embi in Romanica.
Ajung - ma duc sa fac pipi.
Ma duc in salon si ma intreaba ai baut apa! Tocmai am facut pipi! Oricum nu-i problema, ca eu pot sa beau la greu!
Am bagat un litru, iaca asa
Vine Tayfunel, se aseaza langa mine si incepe sa imi poveasca si sa imi zica ca imi transfera un emb de 8 celule/gr. 1 si unul de 5/gr. 2!
Si apoi in sala, vine si Tayfunel, toata lumea in jurul meu, el imi explica cu monitorul spre mine tot ce face. Ca au facut AH, ca spala cu gelu' si apoi mi-i transfera si ii vad cu ii pune acolo!
E asa de frumoasa partea asta, chiar daca nu putem ramane natural ca altele, noi cel putin putem sa vedem cu se intampla, stim bebii nostri din primele momente! Nu stiu daca o sa fie interesat sa vada poza cand era in stadiu de 8 celule, dar e ceva atat de special! Asa ca eu zic ca noi, desi mai incercate, avem mai multa conexiune cu bebeii si ne legam de ei, cand altii nici nu stiu ca ei deja exista!
Si cum m-am intins cat o zi de post, revin cu partea a doua, ca nu stiu cum suporta forumul mesajele extrem de lungi
Sper ca nu am facut prea multe greseli fie de exprimare, fie de mancat litere!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput