Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

eu nu pot sa adorm daca nu adorm la film.
Cred ca este deja o obsesie.

Pe la 22.30 ma bag in pat, imi pun laptopul pe genunchi, imi caut un film, o pozitie comoda si... in 15 minute sunt gata.
Pentru ca am adormit prea devreme, pe la 2 noaptea casc ochii, ma plimb prin casa, beau apa, constat ca laptopul a intrat in standby, ii mai dau un enter, ma ridic intr-un cot sa scriu rahatul de parola si pun din nou filmul la incarcat.
Pana se incarca filmul ma apuca plictiseala si imi indrept atentia asupra lui Celcesforaie. Ii numar sfarrurile, ii pun un deget in fata nasului si il observ cum se stramba. Iau coltul de la puisor si i-l bag in ureche. Il apuc de maneca de la pijama, ii ridic mana si i-o las sa cada pe burta.
Aseara am constat ca burdihanu nu mai scoate acelasi zgomot. E micsorat si nu mai are asa ecou.

Ma uit la film, adorm din nou pe la sfarsit. La 6 dimineata ma trezesc. De data asta nu ma misc. Tin pleoapele stranse doar doar adorm la loc pana la 7 cand suna ceasul.

Cu ceasul e alta poveste. Eu trebuie sa ma dau jos din pat la 7.30. Asa ca pun ceasul sa sune la 7. Il pun pe snooze. Si el snooze din 5 in 5 minute. Tot din 5 in 5 minute intind mana il lovesc la cap sa se opreasca si ii mai zic ceva de dulce. Alea 5 minute, furate, de somn intre cele 7 snoozuri sunt ca un drog.
Nu pot renunta la ele.
Ce parere are Celcesforaie despre toata frecangeala asta...Trebuie sa-l intrebati pe el. Probabil nu e magulitoare.

Totusi, cand vreau sa vad un film il vad dupa-amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Hello Ladies!

Back si eu dupa o perioada oarecum nebuna :). trebuie sa recunosc ca inca rad de patatniile buflei (asa o fi corect acordul?) si imi imaginez privirea rea din ochii vivianei cand se uita pe cantarul... sotului

buflea, la iarna cica mergem la Poconos la ski, daca trecem pe langa matale vin cu tine la salon ca acu' stiu de ce sa ma feresc :D

Denisa, sanatate multa! ma gandesc la tine sa treci cat mai rapid peste perioada asta si sa ne dai raportul ca esti bine.

lali, rall, roxana, chiar asa cu adormit la filme? vezi, de aceea eu nu merg, ca stiu exact ce o sa mi se intampe dar tot n-am renuntat la ideea cu life of pi, poate reusesc weekendul asta.

Michelle, dar vad ca te inspira rau catelul ala, auzi curatenie in curte in mijlocul iernii....brrrr.

Asa, si acum sa va povestesc si cu ce mi-am ocupat eu timpul saptamana trecuta:

- Joi: sushi in toronto :D. adicatelea pt ca am lipsit 2 ore de la CMA a trebuit sa le recuperaz tocmai in orasul oraselor si daca tot am mers acolo mi-am spus ca trebuie sa ma si intalnesc cu cineva drag sa palavragim un pic. Ziua a iesit minunat, pana si cursul in sine a meritat, trainerul a fost 10.000 de clase peste cel local, andrei gheorghe de care v-am mai povestit.

Asa, si fiindca nu se poate sa fac eu ceva fara incidente, demn de raportat: am inchiriat masina ca sa merg pana la statia de greyhound (15 min, da?).... rasul curcilor. Si 2, am descoprtit o buba in sistemul de booking al greyhound. Adicatelea mi-au facut plecarea joi si intorul miercuri asa ca am avut si aventuri la ghiseu la terminal


-vineri: sa folosim masina inchiriata. Trebuia sa merg la o conferinta la marginea toronto-ului, max o ora si jumatate. Evident am ajuns in 3 ore fiindca navigatorul meu cu harta in fata m-a ratacit. da da, colega mea dementiala de 60 de ani m-a dus din nou, in buricul targului de unde a trebuit sa ne intoarcem. cu viteza melcului, of course la ce trafic era.

in final am ajuns la conferinta si am concluzionat ca am venit degeaba, tot ce am aflat puteam sa aflam si citind manualul de utilizare al softului (era conferinta providerului, mare partener microsoft)

DAR am vazut si ceva cool, cateva dintre gadgeturile pe acre le tot pregateste microsoft de ani incoace spre lansare. daca le merge precum tableta, pe care o aveau in plan de ani buni dupa cum zice jumatatea mea, probabil Apple le va lansa inaintea lor.

- vineri seara trebuia sa mergem la concert. din motive de otita copil mare + studiu de zac de predat la scoala, am facut schimb de bilete cu cineva pt sambata.

asa ca sambata ne-am infipt la An all Gershwin Evening ca sa stau exact langa...ta-tam! prietena cu care m-am intalnit in Toronto care avea si ea bilete la spectacol. daca ne intelegeam nu ne iesea asa bine.

- duminica: ma trezesc dimineata, vantul prin frigider. reusim sa improvizam ceva pe post de mic dejun dupa care planui s-o fac lata. Scot copiii la Butterfly conservatory - locul ala cu o sera mare in care zboara liber o tona de fluturi de toate marimile si culorile - inlcusiv aia albastri mari cat palma. de fapt si de drept, planuiam si sa manac cu ei in oras sa scap de gatit :DDDD

jumatatea isi planuieste inot cu fratele din dotare. Asa, pe cand ne pregateam noi sa terminam de fluturit, suna indivizii flamanzi rau cum ca totui nu mai bine ne-am intalni noi in oras sa mancam impreuna? si nu o pizza amarata cum aveam eu in plan, ci tocmai la Mandarin - un bufet grozav oriental. In weekend. la cina. cum sa nu!

si cum tot se mai sarbatoresc ei cu anul nou chinezesc am avut in meniu picioare de crab din alea lungi lungi si rosii, sushi, scoici cu busuioc, din acelea facute artistic fiecare in scoica ei, salata de alge, creveti si o toooooona de desert

asa ca acum sunt vinovata si la recuperare. bugetez de zor si imi imaginez ca fac workout la sala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
io de aia seman cu buflea noastra, poeziile nu ma-ncalzeau cu nimic niciodata.


Mda, observ cum nimeni nu se aseamana cu mine la infatzisarea fizica dar se ascoiaza cu "cultura" mea ...

Prin urmare, nu stiu daca sa ma bucur ca sunt unica (la trup) sau sa ma ma bucur ca sunteti la fel de "inculti" ca si mine ...

Roxana, da textila jos si tolaneste o masa ca vrau sa-ti spun:

"you, beautiful"

P.S.
Stai linistita,
Lasa fundul relaxat,
Ca de masaj inca nu m-am apucat
(ia uite ce rima m-a penetrat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
mai tineti minte cand erai aragaz cu 4 ochiuri??? na, ca acu esti cool daca ai ochelari...

Daaaaa, bai ce chestie ...am sesizat si eu ca: "s-a 'ntors lumea cu fundul in sus, maica"

Fiu-mei mi-a cerut aparat pe dinti ...stiti voi, zabrele din alea care se pun pe la 12 ani ca sa-ti indrepte dintii ? Aici este mare industrie, costa vreo $5k si asigurarile platesc vreo $1k, dar sincer acum, fac treaba buna ...si arata monstruos. Ei bine, cica esti cool daca ai aparat din ala pe dinti.
Cand ma gandesc si eu ca am avut in copilarie vreo 4, pe care nu stiam unde sa le ascund, vreo doua le-am pierdut pe la baia de la scoala, unul l-am uitat in banca ... il uram, atat de rau incat mama a decis sa ma lase asa. Si asa caninii mei au crecut in libertate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mey, am adormit in sala pentru ca era ora de culcat copilul si noi eram aiurea in tramvai. In rest, nu recunosc nimic .

Eu scriu si rad in pumni de copil. Are de facut pentru maine pentru scoala un experiment. Ei fac toti in clasa experimentul si apoi au ca tema sa-l repete acasa si sa scrie un protocol de experiment. Azi a avut de tinut o sticla goala in frigider, apoi i-a tras un balon neumflat pe gat (nu radeti, please, ca e clasa a II-a) si a trebuit sa tina instalatia intr-o cana cu apa fierbinte pana se umfla balonul. Acum striga la mine din bucatarie: maaaaaaaami, hai si mai tine si tu de sticla ca nu e gata inca ! Eu: descurca-te, e tema ta ! Maaaaaami, nu mai am rabdare ! Hai ca tipa prea tare...

