Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stela, am votat. Ce frumoasa esti! Am vazut si albumul de pe picassa, foarte frumos bobocul Matei. Poza cu el pe umarul lui tati e asa de dulce.

Anaomaria ai mai pus si tu ceva poze, nu? Parca nu vazusem data trecuta poza cu gospodina la bucatarie si cu fetele pe burta cum se uita la TV (probabil). Sunt copii ff frumosi.

Mira, esti foarte inventiva in bucatarie, te admir. Salata de sfecla imi place si mie foarte mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corinuka, am votat . Tare va mai chinuiti voi cu kk asta, cat de des ii faci miniclismele? Hai ca mai ai putin si intri la diversificare si poate se mai regleaza cumva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma Calin a dormit de la inceput in patut, eu n-am facut mare lucru pt asta. Cand il mai iau in pat se foieste de numa si nu doarme bine. Acum cateva zile ne-am mutat in sufragerie si ca sa nu mut patutul cu totul am pus salteaua de la patut in patul mare, asa am facut si plan inclinat. De multe ori cand e agitat daca-l pun in patut e tot un zambet, ii place mult acolo. La David m-am chinuit mult sa stea in patut si n-am reusit. Nush ce sa-ti spun, totul e sa incerci sa-l pui mai des cand e mai linistit, poate se invata. Eu is f multumita de dormitul in patut, ne ajuta pe amandoi sa avem somn bun. Al meu adoarme si singur doar in patut, acum cu suzeta, in alte parti nu prea ii place.

Corina cum faci miniclismele astea, eu n-am auzit de ele. Cu supozitor nu merge? Eu cu putin baby drink am rezolvat problema, dupa aia s-a reglat singur. Am votat si eu. Imi pare rau ca nu v-ati linistit, daca scoti cu pompa si-i dai in bibe nu merge, zic si eu... am si eu destule probleme cu alaptatul si nu mai stiu cum sa fac, insa la mine este lapte...

Ramona la tine probabil de la stress nu mai ai lapte, e greu singura, te cred. Mai ales cu bolile astea a lui Stefan, am trecut si eu prin asta si te termina psihic. Asta e, ce sa-i faci, e bine sa-i mai dai cat poti.

Inca n-am vazut poze.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor am intrat repede sa va intreb ce credeti ca are Matei... Am dormit cu el in pat de la 15.00 la 16.00. S-a trezit din somn cu un tipat si a continuat sa tipe pana acum. Sta sotul cu el in brate si danseaza, dar chiar si asa jeleste. Ce are??? Problema cu scaunul nu stiu daca e ca azi a facut kk a treia oara normal, dupa ce ii dadusem niste baby calm. Cam asa de agitat a fost si aseara, numai ca acum a inceput sa tipe fara niciun motiv aparent.. ofi visat urat. Nu stiu daca e ceva fizic sau pe psihic... Aveti vreo idee? E mai rau decat cu colicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella da-l pe gingii sa nu fie dintii, asa facea D la dinti noaptea, se trezea plangand tare, cu visele nu prea cred...apasa pe urechi cand e linistit. Vezi sa nu-l deranjeze vreo haina, eticheta. Altceva nu-mi vine in minte...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mersi Mirabela, de vreo 10 minute i-a mai trecut. Abia la 5 a acceptat sanul, ca urla si nu cred ca de foame. La 3 a papat asa prin somn, era semi adormit si a adormit. Acum a papat si e mai calm. I-am dat inainte de masa infacol si a facut un mare part cat a papat. I-am dat si cu gel pe gingii si a inceput sa rada. Inainte de masa l-am si schimbat, etichete n-avem, e in bumbacel imbracatm pantalon si body. Acu sta la el in patut cu dl urs. Off, tare ma mai panichez si eu cand il aud cum urla. Pe vremea colicilor era mai mic, acum are plamanii mai dezvoltati si cand il deranjeaza ceva urla tare.

Carmen, esti tare draguta, multumesc! Si tu ai niste copii asa frumosi. Imi imaginez ce frumos e sa ai in casa 3 copii, cam asa visez si eu sa ajungem sa fim, o familie mare si implinita

Corinuka si Ramona, boboceii vostri vor fi bine cu sau fara lm. Dati atat cat aveti ca oricum pana acum si-a facut treaba lm vizavi de anticorpi si alte substante nutritive. Sper din tot sufletul sa aveti cat mai mult timp laptic, dar nu-i un capat de tara. Important e ca bebicii sa aiba mamici relaxate si fericite. Eu asa zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

ii fac clisma daca nu face 3-4 zile...nu e constipat, ca iese moale, doar ca fara nu iese...cand vorbisem cu o pediatra sa ne internam, ca tot avea probleme de tranzit, mi-a zis ca si in spital tot clisme i-ar face...printre altele probabil...
astea sunt: http://www.farmaciastejara.ro/microclisma-de-evacuare-pentru-copii-p-6698.html
lm ii dau si cu biberonul cand mulg si am ce...probabil mananca cu pofta si agitat, de-aia tot da afara...imi pare rau sa citesc ca sunt diverse probleme cu cei mici, sper sa treaca cu bine peste...sa fie cuminti si papaciosi..
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Intru si eu rapid cu un raspuns pentru Stelutz: Luca aseara s-a trezit dintr-o data si s-a pus pe un tipat ascutit si lacrimi mari, un tipat pe care nu l-a mai scos pana acum. S-a calmat f greu, la mine in brate, dl pinguin se panicase rau, nu a acceptat tzitzi din prima. Dar pana la urma l-am convins, a tras de 3 ori si s-a calmat. Sper sa nu ne mai dea emotii puii astia ai nostri mici.

Astazi am avut o zi incarcata, va povestesc maine.

Pup fetili! Am votat si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna seara.
Am intrat si eu sa va salut, sunt cu cititul la zi, in sfarsit.
V-am votat si eu fetelor...succes.
Am vazut si pozele...sunteti foarte dragalasi si voi si bebelusii vostrii.
Corina, in legatura cu problema constipatiei, la mine a functionat foarte bine portocala, daca mancam e, sau si mai bine, cand i-am dat ei suc de portocale, o lingurita-doua. Inainte de asta facea doar cu supozitor, facea imediat dupa ce i-l introduceam, nici nu se topea.
Referitor la exercitii, fac si eu seara 20 de minute pe stepper si 100 de abdomene, dar nu prea se cunoaste nimic. A...si nu mai mananc nimic dupa 18 seara.Eu mai am de dat jos vreo 5 kg acumulate in timpul sarcinii. Acum am 68kg si inainte avea vreo 62kg.
Mie imi place salata de sfecla rosie cruda data prin razatoare cu alte radacinoase, morcov si telina.
Va pup si va doresc o seara buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Alina, sfecla rosie cruda? suna tare bine cu telina si morcov, poate incerc. ms!

noi ne-am intors de la vaccin. Cand i-a bagat acul a inceput sa rada, apoi cand a intrat solutia a inceput sa plangaaaaa... si s-a mocait dr pana i l-a facut si pe al doilea. acum e bine, doarme pe mine si nu vreau sa-l pun in pat, simt nevoia sa fie pe mine.
are 7.410 kg si 70 cm!

Corina, nu e prea mult ceai de musetel la lp? intreb si eu ... aici nu se recomanda ceaiuri la bebei. stiu ca unele mame recomanda diluarea laptelui praf putin, pt un tranzit bun. sau mai degraba suc, decat clisme.

va pup, sa aveti o noapte usurica!
Gabi

Mergi la inceput