Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Spune reteta te rog.....




Numa' tie ti-o spun incet, sa nu auda randunicile de la dieta.

Pulpa facuta cu sare, piper si boia de ardei am impanat-o cu usturoi taiat pe lungime si am asezat-o in cratita in care am pus ulei, ceapa, ardei rosu si alb toate taiate felii potrivite ca marime, am turnat apoi vin alb. Acoperite si la cuptor cam 2 ore (asta e pe gustatelea ca depinde de cantitatea de carne) la 210 grade. Am mai intors-o de doua ori si am lasat-o descoperita ultimele 20 de minute ca sa prinda culoare. Daca scade prea mult se adauga putina apa sau, eventual inca putin vin. Iar in ultimele 25 minute am inghesuit in acelasi cuptor si tava cu cartofi cu usturoi si rozmarin fierti putin inainte.



Maine e zi de carne la rina asa ca pun la cuptor dimineata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Maine e zi de carne la rina asa ca pun la cuptor dimineata....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Sa scrii cum a iesit !

Noapte buna, merg sa culc copilul si apoi sa caut un film...

Tot eu: ati participat vreodata la tara la adunatul gainilor seara catre cotet ? Faza aia in care trebuie sa le abati incet si sa fii atenta sa nu scape din nou in curte prin vreun colt. Si ele nu si nu, ca gainile, nu inteleg ca e seara si trebuie sa se culce si incearca sa scape, si tu hai odata !... Eu am ajutat-o pe bunica in copilarie in vacantele la tara de multe ori. De asta-mi amintesc in unele seri cand incerc sa culc cupilu' cam la fel se desfasoara, cand cred ca gata, e pe drumul cel bun, ba se joaca in baie in loc sa se spele, ba uita de el citind pe wc, ba isi ia pijamaua peste hainele de casa in mana fiind cu vreo jucarie, ba mai incepe sa manance cate un mar, ba uita de el in cada .... si apoi cine trage de el dimineata ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

si la mine,si la mine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Apropo de gaini manate. In vacanta de vara, am dus-o pe fii-mea la tara. Vecina de langa gardul nostru, isi lasa gainile sa intre in curtea noastra. Ce distractie era pe fii-mea sa alerge dupa gaini si sa le goneasca inapoi in curtea vecinei.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

rufus are dreptate, cat sa inghita un parinte?! si de fapt sa ajunga la batrinteze sa trebuiasca sa inghita mojiciile unui copil?
dar stiu, lui tata ii e frica, ca se stie la mana lui si nu vrea sa-l supere, sa se certe cu el.

mie nici prin cap nu mi-ar fi trecut vreodata sa ii iau bani lui tata ca-l duc cu masina, sau ca ii fac un favor ceva...de asta mie tare greu sa inghit. cum poti sa iei bani de la un parinte bolnav si batrin?!
si ma dezgusta atitudinea aia a lui frate-meu, cand face ce il rogi doar in sila si dupa rugi indelungate, sau face doar daca ii iasa lui ceva.

Rufus cum zici si de Tora e groaznic sa nu vb fratii intre ei...sa fie mai rau decat strainii...si simt, stiu cum e.

frate-meu are camera video la computer(luata de mine)...ce ziceti, din 2010 de cand am plecat ne-am vazut doar o data cand traia mama ca vroiam sa o vad si am insistat atit. chiar nu ti-e si tie dor ca frate, nu vrei sa vezi ce face soru-ta cum mai arata...?
daca ii zic la telefon sa treaca pe computer zice ca nu are timp, ca se uita la meci...sau film si ca-l itnrerup.

sfat pt buflea e sa intareasca legatura intre copii de cand sunt mici. sa fie uniti, sa fie team, sa se ajute...se fie unul pt celalalt, sa nu apara gelozie intre ei.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

apropo de gaini fugarite sa intre un cotetz, sa fi vazut de dimineatza cand ne-am jucat cu Pepper prin curte si sotul i-a dat drumul fara lesa.
prima data a stat pe langa noi, ne-am jucat cu mingea, dar a 2-a oara si-a facut de cap. cat e curte de mare parca nu-i mai ajungea, alerga in nestire si parca avea motorase la fund...noi disperati dupa el sa-l prindem.
si de ce ne-a fost frica nu am scapat, a intrat printre gard la vecini. noi stateam la gard si il strigam sa vina la noi, el mai rau alerga si pe acolo...pana la urma tot eu l-am momit cu niste salam si a venit de l-am prins.
nici ca-i mai dau drumul fara lesa....s-a lins pe bot.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

viviana, fa gargara cu pa caldutza cu sare.
iar daca tusesti lamiie cu miere iti calmeaza tusea.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai iti spun eu cum poate fratele sa-i ia bani tatalui tau: presupune ca tu ii trimiti bani cu nemiluita, asa ca are suficienti si pentru el.
Clasic.
Si nu stiu cum e la mana fratelui, ca vad ca-i mai rau cu el decat fara, poate are sansa sa intalneasca oameni care-l pot ajuta, oricum e ca si singur cu baiatul lui.
Da, trist.
Pe de alta parte, nu prea se potriveste copilaria cu maturitatea. Eu cu sora-mea ne certam ca chiorii, eram mari deja...insa dupa ce a murit ea, toata lumea mi-a zis ca n-a vazut asa relatie frate-sora ca a noastra.
Imi pare rau ca te intristez cu vorbele mele, mai ales ca nu ai posibilitatea sa faci nimic.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si eu cand te citeam am fost printre cei care te-am admirat de relatia ta frate-sora si dragostea care ai avut-o pt ea.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Stati ca mi-am adus aminte ca mai vroiam sa va povestesc de-ale Belgiei.
Desi in ultima vreme m-am ingrasat de-am ajuns cum eram acu 4 ani imediat dupa ce am nascut copila, se pare ca la masurile din magazine scad vertigios. Imi vin bine bluze masura XS si camasi nr 36, fratilor a luat-o lumea razna. Alea slabe cu ce se mai imbraca? XXXXXS???
Incaltarile, alta nebuloasa. Inteleg ca dupa sarcini creste piciorul, de pe la 36-36,5 am ajuns la 37. Acu' nici 37 nu mai e bun, iar 38 imi cam da impresia ca-mi scapa din picior si nu indraznesc sa cumpar. Deci, io cu ce ma incalt???



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.


eu am auzit ca pe aici, fiind atita lume grasa, pun marimile mai mici la haine sa nu dispere lumea...deci de fapt ii duce in eroare.

la pantofi incearca 37.5 sau 37 wide.

michelle

Mergi la inceput