Revin: a decretat ca e bine, ca nici la scoala nu s-a umflat mai mult. Concluzia: aerul cald urca si ocupa mai mult loc. Acum scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ah, Buflea sa nu uit. Tare imi doresc sa ne vedem la vara.


Viv, fii antena - daca vii la vara prin zona mea, SIGUR, dar SIGUR te duc la coreeni. Ai retinut, coafeaza tufanica si elibereaza matzul. I mean, pentru tufanica, am salon misto, poti sa ti-o coafezi si aici ... pentru matz, nu stiu inca, ca m-a luat si pe mine prin surprindere. O luam si pe nashparile, daca n-o sa-i placa la masajele in pielea goala, o lasam in sala de jocuri si computere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
In fine in mijlocul impuscaturilor si sariturilor din avion in elicopter specifice, pe cand Daniel craig salva galagios lumea ... am adormit in sala de cinema. In final i-am spus barbatului, hai acasa, ca nu mai pot de somn. Iar concluzia amara a fost ca ce nu practici, uiti. Ne-am schimbat ....


Hahahaha - asta imi aduce aminte de mine, care de ani de zile planuiesc Valentine's Day cu dinner si film. Acum vreo 4 ani l-am dus pe barbata-eu la Atonement, un fil dragut, cu love si razboi, mai mult love decat razboi ...la care barbata-meu a adormit pe tacute. Baiii, nici nu a sforait ...dar i-a cazut mana de pe cotiara in care sprijinea capul. Cand l-am intrebat dupa film daca i-a placut, a zis rezervat "mda, dragut" ... Mai tarziu, filmul asta a luat ceva Oscar si ii spun barbatului "uite bai ce desteapta sunt, din toate filmele de la Oscar, numai pe asta l-am vazut" si barbata-meu cazut de pe alta planeta "zau, dar cand ai vazut tu filmul asta" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, nu mi-ai raspuns. Ai scris ca fetita ta aduna si scade din minte 30 de operatii intr-un minut. Stii sa existe o metoda pedagogica pt a-i ajuta pe copii atat de mici ? Cum reuseste, chiar si cele 18 ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, vorba lui kari...cum 30 de adunari/minut?
Buflea, ia da cateva exemple de adunari (sa stiu sigur la ce te referi), sa-i dau si Anei s-o incerc nitel...


Pai adunari pana la 10 ... ce va mirati, ca sa faci 30 adunari pana la 10, fara trecere peste unitate, intr-un minut, inseamna practic sa nu le mai socotesti pe degete ...

Le poti scrie si de mana dar eu folosesc site-ul asta de mai jos, le printez pe hartie si o cronometrez ...

http://www.softschools.com/math/worksheets/addition_worksheets.jsp


Citat:
citat din mesajul lui Rufus
A, si sa nu uit...eu am adormit la "stapanul inelelor", acu' niste ani; dar n-am mai spus la nimeni dupa ce am vazut ce tare a fost apreciat filmul ala...si eu l-am tratat cu sforrr.


Baiiii ... nici mie nu mi-a placut. DELOC ... eu l-am vazut dor pe primul, asa ca sa fiu si eu la moda. Nu l-am terminat ... de carti nici nu mai vorbesc ... SF-urile astea cu lumi imaginare nu sunt de mine sub nici o forma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

bine v-am gasit,
raspun eu in locul lu buflea, ea poate nu are timp.

sa va faceti o ideee,va pun un link cu time tests la matematica (50 de operatii in 3 min). astea sunt pt clasa a 2-a. (in clasa i al meu nu a avut time tests).
testele astea se bazeaza pe faptul ca, copiii treb sa memoreze operatiile, cu numerele pana la 10.
de aceea incurajeaza sa se memoreze cu flash cards (stiti ce sunt alea?), ca niste carti de joc cu operatii, treb sa spuna rezultatul in cateva secunde, sa nu aiba timp sa socoteasca pe degete.

http://teacherweb.com/CA/BuckeyeUnionSchoolDistrict/MrsReid/photo3.aspx

personal nu prea sunt de acord cu time test si am vazut ca multi copii au probleme sa le treaca, pe cand altii le trec cu f. mare usurinta. fiu-meu le facea in 1.5 min...dar e speedy gonzales.

michelle

Mergi la inceput