Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (81)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Cami antonia vreau sa te intreb cum ti-ai dat seama ca Petra are probleme cu inima? Ce semne ai vazut la ea si cum ti-au atras atentia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna,

Mvb, post cu folos si tie


cat de frumos spune in Evanghelia zilei

Zis-a Domnul catre ucenicii Sai: „Aveti credinta in Dumnezeu. Adevar va spun ca cel ce i-ar zice muntelui acestuia: Ridica-te si te arunca in mare!, si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice. De aceea va spun: Pe toate cate le cereti rugandu-va, sa credeti ca le-ati si primit, si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, pentru ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua gresalele voastre. Iar daca voi nu iertati, nici Tatal vostru Cel din ceruri nu va va ierta voua gresalele“. Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide; ca oricine cere, primeste; cel ce cauta, afla; si celui ce bate i se va deschide.“

preluata de pe http://www.dervent.ro/share-EvangheliaZilei.php

si Sinaxarul zilei

http://www.calendar-crestin-ortodox.ro/Sinaxar/20/3/2013/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Zis-a Domnul: „Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide; ca oricine cere, primeste; cel ce cauta, afla; si celui ce bate i se va deschide. Cine oare este omul acela dintre voi caruia fiul sau ii va cere paine si el ii va da piatra?; sau, de-i va cere peste, el ii va da sarpe? Deci, daca voi, rai fiind, stiti sa dati daruri bune fiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El!“

preluata de pe http://www.dervent.ro/share-EvangheliaZilei.php

mai jos este un articol despre post cu un calugar din Sfantul Munte (preluat de pe doxologia.ro)

"Sa nu uitam ca postul este mai intai de toate sa flamanzim dupa Dumnezeu.

Muntele Athos... un pamant cu buna-mireasma umblat de sfinti si semanat de la un capat la altul cu moastele lor. Un loc de intalnire a urmasilor lui Adam cu Creatorul pe care L-au uitat. Aici omul se lupta, se nevoieste iar Dumnezeu se ofera in mod constant. La fel si omul. Athos este un Sfant Altar, un loc al sacrificiului. Urci si sufletul respira. Fiecare intalnire este o invatatura spirituala. Iti arunci plasele si pescuiesti hrana spirituala din marile paradisului.

Binecuvinteaza parinte!
„Dumnezeu sa te binecuvanteze, bucuria mea!”

Sunteti de mult timp in Sfantul Munte?
„Vietuiesc aici de saizeci de ani, dar ce sunt saizeci de ani in fata lui Dumnezeu; o respiratie.”

Parinte, as vrea sa-mi spuneti cateva cuvinte despre post.
„Pentru a da un sfat trebuie ca mai intai sa-l experimentezi, trebuie sa-l traiesti. Doar cineva care s-a nascut langa mare sau este un om al marii poate vorbi despre mare. Dar ma voi supune dorintei tale si iti voi impartasi din invataturile Parintilor care erau prieteni ai postului.”

Parinte, este postul un scop in sine?
„Postul nu este un scop in sine, ci un mijloc spre scop. Spre exemplu, sa vii la Muntele Athos a fost scopul tau, destinatia ta. Ambarcatiunea care te-a adus aici a fost doar mijlocul prin care ti-ai indeplinit scopul. La fel este si cu postul: este unul dintre mijloacele oferite noua de dragostea lui Dumnezeu, mijloc care sa ne faca sa ravnim pe Dumnezeu. Dumnezeu este scopul si destinatia noastra.”

Cand a aparut postul?
„Postul este ingemanat cu umanitatea. Potrivit Sfantului Vasile cel Mare, postul a fost dat omului de catre Dumnezeu in rai.”
Dar de ce a dat Dumnezeu porunca postului? Pentru a-l distruge pe om?
„Nu, ci pentru a-l mantui! Sfantul Ioan Gura de Aur scrie ca atunci cand Dumnezeu l-a creat pe om El l-a luat si l-a asezat in mainile postului, care este o mama afectuoasa si un invatator excelent. L-a incredintat postului pentru mantuirea lui. Desi postul este un invatator, acesta nu il limiteaza ci il zideste pe om.”

Parinte, este postul o necesitate?
„Sfantul Ioan va va raspunde iarasi: «Daca postul era necesar in Eden, este cu atat mai necesar in afara lui. Daca inainte de a ne lovi aveam nevoie de medicament, cu atat mai mult vom avea nevoie dupa ce ne-am ranit. Intelegi?»”

Ce?
„Porunca postului a fost data in rai ca o precautie impotriva caderii. De la caderea omului este dat in scop terapeutic, de refacere.”
Atunci care este scopul postului?
„Postul ofileste dorintele pacatoase, spune Sfantul Maxim Marturisitorul; si Sfantul Simeon Noul Teolog spune ca postul ne inmoaie inimile. Sfantul Grigorie Palama spune ca prin post se implineste si desavarseste orice fapta buna. Acestea sunt motivele pentru care Sfantul Ioan Gura de Aur isi marturiseste dragostea pentru post: «Iubesc postul pentru ca este mama intelepciunii si fantana actelor filozofice.»”

Cum ar trebui sa postim?
„Postul este un mijloc, o unealta spirituala care nu este limitata la mancare, ci omul ca intreg trebuie sa participe la el in chip psihosomatic, adica trup si suflet. Sfantul Ioan Gura de Aur spune: «Postesti? Dovedeste-mi asta prin lucrarile tale. Daca vezi un om sarman, miluieste-l. Daca vezi ca un prieten este laudat, nu-l invidia. Nu posti doar cu gura, ci si cu ochii si urechile si picioarele si mainile si cu toate madularele trupului tau. Posteste cu mainile, lepadandu-te de lacomie. Posteste cu picioarele, incetand sa mai alergi dupa pacate. Posteste cu ochii, disciplinandu-i pe acestia sa nu mai priveasca la ceea ce este pacatos. Posteste cu urechea, ne mai ascultand vorbele desarte si barfele. Posteste cu gura ne mai vorbind cuvinte netrebnice si critici nedrepte. Pentru ca ce vom folosi daca ne abtinem de la pasari si peste, dar ne muscam si devoram semenii?»”

Cum ne muscam si devoram fratii?
„Prin defaimari si critici, care vin din lipsa de dragoste pentru fratele nostru.”

Multumesc Parinte. Invatatura ta mi-este de mult folos duhovnicesc.
„Sa multumim lui Dumnezeu pentru ca ne-a luminat sfintii. Mergi cu bine si Harul lui Dumnezeu sa se pogoare peste tine, fie ca Maica Domnului sa te ocroteasca, si sfintii sa te calauzeasca. Si nu uita ca postul este mai intai de toate sa flamanzim dupa Dumnezeu!”

Sa aveti o zi frumoasa,dragelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jujuka spune:

Salutare fetele mele, am fost ieri la medic, bebe este bine, are 6 saptamani, i-am auzit si inimioara, inca nu ne vine sa credem ca s-a intamplat si la noi minunea si sa aveti incredere in Dumnezeu ca ti-l da atunci cand nu te astepti,uite si la noi sunt mai bine de 5 ani. Va rog mult sa va rugati pt noi sa fie totul bine pana la final si sa avem un bebe sanatos si frumos. Sunt sigura ca toate veti reusi sa va indepliniti visul, sunt sigura ca micutele lui Cami Antonia vor fi bine si ma voi ruga pentru asta. Va pup cu drag si va iubesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

jujuka doamne ajuta sa fie totul bine!

hai fetelor nimeni nu ma ajuta la dusul listutelor la biserici?

mvb din pacate saptamana asta vine iar vajul ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mvb cand a fost racita petra si era mica
mi s-a parut a avea un puls foarte accelerat
i-am zis medicului nostru pediatru
care e din spital si e f bun
el ne-a recomandat o eco cardiaca
ca a auzit un suflu
acum stii cum e
cred ca Doamne Doamne a vrut sa aflam
pentru ca ce are ea nu are nici un fel de simptom
poate daca esti ca mine putin foarte atenta la copii
si nu la sa fie cum ziceau majoritatea doar UN SUFLU SISTOLIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata

aveti mai jos Evanghelia zilei preluata de pe http://www.dervent.ro/share-EvangheliaZilei.php

Zis-a Domnul catre ucenicii Sai: „Eu sunt vita cea adevarata, iar Tatal Meu este lucratorul. Fiece mladita care nu aduce roada intru Mine, El o taie; si fiece mladita care aduce roada, El o curata, pentru ca ea mai multa roada sa aduca. Voi sunteti de-acum curati prin cuvantul pe care vi l-am grait. Ramaneti intru Mine si Eu intru voi. Asa cum mladita nu poate sa aduca roada de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu veti ramane intru Mine. Eu sunt vita; voi, mladitele. Cel ce ramane intru Mine si Eu intru el, acela aduce roada multa, caci fara Mine nu puteti face nimic. Daca cineva nu ramane intru Mine, se arunca afara ca o mladita si se usuca; si le aduna si le arunca in foc si ard. Daca voi ramaneti intru Mine, si cuvintele Mele raman intru voi; cereti orice veti vrea si vi se va da.“

si un articol folositor
Despre implinirea dorintelor

Sf. Dimitrie al Rostovului


" Nu te intrista daca ceva din ceea ce se savarseste in lume nu se face dupa dorinta ta.

E cu neputinta ca toate sa se savarseasca dupa gandul tau si dupa cum tu voiesti, caci nu toate dorintele tale sunt bune si nu toata implinirea lor este cu folos.

S-a implinit ceva dupa dorirea si voia ta - bine; nu s-a implinit - lasa-l voii lui Dumnezeu. De s-a implinit vreun lucru asa dupa cum tu insuti l-ai dorit, fii multumitor; daca nu s-a facut asa, nu te mahni, caci nimic nu este vesnic aici, si orisice lucru este pentru scurta vreme in aceasta lume.

Tu insa o singura grija sa ai, sa nu fii strain de Dumnezeu si de harul Sau preasfant. Nu ravni foarte ca toate dorintele tale intotdeauna sa se implineasca si pururea sa fie dupa voia ta - acest lucru nu este in puterea omului, ci intru aceea a lui Dumnezeu.

Una este voia lui Dumnezeu si alta este voia ta, iar gandurile Sale sunt altele decat ale tale, nefiindu-ti tie in putere sa cunosti si sa intelegi dumnezeiestile ganduri. Iata de ce nu se cade sa te mahnesti pentru dorintele neimplinite si se cuvine ca toate sa le lasi in seama Domnului. "Arunca spre Domnul grija ta si El te va hrani; nu va da in veac clatinare dreptului" (Psalm 54, 25).

Nu fii imputinat cu sufletul si nerabdator, dorind ca toate sa se implineasca indata dupa voia ta. Cu mult mai bine este ca intru liniste si rabdare sa te rogi lui Dumnezeu, lasandu-le pe toate in voia Lui. Nu cere implinirea grabnica a dorintelor tale - nu oricare dorinta este buna si nici toata implinirea lor nu este folositoare. Poti afla care din dorintele tale sunt dupa vointa Domnului prin asteptare indelungata si prin rugaciune sarguincioasa.

Daca este dupa voia Domnului, El iti va da degraba, insa de nu va fi voirea ta dupa sfanta Sa voie, Dumnezeu va impiedica si va tine dorinta ta neimplinita tocmai pentru folosul tau, facand aceasta cu iconomia intru care El binevoieste. Iar tu, fie ca Domnul iti da, fie ca nu iti da, pe toate primeste-le cu multumire intru smerenia inimii.

Nu tanji catre ceva cu nesimtire si fara rabdare, ci toate le savarseste bine cumpanit. Toate sunt mai folositoare si mai cu temei cand se dobandesc intru intelepciune si rabdare. Daca toate s-ar implini de indata dupa dorinta ta, niciodata nu ai putea ajunge la cunostinta neputintei tale, niciodata nu ai castiga nimic pentru folosul sufletului tau, ci pe toate le-ai savarsi impotriva acestui folos. Iata de ce, Atotvazatorul Dumnezeu, miluind si crutand faptura Sa si ingrijindu-se de folosul fiecaruia, nu iti da totdeauna dupa voia ta, ci cel mai adesea impotriva, spre calauzirea ta, ca tu, innoindu-ti cunostinta slabiciunii tale, sa nu fii imputinat cu sufletul, ci smerit, plin de rabdare si umilinta.

Domnul, ca un adevarat Tamaduitor, spre a vindeca sufletul nostru, adeseori randuieste si plineste impotriva dorintelor noastre, cufundandu-ne astfel in mahnire pentru ca noi sa cautam mangaierea cea nemuritoare si vesnica intru El - Dumnezeu Domnul.

Aceasta intristare si mahnire este pentru scurta vreme, iar acea mangaiere este intru vecii cei nesfarsiti. Dar ce castig ai avea de ti s-ar infaptui toate dorintele, iar tu ai mania pe Dumnezeu in toata vremea? Ce dobandesti de ti s-ar implini toate dorintele tale, iar tu insuti ai ramane cu totul instrainat de harul lui Dumnezeu? Cu adevarat nimic!

Cu cata multumire vei rabda amaraciunile trimise asupra ta de Domnul prin neimplinirea dorintelor tale, cu atat mai multa mangaiere vei primi de la El mai apoi, caci este scris: "Doamne, cand s-au inmultit durerile mele in inima mea, mangaierile Tale au veselit sufletul meu" (Psalm 93, 19).

Asadar, nu te umple de amaraciune pentru vreo durere de felul acesta ingaduita de Dumnezeu, ci primeste cu multumire acest leac randuit sufletului tau.

Mai bine induri aici o durere mica decat mai apoi sa te mahnesti vesnic, caci mai bine este sa patimesti aici decat dincolo. Cu totul de plans si de jelit este cel care intru multe gresind, pururea tanjeste ca toate sa fie dupa a lui dorire. Cunoaste ca impotriva voii lui va suferi in viata viitoare.

Dumnezeu miluind si crutand faptura Sa si dorin-du-ne noua tot ce-i mai bun, adeseori ne trimite aici durere si stramtorare. "In lume necazuri veti avea" (Ioan 16, 33) spune Domnul. El voieste ca noi sa nu ne inecam in desfatarile pamantesti, ci sa rabdam necazuri, pentru ca, cu mai multa osardie si izbanda, sa ne inaltam catre El si la El acolo sa ne invrednicim de bucuria si veselia vesnica. "

Cami, sunt sigura ca numele noastre ajung sa fie citite in Biserici si Manastiri, duse de fetele de aici, dar fara a ne spune

PS: sunt atat de frumoase slujbele de dimineata (din pacate nu pot merge in timpul saptamanii dar le ascult cu mare placere la radio)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Buna fetele mele dragi ce mai faceti ?
MaraAnisia multumim pentru postari sunt f. frumoase
Cami_antonia o sa incerc sa duc si eu listuta la o manastire din Moldova dar nu stiu sigur cand ajung sau poate o duc la parintele meu duhovnic la episcopia de la noi din oras ca se face zilnic Sf.Litughie.
Sanatate multa fetitelor tale ma rogpentru ele sa fie bine.
Jujukama bucur ca ai auzit inimioara la bebe si este bine sa-ti dea Dumnezeu o sarcina usoara si frumoasa si bebe sa se dezvolte bine si sa stea la caldurica pana la 9 luni ca mult l-ai mai asteptat.Cum te simti ,ai greturi? pe burtica.
Ioanact,Mvb,Lili_g,Georgia_c,Anna85,maryella77,honey eyes27,Sandaa si toate celelalte fete aspirante si mamici unde sunteti ?
Iertati-ma cele pe care le-am sarit ,va puppe toate si va rog sa mai intrati sa ne povestiti ce mai faceti, sa mai animam un pic acest topic.
Aspirantelor la bebe va astept sa ne rugam impreuna si sa mai ducem listutele pe la biserici ,ca Dumnezeu nu ne ne uita si sa va milostivi si de noi doar ca trebuie sa avem multa rabdare si speranta .
Iertati-ma daca v-am suparat
O zi frumoasa va doresc in ciuda vremii de afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

buna fetelor;
imi cer scuze ca nu am mai scris nimic o perioada;
adevarul e ca m-am implicat mult in cautarea de remedii alternative pentru tatal meu care e diagnosticat cu ciroza hepatica cu risc malign;
tinand cont ca are 70 de ani mi s-a dat clar de inteles de catre medici ca medicina alopata e cam depasita de situatie;
el deocamdata e destul de vioi, cu mintea limpede, la organele inconjuratoare nua re nimic, sunt ok;
asa ca tot caut si intreb peste tot de retete naturiste;
l-am luat la noi la Bucuresti si ma ocup de regimul lui;
vreau si eu sa duc lista la manastirea Radu Voda, la Sfantul Nectarie pentru aspirante;
raisa 28multumesc ca ne-ai atras atentia sa mai postam;
sper sa vina si honey cu vesti f bune;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

jujuka, felicitari pentru sarcina, iti exact ce-mi doresc si mie si va doresc voua: un bebe frumos si sanatos, care sa ne implinesca vietile!
N-am mai intrat demult pentru ca au fost cele mai lungi zile din viata mea, am tot cautat informatii de net, semne de sarcina, etc...
Azi am facut testul de sange beta hcg si mi-a iesit pozitiv, dr zice ca sunt , problema este ca de ieri am o sangerare asemanatoare cu ciclul...dr a zis ca nu este normal asa ceva, dar din mom ce analiza este ok, este sarcina...si sangerarea....sunt cazuri cand se intampla fara sa fie pericol. Peste 10 zile mergem la ecograf, atunci vom sti sigur. Deocamdata urmez acelasi tratament cu Lutinus(progesteron) si clexan si stau acasa. Sunt ingrijorata, dar incerc sa ma linistesc pentru ca stiu ca asta nu e bine pentru Acum tot ce putem face este sa ne rugam. . Am credinta ca daca Dumnezeu si Maica Domnului ne-a ajutat de am ajuns pana aici, ne va ajuat si de acum inainte sa ne putem strange in brate minunea/minunile. Si sper ca intr-adevar sa se fi deschis calea pe anul acesta spre bebelusii nostri!

Mergi la inceput