Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

In sfarsit putin pe forum. nu stiu cat mai doarme piticul dar ma relaxez pana atunci cu voi.

Olivia, chestia asta cu trezitul plangand o are ocazional si Alex. de ex chiar ieri s-a trezit asa. Mi se pare ca de fiecare data cand se trezeste asa are de fapt ceva ce il deranjeaza.

Stella, ma intrebai acum cateva zile de somnul de noapte al lui Alex si imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme. Alex papa cam 30 de minute noaptea (este cea mai lunga masa a lui), cand sanii sunt plini si avand in vedere ca faceam la un moment dat proba suptului eu estimez ca mananca cca 200 ml atunci. Legat de trezit de foame sau nu trebuie sa recunosc ca nu sunt sigura tot timpul ca inteleg ce vrea, dar daca ii bag suzeta sau il intorc pe burta si se calmeaza eu inteleg ca nu ii era foame. Cand chiar vrea sa manance nu se lasa linistit cu nimic. Aseara, de ex, s-a trezit pe la 12 si a urlat de a trebuit sa il iau de 2 ori din pat sa il leagan. Dar a adormit usor la loc. Probabil ceva la speriat ca si el da asa cu manutele sau isi scoate involuntar suzeta din gura si apoi urla dupa ea. Oricum, eu seara ii dau supliment 60-100 ml (ca nu vrea mai mult) si sunt 100% convinsa ca l-am saturat ca nu il las sa adoarma pana nu refuza clar mancarea asa ca stiu ca nu are de ce sa ceara mancare prea repede. Linistit poate dormi un bebe de varsta alor nostri chiar si 10 ore fara mancare. Dar pe ei ii deranjeaza diverse si atunci se gandesc sa urle si eventual sa ceara de mancare ca doar daca se plictisesc ce sa faca.
Sincer, uneori si eu ma plang ca as vrea niste instructiuni de utilizare la asta mic.

Azi mergem la consultatie de control sa vedem daca mai continueam cu antibioticul. Alex pare mai bine dar tot tuseste inca. Sa vedem ce zice pediatra.

Trimit sa nu pierd.



Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput