Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Tienere si nelinistite...randunici
Mai devreme sau mai tarziu, toate se rezolva in viata. Chiar daca definitiv. Eu, daca si michelle isi mai pierde cumpatul, chiar ca nu mai am de zis nimic.
Daca tot ti-am pomenit numele...michelle, Tora mea mai are o sora si doi frati. Cu sora suntem in relatii bune (e nasa noastra si a copilei mici), cu cei doi frati nu vorbeste niciodata. Cum mai sa nu vorbiti? Nu se poate! (ziceam eu cand am cunoscut-o). Da, nu vorbesc. Mai mult, aia doi nu dadeau niciodata telefon la mama lor pe cand traia. Niciodata!
Eu asa ceva n-am pomenit, n-au avut averi de impartit, nimica nimica. Dar asta-i realitatea. Cei doi nu doresc nici o legatura cu familia.
Deci nu inteleg, dar pot spune ca stiu despre ce vorbesti. Totusi, nu inteleg de ce tatal tau face favoruri daca nu primeste nici unul. Adica stiu, spera sa se schimbe baiatul, tu esti departe, el mai aproape...insa lucrurile nu se vor schimba. Asa ca macar tu, ca esti mai inteleapta ca noi, baga la cap asta. Sau...la tine nu functioneaza ce spui la altii

Eu am terminat-o cu geamurile. In sensul ca le-am luat pe toate de acolo. Ieri, cu o echipa, le-am demontat si le-am carat acasa in curte. Zau ca as vrea sa vad moaca hotilor...erau oricum niste gainari, isi lasasera sculele acolo, doua surubelnite si un cutit indoit...

acuma buflea: mai, cum te gandesti tu ca fie-tau o sa vina acasa si o sa zica spasit: mama, am luat detentie, pentru ca m-a mancat in fund sa-i fac o farsa colegei...stiu, sunt vinovat, dar sunt prea mic sa calculez consecintele exacte ale gesturilor mele; ma straduiesc si sunt sigur ca pe viitor...bla bla.
Ti-ar place? Aha, deci da, ti-ar place. Dar n-o sa vezi, ca din cate spui copiii tai sunt normali, iar ce le cerem noi o fi de vis, dar nu merge. Cica ar mai merge...dar nu la noi, niciodata. La altii. Iar ceea ce e la altii, nu e demonstrabil. Deci nu exista.
Ar mai fi o cale sa-ti zica, adica sa auzi o scuza...dar precis ca, daca ai fi atenta, ai auzi si soptit "i-am zis, ca oricum ma trada fiara aia de soru-mea, sa vezi ce i-o trag eu".
Deci: ma crezi ori ba, trebuie sa treci prin toate, ca sa te pregatesti si tu odata cu ei.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,ca parinte rabzi si inghiti...bietul om e tata la urma urmei...ce sa-i faci...eu il inteleg...si pe mine m-ar durea ca peste 20 de ani sa se poarte Eva asa cu mine,dar e puiul meu...na...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Salutare, tuturor !

Eumada, f inteligent si gentilom musiu cu masina.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bai mada, stiu ca rabzi si inghiti...dar asta cand copilul e mic sau adolescent...dar cand are 50 de ani, tot parintele sa inghita? Ma lasi?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,iti inteleg reactia,da` ma gandesc ca ..totusi...parinte ramai pana mori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

michelle, eu zic sa incerci sa rezolvi cumva problema transportului tatalui tau pe distante mai lungi cu alt taxi, un cunoscut sau o ruda cu care sa te decontezi tu separat. Iar pe frate sa-l iei asa cum e, pana la urma daca le iei ca doua probleme separate nu cred ca te vor mai supara atat de tare. Tu ai dreptate pe fond, dar ce folos daca rezolvarea corecta a problemei e practic imposibila ?

Buflea, eu nu cred ca al tau baiat nu stie ca e de vina. Ca nu vrea sa recunoasca cu voce tare e alta mancare de peste si face parte din firea lui. Am mai intalnit genul asta de gandire si la adulti si am ajuns sa cred ca e o forma de autoprotectie. Ce m-ar supara pe mine mai mult ar fi faptul ca nu ti-a spus si aici trebuie lucrat. Eu am o conventie cu al meu: daca faci ceva rau (termen generic) si imi spui nu te cert, discutam doar, fara cearta si pedeapsa (mai ales ca in 99% din cazuri a fost deja certat/pedepsit la scoala) dar daca faci ceva aiurea si aud din alta sursa, atunci chiar ma supar si ne certam. Functioneaza destul de bine.

Sa ma laud: tocmai am incercat o noua reteta de pulpa de curcan la cuptor, cu usturoi, legume si vin . Si mi-au iesit si cartofii cu rozmarin la cuptor la fel de buni... Acu' l-am trimis pe sot sa cumpere inghetata !

Dieta, care dieta ? Doar nu vreti s-o incep de sambata ? De luni ! Mai ales ca poate incepem capitol nou si scoatem cuvantul pinguini din titlu ca e prea permisiv pentru cele fara multa vointa ... ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Spune reteta te rog.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Spune reteta te rog.....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Numa' tie ti-o spun incet, sa nu auda randunicile de la dieta.

Pulpa facuta cu sare, piper si boia de ardei am impanat-o cu usturoi taiat pe lungime si am asezat-o in cratita in care am pus ulei, ceapa, ardei rosu si alb toate taiate felii potrivite ca marime, am turnat apoi vin alb. Acoperite si la cuptor cam 2 ore (asta e pe gustatelea ca depinde de cantitatea de carne) la 210 grade. Am mai intors-o de doua ori si am lasat-o descoperita ultimele 20 de minute ca sa prinda culoare. Daca scade prea mult se adauga putina apa sau, eventual inca putin vin. Iar in ultimele 25 minute am inghesuit in acelasi cuptor si tava cu cartofi cu usturoi si rozmarin fierti putin inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea



Vreau neaparat sa-i spun serifei Alinuk sa fie mandra de mine ca ieri am donat sange. A venit Crucea Rosie la botul calului, la mine in cladire, chiar la etajul meu, asa ca m-am prezentat cuminte la extras de sange. Am carnet de donator, sunt mandra .




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



bestialo bravo tie!
nu-i asa ca a crescut cumva si moralul la donator!?



eu sunt intr-o perioada far de chef de mari vorbe
va citesc, sunt cu ochii pe voi
in asteptarea primaverii si a aerului proaspat de viata

Neaparat sa va zic, azi m-am jucat de-a pinguinii la Muzeul Antipa
M-am gandit si la voi... v-ar fi placut sa "crosetati" la pinguini din materiale reciclabile.









Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sunt ragusita de nu mai pot. Abia mai vorbesc. Ma doare-n gat. Tusesc.
Am baut un Teraflu si m-am bagat asa, in pat, la suprafata.

O sa vad un film.


Pana una alta va trimit roiuri de stele si va zic o seara pacuta.

Mergi la inceput