Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Te inteleg perfect, Rodica. Eu am cifoza si inca nu mai stiu ce. Si nici nu prea am cui ma plange. Cand ma mai plang uneori, am impresia ca ceilalti cred ca ma prefac, asa ca o las si eu balta.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Fetelor cu mai multi pitici si nu numai, vreau sa va intreb, ca am o dilema de ceva timp. Cum credeti ca e mai bine sa stea copiii in camere separate, sau cat sunt mici sa stea impreuna. De exemplu la noi intre Rares si fetita diferenta este de 4 ani si tot stau si ma gandesc daca e bine sa le fac camere separate sau sa stea impreuna.
De jucat oricum se joaca in toata casa, la somn doar stau impreuna si pate se vor simti mai in siguranta fiind doi, le va fi mai vesel. Nu stiu cum sa procedez...

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Felicitari, Doxy, pentru bubulina!

Happy_Ama 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Merci Ama! Sunt cu gura la urechi de dimineata.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Alexandra acum am reusit sa ajung si eu la postarea in care ne zici e e totul ok. Ma bucur ca nu mai nevoie pana la urma de tratament si poti sta linistita.

Paula pt tuse sirop de brad sau jneapan in cazul meu face minuni. Sanatate lui Raul.

Betty tinem pumnii sa fie totul bine la amnio.

Unidanad nu vad ce e rau in a cere ajutorul celor apropiati, si am ajut la nevoie si astept acelasi lucru. La prima sarcina am fost "eroina", faceam de toate si la lucru si acasa, nu am apasat frana deloc, am facut si sport si calatorii si de la lucru am placat direct la nascut la 33 saptamani. Cauza? Nu stie nimeni dar inca ma intreb care ar fi fost dezonodamantul daca as fi procedat altfel. Nu doar ca nu ma plangeam dar am refuzat orice ajutor posibil, iar la final nu m-a laudat nimeni si am ramas doar eu cu o frumoasa depresie si un copil nascut prematur. Si sotul care ma ajuta enorm mereu. Acum fac cat mai putine, ma ajuta orice si oricand si nu ma simt nici plangacioasa si nici datoare cuiva. Pe primul plan sunt eu si bebele pt ca la sfarsit asta e tot ce conteaza. Am avut prietena care a stat in risc maternal fara nici un fel de problema de la 4 luni a avut grija de ea , s-a plimbat , s-a relaxat si a ajutat-o foarte mult. Am invatat sa nu mai judec din afara pe nimeni, toti avem prioritati , iar pt mine e important sa fiu si psihic intreaga sa imi pot creste in armonie copilul. Fiecare avem limite si ni le cunoastem, iar daca ajuta sa ne "plangem" de ce sa nu o facem? Si altii se plang si noi ascultam si ajutam si mi se pare normal. Nu e o competitie care e mai tare, care e mai bun sau mai harnic suntem toti oameni si e normal sa ne ajutam cum putem intre noi. Si eu sper sa ajung sa imi ajut fata dupa ce se aseaza la casa ei si sper sa avem o relatie buna incat sa nu ezite sa imi ceara orice si sa ii pot fi de ajutor cat traiesc.


Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Doxy pana merg la scoala eu ma gandesc sa stea in aceeasi camera. Dupa aceea mi se pare ca au nevoie fiecare de spatiul lui , de intimitate. Dar mai vedem cum se imbuca teoria cu practica. De aceea inca nici nu ma gandesc la amenajat , totul depinde de reactia Nadiei in raport cu noul membru al familiei.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

doxy felicitari pt putza de fetitza!!!
Fetele care au trecut prin pierderi nu va descurajati!
Mihaelafalt intrebai daca mai vomita cineva dimineata suc gastric! EU destul de des.... si asa patesc si eu, dimineta cand ma aplec putin... de obicei cand ma spal pe dinti dau la boboci..apoi nu mai am nimic in restul zilei. Eu am hiperaciditate gastrica de dinainte de sarcina sa ca nu enimic iesit din comun...ce poti sa faci sa nu mai patesti..sa dormi pe minim 2 perne peste noapte (sa dormi cat mai ridcata) si sa ai laga pat ceva uscat .. biscutiti covrigeisi cum te trezesti sa rontai rapid o bucatica de ceva .
Dana imi pare rau ca patesti faze de genul asta... mai ales ca e un test la care stam toate cu stres (desi nu ar trebui). O sa vezi ca e bine asa ca o sa treci si peste faza cu pierdutul si neatentia lor.

Elfule nu prea e normal ca Doctorita sa te judece si sa te critice pt varsta ... nu e ca si cum ai avea 13 ani sa nu ai corpul destul de dezvoltat. Si mama mea facut copii la varsta ta si ne-am facut mari si am fost bine ingrijite. O sa cresti odata cu copilul (asa zice ea depre noi ...."a crescut o data cu noi")
betty200 si elena multa multa bafta !!!!!

Eu am scris un mesaj legat de fetele care se plang ca au motiv si cele care se plang "fara motiv" dar a ramas in celalat capitol . Sunt de acord cu Flory de-aia suntem aici sa ne plangem si nu exista "nemotivat". Fiecare simtim alfel si trebuie luata in serios depresia! fiecare resimte altfel sarcina si fiecare are dreptul psihic sa reactioneze cum poate..si o criza ici colo si un plans haotic prinde bine... Copilasii sa fie sanatosi! Zicea cineva ca dupa sarcina si sa plangi pe drept si nu te mai baga nimeni in sema nici macar tu.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Da Flory, sincer si eu ma gandeam la fel. Un an oricum o tin in dormitorul nostru, sa-mi fie mai usor cu alaptatul. Asa am facut la Rares am unit patutul lui de patul nostru si-mi venea mult mai usor sa am grija de el noaptea.
Iar apoi ma gandesc sa-i pun impreuna pana face fata 3 ani, atunci va pleca si Rares la scoala. Si abia atunci sa-i fac baiatului camera de elev cu birou si rafturi pentru carti, iar pe ea sa o mut separat.
AM tot vorbit cu unii, cu altii si au fost si pareri ca ar trebui sa stea separat din start, de asta am zis sa mai intreb sa mai citesc si sa ma hotarasc. Ca trebuie sa-i iau pat/mobilier pentru Rares si ar fi bine sa stiu din start cum vor sta.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Mi-a zis odata o prietena care nascuse al 2-lea bebe, "nu o fa pe eroina, fii egoista si ai grija de tine ca nimeni nu te mai crede/intelege". Barbatii oricum sunt de parerea ca "stai" acasa cu bebe. Asa ca daca ti-e somn, dormi, daca vrei sa mergi la coafor, cheama o dadaca, plateste-o si du-te. Mie imi parea rau mereu dupa bani, dar psihicul nostru valoreaza mai mult.
Ar fi pacat sa ma plang caci sotul ma ajuta foarte mult, dar ma enerveaza aceasta abordare "tu oricum stai acasa"
Imi amintesc cand Rares era mic si eu fugeam la cursuri/examene, cand ma intorceam toata casa era cu fundul in sus, patul nefacut, farfurii nespalate, sotul in chiloti, raspunsul? "El a stat cu copilul" :))))
In schimb eu cand "stau" e ca si cum as sta degeaba.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Diana multumesc de raspuns si eu am aciditate gastrica, oricum nu imi vine sa mananc nimic, de cand am vomitat am ramas cu o senzatie de usturime pe gat si nu merge nimic de mancare, poate mai tarziu cand ajunge sotul sa mancam impreuna.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput