Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de la noi!

Fetelor eu sunt prastie. Cred ca ma iau la intrecere cu Mirabela la starea de rau... Ieri din cauza nesomnului m-a luat o migrena. Am incercat sa dorm cat a iesit mami (care e racita cobza apropo) cu pingu mic afara. Mai mult m-am chinuit sa adorm decat sa dorm. Seara s-a agravat rau, abia ma mai tineam pe picioare de ameteala, parca fusesem la bauta, nu alta Am pus puiu mic la 21.00 sa doarma, facea fitze la tzitzi, desi cum ziceti si voi, dupa baita cere tzitzi si a adormit repede dar s-a trezit de 3x pana la 00.11 cand i-am dat de papa. Eu m-am perpelit ca un peste pe uscat pana la 03.00 cand s-a trezit din nou,i-am dat tzitzi si mi-am trezit sotiorul, m-am facut rambo cu o compresa cu spirt si apa si m-am mutat pe canapea. Ce s-a intamplat pana la 08.30 cand m-am trezit, nu stiu. Cert este ca pingu mic tzitzi nu a cerut pret de 5h Acum a adormit pe Elvis, caci sunetul de foen nu il mai suport eu. Inca ma doare capatana.
Stiti vreun remediu de cap?! Care evident sa nu implice pastilule...

Andreiuta, noi suntem Ne-am inmultit si ne prieste Ce mai face dl Andrei?

Oli, si voi ati suferit azi-noapte?

Mirabela, multa sanatate lui Calin. Imi dau seama cum trebuie sa te simti. Daaar eu zic ca trebe laptica sa hranesti frumusetea ta de baiat. Asa ca vrand, nevrand, pune mana si papa

Oana, ce mai face Sophia? Da vreun semn ca ar face si ea? Cum a fost revederea cu David?

Carmen, Corinuka, Sunteti bine, da?

Saru'mana de cafeluta Papelusca, e bine-venita! Si eu tot din piata iti zic sa te uiti de produse. Pe net exista cateva magazine asa zise bio, dar nu stiu ce sa zic pentru ca nu am incercat. Scutece Libero poti sa te orientezi www.shopmania.ro/q-scutece-libero" target="_blank">aici cam unde gasesti (in mediul online ma refer) si pretul.

Stelutz, mai mai ce baietel cuminte Clar te votam, abia astept sa ne dai link-ul.

Elfiiiiiicaaaa! Haideee, vrem sa stim ce mai faceti voi!

Pup fetili, mai citesc din urma caci sigur mai aveam cate ceva de zis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Salut fetelor, ma inscriu si eu la 2 zile aiurea si o noaptea aiurea; nu s-a trezit piciul decat la o data si apoi la 7.30 dar tare rau mananca si dupa ce mananca asa putin bag pompa si nimic.... Mor de ciuda cand citesc peste tot ca e cerere si oferta, unde e oferta daca eu bag pompa 30 minute si nu iese nimic? Andrei nu plinge de foame si e vesel, uda scutece, face caca dar mananca mult mai putin ca pana acuma; in timp ce mananca nu se aude nici musca la noi in casa ca sa aud cat inghite si imi dau seama ca mananca mult mai putin ca pana acuma; sper ca sunt 2 zile de rahat si trec ca imi e frica sa nu imi scada lapticul. Si iau in continuare More Milk plus. Ce naiba sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Norma si mie mi se pare ca pingu mic mananca mai putin. Tu cum iti dai seama ca mananca mai putin? Sta la san mai putin timp, sau? Mie mi se pare ca sta mai putin la san. Dar nu plange de foame, cum spui si tu, e vesel si vrea atentie. Deci cred ca acum au devenit pro la papa. Nici eu cu pompa nu am scos niciodata f mult. ce mai mult am scos 60 ml de la un san si asta cu mari eforturi. Asa ca, parerea mea este ca el papa cat are nevoie si daca ii era foame, te-ar fi atentionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Sta mai putin la san dar nici nu inghite cat inghitea mai demult. Am avut perioade in care statea mai putin dar manca in tot timpul ala; acum sta mai putin si nici nu inghite cat trebuie. Asa mi se pare mie; sper sa nu o iau razna de tot cu alaptatul asta; mi se pare cel mai greu lucru pe care l-am facut vreodata dar stiu ca merita si il fac cu placere doar ca nu stiu ce sa ii mai fac sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Scriu din ce imi amintesc:

Ana BONJELA se numeste gelul pt dinti, este f bun, de cate ori l-am folosit a fost bun, l-a calmat, ceea ce nu se intampla cu Calgelul sau glicerina cu anestezina la David.

Alexandra bine ai venit. Calin nu-si tinea capul nici la 4 luni si ceva, dupa un puseu, deodata si-a dat drumul si acum sta si in fund daca-l pun, si in picioare. Brusc s-a schimbat. Eu nu as da banii pe kineto decat daca ar fi o afectiune serioasa. Si pt tal valg la noi mergi la ortoped si iti arata cum sa-i faci masaj si se rezolva. Cat priveste tinutul capului mi-a zis pediatra ca tine de sist nervos si n-are treaba cu calciul. Dupa mine, nu mai stiu astia cum sa faca bani, saracii parinti fac orice sa-si vada copiii bine si dau oricat, parerea mea!

Cand da semne de oboseala seara, e agitat/marait, il dezbrac la putza goala si ne jucam, facem masaj, il mai duc asa cu succes inca vreo ora. Asta cand nu e dormit de la 16 de ex. si la 18 vrea somn si ne incurcam programul.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ca si la David, bolile pe noi ne strica ca sa zic asa, acum cu secretiile astea mi-a zis sa-l tin doar sus la 30-45 gr, ziua l-am culcat in carut, sper ca dupa asta sa putem reveni la programul normal de adormit singur.

Papelusca asa eram si eu la David, nu puteam dormi la cat il urmaream, el se foia toata noaptea cu nasucul infundat si-l manca pielea de la dermatita. Si pe Calin daca-l iau in pat, la fel nu dorm. Cel mai bine separat dormim fiecare.

Carmen in cazul tau ar fi ok sa-i dai niste probiotice dupa antibiotic sa-si refaca flora, insa in mod normal nu as da probiotice doar asa ca mi se pare mie ca scaunul nu e ok. Pana la urma sunt artificiale toate. Copilul alaptat isi ia cele mai bune probiotice din laptic, eventual poate mama sa pape mai multe iaurturi care contin destule.

Norma am avut si noi perioade cand nu papa, am mai spus, stateam toata ziua cu tzatza dupa el si nik... dar a fost ok, a trecut... scutecele le uda normal, o sg data erau cam uscate si i-am dat si ceai, mi se paruse mie ca intrcuse masura cu greva. Eu zis ca au perioade si nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, ei papa cat au nevoie.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, multam de sfaturi. Maine incerc sa colectez o proba de scaun sa duc la DSP si in functie de rezultat vedem ce mai facem. MA gandisem si eu la probiotice, dar dr de fam a spus sa mai duc un scaun la analiza si sa vedem.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana, sunt pe aici, zic ca eu ca bine sau binisor, dar mergem inainte. AZI e asa frumos afara dar nu il scot chiar dupa vaccin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Salut toate mamicile,

Kytana, David e acasa de duminica. Luni a fost mai greu ca am ramas cu amandoi si am zis sa ii mai tinem asa o idee separati (adica fiecare in cate o camera) si a trebuit sa fac ture intre ei, dar de ieri le-am dat iar liber la jucat/vorbit/pupat impreuna asa ca stam toti 3 in aceeasi camera si e usor. Am oricum copii cuminti, ca uite ca am timp sa va scriu si voua .
Sophia nu are inca nici un semn.Oricum, perioada de incubatie e teoretic 14 zile asa ca daca ar avea ceva ar avea mai spre inceputul saptamanii viitoare. Poate totusi nu face....

Nu am retinut nimic din urma,imi cer scuze...recuperez cand pot...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, sanatate lui Calin! Sa-i treaca odata tusea aia!

Kytanutz, Carmen

Norma, si mie mi se pare ca nu mananca bine. Sta 5 min si incepe sa planga. Ziua ne luptam cu mesele.

Noi am fost azi pe afara 1,5 ore. Super a fost la soare! Maya a dormit in carrier.
Acum piticuta doarme pe mine de vreo ora

Mergi la inceput