Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Felicitari, Mariell! Doamne ajuta sa fie bine. Ai inceput tratamentul? Ai fost la ginecolog/hematolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Mariell felicitari !!!
O sa fie bine de data asta, ai sa vezi
Beta maine, fuguta la medic, tratament....si tot ce ramane de spus e : sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mariell - felicitari fuguta la medic sa te apuci de clexaneala, daca e cazul. sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mariell felicitari .
Ai inceput deja Clexane? O sa vezi ca va fi bine de data asta. Sa mergi la hematolog sa-ti dea Clexane compensat.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Ileana.M, MeAlex, ANI.G, Ramonika, carin1974, multumesc frumos!
Din fericire am fost acum 2 sapt la hematolog, care mi-a dat reteta sa am in casa 10 fiole de clexane 0.4 si aseara am facut prima injectie.
Acum am zis ca astept pana maine sa repet beta HCG sa vedem daca se dubleaza (sper din suflet sa fie in evolutie...) si apoi joi merg la ginecolog sa imi dea tratament pe partea de gineco - ma gandesc ca imi va da progesteron, si data trecuta mi-a dat. Si apoi si la hematolog sa imi scrie reteta pe o luna, ma gandesc ca asa se procedeaza, nu?

Daca puteti sa imi dati si alte sfaturi, primesc! Clexane-ul mi l-a facut o prietena doctorita aseara, nu a durut, sper sa ma descurc si eu de diseara inainte.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Mariel, pentru reteta depinde cun te intelegi cu medicul de familie. Prima o faci clar la hematolog dar dupa aceea poti cere scrisoare medicala si in baza acesteia poate sa-ti faca reteta gratuita/compensata si medicul de familie in fiecare luna, si in felul acesta nu va trebui sa mergi la hematolog asa de des. Trebuie intai sa te ia in evidenta ca fiind insarcinata.
Suna inainte sa mergi la hematolog si intreaba daca poate sa-ti faca reteta compensata fara trimitere de la medicul de familie ca sa nu mergi de doua ori (la mine a spus ca-i musai sa am trimitere).
Te asteptam cu un beta mare maine

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Mariell, pe mine m-a avertizat dr. hematolog ca voi mere lunar la dansa pentru retea, pentru ca imi va face verificari hematologice lunare, in functie de asta va creste sau scadea doza de clexane. Dar, oricum, sunt sigura ca te va lamuri hematologul cum e mai bine :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Eu stiu asa: poti lua direct reteta compensata de la hematolog sau poti lua scrisoare medicala de la hematolog sau ginecolog cu care mergi la dr. de familie si el iti da reteta compensata. Depinde de la dr. la dr. dupa cum are contract cu casele de asigurari, nu toti pot da reteta compensata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

carin1974 - cum la hematolog e doar 10 lei mai putin daca merg cu bilet de trimitere am ales sa nu aduc bilet de la medicul de familie, dar nu m-am gandit ca poate nu imi da reteta compensata fara bilet; o sa sun sa fac programare si voi intreba si asta, multumesc
Ileana.M, zicea ceva si hematologul la care merg eu ca trebuie urmarit indeaproape in timpul sarcinii...
da, MeAlex, ai dreptate, trebuie sa ma interesez si eu la doctorii mei ce si cum pot scrie.

multumesc fetelor , imi sunteti de mare ajutor, la cat de aiurita sunt in momentul asta, imi sunt f folositoare sfaturile voastre, sper ca maine sa vin cu un beta bun...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell darga FELICITARI , ma bucur enorm pentru tine...cum ti-au spus si fetele sa nu ma repet ...da-i cu tratamentul..tinem pumnii si fii optimista...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

26 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput