Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

norma, n-am gasit ceva oficial, doar discutii ale mamicilor. De exemplu http://community.babycentre.co.uk/post/a9129765/4_month_growth_spurt
si
http://babyandbump.momtastic.com/baby-club/235315-17-week-old-baby-waking-night-after-sleeping-through.html

Eu zic ca te stresezi degeaba cu alaptatul (apropo, avem boboceii nascuti in aceeasi zi ). Te inteleg insa, ca si eu am (avut) momente cand mi-am facut griji. Cum am mai spus, pana pe la o luna jumate, sugea ambii sani aproape o ora, tot ii roteam; apoi a inceput sa suga 5 maxim 10 minute. Ziua nu mai adoarme la san decat foarte rar; seara in schimb asa adoarme, sugand. La 4 sapt. am mers la dr. si i-a facut proba suptului, dupa jumate de ora a supt 80 ml/ gr. Acum vreo luna eram ingrijorata ca daca nu e normal sa nu suga mai mult timp, si-am mers iar la dr. de lactatie. Dupa ce-a supt 5 -7 minute, n-a mai vrut si pace! L-a cantarit, supsese 85 ml. Dr. mi-a zis sa insist ziua, ca altfel de asta se trezeste noaptea si suge; cum suge noaptea, ziua nu e foarte infometat. Eu nu pot insista, il las in ritmul lui, poate n-o fi asa haplea la mancare ca mine!
In concluzie: daca el nu plange dupa ce termina de mancat, e vesel, inseamna ca a mancat suficient. Lasa pompa aia! eu n-am vrut deloc sa folosesc, ca mai mult te stresezi, la fel si cu cantaritul inainte si dupa masa! Sanii tai isi fac treaba, lasa-l pe bebe sa suga cat vrea.
Am citit ca stresul scade lactatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

in alta ordine de idei, azi-noapte am dormit bine. N-am reusit sa adorm decat dupa 12, nu-mi era somn! Am reusitsa adorm in sufragerie. Pe la 1 Stefan s-a trezit, l-a luat sotul din patut si incerca sa-l linisteasca. I-am dat papa, a adormit si l-am lasat in patul nostru, am ramas si eu acolo cu ei. S-a mai trezit la 3, apoi 5, 7, cand nu a vrut papa, avea chef de povesti. L-am chemat pe sot, ca azi e liber, si l-a luat in sufragerie si eu am dormit pana la 8 jumate.
alta viata!

cat v-am scris sotul l-a distrat si-a spalat vase.

ma simt nesimtita, merg si eu sa stau cu ei, poate-l adorm pe Stef.

va pup, sa aveti o noapte buna!

imi fac o cafea cu inghetata, e 10 dimineata la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Da Papelusca toata lumea imi zice acelasi lucru, relaxare, odihna, optimism; si eu zic la fel celor care au probleme;sunt f ZEN cand suge, dar la prima masa mai putin ok incep sa ma depresez ca nu ajung la 6 luni de alaptat. Offffffffffff si deja am 5 saptamani de alaptat exclusiv fara nici un strop de lapte praf si totusi ........Am o prietena care 11 luni a alaptat si in fiecare zi a spus azi e ultima zi ca cred ca mi se termina laptele. Asta e .....oare cele care au lapte garla fara probleme isi dau seama ce norocoase sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor..suntem si noi pe aici...prin umbra
Noi am fost la doctor...la vizita lunara....si desi nu ma asteptam aveam de facut vaccin..am facut la 2 luni unul care se reia la 4...si acum alte 2 contra meningitei si pneumoniei..ei...a fost linistit...daar mi-a facut febra..prima oara....s-a trezit a mancat...mi s-a parut recisor...i-am pus termometrul...avea 35.4..sotul zice..e..normal...dar uite ca era pt ca urma sa faca febra..l-am luat langa mine sa-l incalzesc...am adormit vreo ora...cand m-am trezit ardea...39.1....am urmat instructiunile medicului...baita calaie si medicament d-asta anti-febra...pana seara i-am facut la baite...ufff...16 ore ne-a tinut...ne spusese doctorul la 38 ii dam ceiut si facut baita..la 38.5 baita+medicament...n-a mai trecut de 38 ca stateam cu ochii pe el ca pe butelie...
Kytanuts cu alaptatul cum ne stii..nu sta la san decat 1-2 dati pe zi...scot cu pompa de 2 ori..in total o masa de-a lui cam 120-140 ml in rest lp..culmea cand avea febra statea la san si sugea..probabil pt alinare...in rest jelea ca un mosnegel...saracutul...
Cam atatic ...s-a trezit mandrul dp un somnic de juma de ora..
O noapte linistita tuturor...sa doarma bine bbii...fara multe treziri si sa pape bine cand se trezesc :0
aaaa maine ne ducem sa-i scoatem cetatenie romana
Va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Papelusca, ce ciudat sa ma gandesc ca tu esti la cafea si noi ne pregatim de culcare , banuiesc ca si invers e la fel.

Mirabela, off, da Doamne sa se faca Calin bine. Tu erai sursa noastra de ZEN, imi inchipui cat de greu e sa il vezi suferind. Pupam manuta lui de copil cuminte.

Moro, bine ca ati trecut cu bine peste febra, astazi am facut si noi vaccinul si tot asa ma gandesc sa il culc langa noi ca sa il pot pipai mai des. Acum nu are febra dar stiu ca la ei e imprevizibila treaba asta.

Paulica fara frica a invatat sa tipe si tipaaaaaaaaa, acum si cand plange plange tipat , e asa de scump.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Seara buna fetelor.
V-am citit asa in graba.Sunt rupta de oboseala.Am fost pe la shopping.I-am cumparat lui Dl.Andrei,dupa cum spune Kytanutza...3 body,saltelute de alea pt schimbat...etc...niste rahatele pt acasa,iar astazi am iesit la plimbare si am stat afara 3 ore.Timp in care Andrei a dormit.Eu nu intru in casa pana nu se trezeste.M-am mirat si eu cat a facut nanita,ca de obicei nu prind mai mult de o ora,dar probabil a fost asa pt ca am iesit cu scoica pusa pe carutz si sta altfel acolo.Mai la inghesuiala.

Kytana multumim,Andrei face bine,ma gandesc cu groaza la vaccinul pe care trebuie sa il facem cat de curand.Ma ia cu frisoane cand stiu ce am tras in decembrie.

Va pupacesc pe toate !!!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, dragi mamici.

Am terminat si eu de citit din urma, a mers cam greu ca am citit de pe telefon.

Mirabela, multumesc de informatie. E vreo sansa sa iti mai trimita prietena ceva in perioada urmatoare, sa o rogi sa puna si pt mine un tub de gel? Iarta-mi indrazneala.

La noi a fost o zi atipica, pt ca Ilinca (aka Tudorita) a supt mai putin ca de obicei si a dormit mai mult. Nici lp n-a mancat decat de 2 ori. Si tot de 2 ori a facut kk, ceea ce nu s-a mai intamplat in nicio zi. Din pacate nu era prea ok, era lichid si cu mucus, astept sa vad ce va mai urma. Ce am mai constatat eu e ca fata mea nu plange de foame. Daca dupa supt ii dau eu lp, il bea pe nerasuflate, daca nu ii dau, nu zice nimic, nu cere. E cam derutanta atitudinea asta pt ca, pe de o parte vreau sa-i dau cat mai putin lp, dar pe de alta parte, nu vreau sa o tin flamanda. Si asa e slabuta, mititica. Of, sunt tare confuza.

M-ati pus pe ganduri cu provocarile care ne asteapta pe masura ce cresc. Am vazut ca s-a discutat in capitolul trecut. Ei sunt asa puri si inocenti acum, mi-as dori sa ramana asa mereu. Sunt niste momente unice ceea ce traim acum.

Va las ca m-a lovit melancolia la 3 dimineata. Sa aveti o noapte linistita. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
A fost o noapte frichinita, mai mult s-a foit decat a dormit, nu a plans dar a fost foiala. L-am culcat in pat cu noi ca sa il pot monitoriza dupa vaccin. Nu a facut deloc febra. La noi e asa ciudata vremea, avem zapada destula inca dar ploua . Urasc genul asta de vreme, mizerie, fleoscaraie si numai bun de imprastiat virusi.
De dimineata "am recoltat" kk de la P si l-am trimis pe sot la DSP,nu prea am avut ce aduna ca e mai mult lichid si era cam imbibat in scutec. sa vedem ce-o sa iasa.

Da deja semne de plictiseala. Se trezeste la ora 7 . Fetele nu se trezeau mai devreme de ora 10, el seamana cu husbandul care e foaaaarte matinal.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana bine ca ii poti tine separati, David al meu e mai mare si nu reusesc sa-l opresc, toata ziua e peste noi, mai ales daca sunt numai eu cu ei.

Mi-am adus aminte, Stella ai grija cu dormitul lui bb la margine, eu la 4 luni l-am cules de pe jos, am adormit intr-o dimi si l-am subestimat ca nu se poate rostogoli.

Moro mititelul de el, ce febra a facut. Bine ca ati scapat, si la noi baile erau bune in caz de febra mare.

Ana cand o sa mai trimita pachet in tara o sa-i spun sa-mi mai trimita, dar nu stiu cand. Si Calin se comporta asa, daca-i dau dupa masa ceai sau orice altceva le ia fara probleme. Lp nu i-am dat pana acum si nu stiu cum e. Daca e linistit si papa cam la 3 ore eu zic ca e ok.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumim pt urarile de sanatate!

Calin tot tuseste si horcaie pe nas/gat, are 2 zile de Sumetrolim, parca vad ca e tot pe fond alergic si-i mai dau degeaba si asta...

Azi noapte a fost prima data cand de la 8 seara la 4 dimi nu facuse pipi, scutecul era uscat, n-am mai putut dormi de atunci... parca a papat mai putin ieri dar nici chiar asa... apoi a facut si la 7 era plin... am mai obs ca uneori cand il dezbrac face un pipi lung si mult, probabil face mult odata. Ieri a fost f marait, a ros ce a prins toata ziua mititelul, e rosie gingia si se vede dintele.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput