Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele,
Stefan n-a mai facut febra, dar ieri a fost tot cam agitat si solicitant. Oli, cred ca a facut febra de la vaccin, desi la 2 luni n-a facut. Sora-mea a zis ca se dezvolta anticorpii si corpul lucreaza.
Azi-noapte s-a trezit de cateva ori, nu mai stiu cate.

Kytana, cand e deja adormit il intoarcem pe burta, altfel e jale. Sa stii ca pana n-a inceput sa se intoarca singur de pe spate pe burta, nici lui nu-i prea placea pe burta. Asa se intoarce singur, si sta putin asa, analizeaza, cand se plictiseste incepe sa se smiorcaiasca sa-l intorc pe spate, ca nu poate singur.
Si sa stii ca si aici se recomanda sa nu le dai nimic pt colici; nici eu nu i-am dat absolut nimic lui Stefan, i-am lasat corpul sa lupte si totul sa fie natural. Cand il durea ii faceam masaj http://www.youtube.com/watch?v=A1kQ-7gREcM si cand plangea il tineam in brate strans, si-l consolam.
despre manduca, asigura-te ca sta corect, si la mine plange uneori dar doar cateva minute, pana incep sa merg; atunci uita, si incepe sa se uite peste tot; noi ii mai zicem mangusta, asa curios intoarce capul .

Mirabela, multa putere si sanatate! Afara il scoti? poate-l ajuta aerul rece.


plange, revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

a adormit...
despre exercitii: am gasit astea 5 pe youtube, mi se par foarte eficace si-s banale. totul e sa facem cate 20 repetitii, si nu se trece la urmatorul pana nu-l terminam pe precedentul corect
http://www.youtube.com/watch?v=U87i7QVa17I
eu am ajuns la 3; probabil as putea trece la 4, dar n-am avut timp sa ma mai uit sa-l fac si retin. Cred ca e un inceput bun, mai ales dupa inactivitate.

am facut ieri niste pilaf cu ardei rosu, ceapa si zucchini si chiftele de vita la cuptor (carne tocata, ceapa, morcov si-un zucchini mic rasi fin, 2 felii paine inmuiate-n lapte si stoarse, usturoi si marar, oua). Super fain au iesit, am servict cu salata verde cu morcov ras, doar cu suc lamaie, fara ulei.
azi fac fasole cu costita afumata.

am si eu un aluat de pizza f bun:
250 gr faina (eu pun neagra, uneori si tarate)
175 ml apa+ 2 lg ulei + 1 1/2 lgta drojdie uscata+ 1 lgta zahar se amesteca, se lasa 10 minute la crescut
se toarna peste faina, se face un aluat si se intinde-n tava cu mana.

eu nu astept sa creasca, il pun direct si pun ingredientele. Cand l-am lasat sa creasca, a iesit crocant; altfel, e moale.
Noi nu punem suc de rosii, dar daca avem chef, pun la blender rosii, usturoi, cateva frunze de busuioc si 1 lg ulei

s-a trezit, va pup!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara fetelor.
Se vede ca v-ati inmultit.Imediat s-a ajuns la pag 21.

Kytana,multumim de intrebare,facem bine...Andrei e oky.Eu la fel.Nu avem noutati.El nu face nimic nou,nu se rostogoleste sau altele de genul.Dar nici nu vreau sa intervin cu nimic.Las natura sa se ocupe de asa ceva.Dand din picioare face cativa cm inapoi,ma mangaie pe fata,imi baga mainile in gura,se adora in oglinda,rade la o prietena de/a mea cand intra pe usa,bune buza cand o vede pe soacra mea .... hahaha,asta imi place cel mai mult si in continuare nu face kk deloc singur.Abia astept sa incep diversificarea,dar doar din pct asta de vedere.Am inceput din seara asta sa bag iar prune uscate,ceai,apa....Asta e singura mea nemultumire vis-a-vis de el.

Pediatra mi/a zis sa ii dau o luna din sticluta de vigantol.

Am primit si eu pozele de la botez.Le voi posta pe facebook curand.Pe contul comun sunt paralela....

Pupici !



ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LML Ana-Nectaria de mami.ilinca , Radu Cristian de Simonix si Stefan de m_m51981!

Oli, ce pregatesti bun pt maine?

nu va las cafea ca-i prea dimineata, dar un ceai de fructe merge!

s-aveti o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Va citesc dar nu reusesc sa va scriu .
Mirabela si noi din decembrie o tragem cu mucisorii.Am fost prima data la orl cand nu iesea nimic pe nasuc si mi-a spus sa-l las in pace ca nu are nimic copilul.Din decembrie ma tot plimb cu el la doctor pt ca dr lui a fost in concediu.La el mucisorii sunt in gat,tuseste si se mai rup, pe nasuc nu iese mare lucru ,am avut o perioada cand ieseau mai bine acum nu.In continuare facem aerosoli cu dexa si ser(am facut si cu gentamicina si fluimucil),ii dau humex expectorant si aerius.Dr mi-a spus ca e posibil sa o ducem pana la un an cu mucisorii astia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

BUna dimineata,

Bine ati venit fetele noi! DIn pacate am uitat numele, dar ma pun la curent, promit. Am fost ocupata zilele astea.
Mirabela, imi pare asa rau de tusea voastra, dar care e explicatia ca se intampla numai dimineata. Eu i-am dat Dariei Prednison, e drept ca avea aproapre un an, ea facea bronsite asmatiforme una dupa alta Dr care mi-a tratat-o a mers tot pe tratamente pentru alergii, dar le alterna si am scapat.

Eu sunt putin nedumerita. V-am spus ca am dus la DSP analiza scaunului lui Paul, m-a sunat astazi o prietena care lucreaza acolo (o rugasem sa imi ia rezultatul) si mi-a spus ca i-a iesit Ecoli. Acum 4 sapt la analize i-a iesit absent (la SYNEVO). Sa vad ce zice md de fam dar o rog sa nu imi dea antibiotic si incerc sa mai repet peste vreo 3 saptamani. Acum acum la ce sa ma gandesc.

Mai revin, va urez o zi frumoasaaaaaa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Papelusca, esti foarte atenta cu sarbatoritii zile, apreciez asta .
La multe luni! Radu Cristian, Stefan si Ana Nectaria. 5 luni, WAW, ce repede au trecut.

Ieri am vizitat o prietena care are un baietel de 3 saptamani, vai frumos mai era si dormea asa linistit, mi-am adus aminte de inceputuri .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineta dragelor!

Am intrat sa va spun ca suntem bine, am ajuns cu bine la ai mei. Am facu t cam 3 ore cu masina dar fetele mele au fost super cuminti. TEO a adormit imediat cum am iesit din C-ta iar Lory a stat de vorba cu mine cam jumatate de drum, apoi s-a trezit Teo si s-a jucat putin cu ea si la un moment dat au adormit amandoua si s-au trezit cand intram in Braila.

Sper ca toata lumea e bine si mamici si bobocei. Nu am reusit sa citesc nimic din urma. Am fost si inca suntem tot intr-o vizita, musafiri asa ca nu stiu cand o sa recuperez.

Sa aveti o zi magica !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Buna dimineata dragi mamici,

Va invit in casuta noua, in care sa descoperim impreuna minunile boboceilor nostri.

Iuli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lml sarbatoritilor zilei!

Mirabela, pacatoasa tuse! :(

Gabi, nu prea sunt eu cu gatitu', dar azi daca am timp as face niste cartofi frantuzesti. Suna simandicos dar de fapt sunt cartofi cu branza si carnaciori la cuptor :))

Carmen, offf, de unde a mai aparut si Ecoli ala?

Hai sa trimit ca il am de 3 ore inceput

Mergi la inceput